Skocz do zawartości

Który APO wybrać?


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie czy taki zestaw za takie pieniądze ma sens w połączeniu z kamerą ASI533?

 

Takahashi FC-76 DS 1850 euro

Takahashi Reducer x0,73 500 euro

Takahashi Multi CA ring 40 euro

Microfocuser upgrade 200-260 euro

Ringi 150 euro

 

Łącznie : 2650 euro czyli 12 tysięcy plnów

 

Czy coś w tej cenie da lepszy obraz? FSQ85 to już 3600 euro plus ok 150 za ringi. Czyli ponad 5 tysięcy więcej.

 

Sprzęt tylko do astrophoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez cztery godziny nikt nie chce Ci doradzić abyś nie przepłacał.

 

Znajdziesz co najmniej kilka teleskopów tylko ułamek gorszych (jeśli w ogóle) i w cenie 50% Takahashi. Poza tym 1" matrycę bezproblemowo obsłuży większość nowych konstrukcji refraktorów dedykowanych do astrofoto.

 

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotr4d zacząłem nawet pisać coś ale nie miałem tyle odwagi ;)

Przerobiłem ten temat jakiś czas temu i doszedłem do wniosku, że ważniejsza apertura, a dalej mechanika i kontrola jakości.

Za różnice w cenie można zaopatrzyć się w filtry czy dołożyć do kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie podłącze się do pytania.

Chcę wymienić svbony 80mm ED, gdzie jedno szkiełko to FPL-51 a drugie to "lanthanide glass". Czasem wyłazi CA i wyciąg daje mi w kość. W tym przypadku ogniskowa 448mm daje mi fajne rezultaty z matrycą aps-c więc szukam czegoś o podobnej ogniskowej. Wieszam to na HEQ5 który będzie paskowany. Wymogiem musi być możliwość montażu ZWO EAF, budżet z flattenertem to ok. 5000-6000zl. Myślałem nad Zenithstar81. Mam też propozycje używanego Sky Watcher Equinox 80.Co sądzicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Rosso napisał:

Chętnie podłącze się do pytania

Możesz pomyśleć o https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p12929_TS-Optics-CF-APO-70-mm-f-6-FPL55-Triplet-with-Certificate.html + do tego flattener 1x.

Masz tutaj 3x FPL55. Do tego masz też też do dokupienia flattener z reduktorem 0.8, co da ci jakieś 340mm focal length
 

Cytat

♦ 0.8x corrector for astrophotography available - specially calculated for this telescope

Używam starszej wersji tego teleskopu i mam nie ma grama aberracji + z flattenerem 0,79x mam APS-C spokojnie skorygowane i można już fajnie pofocić :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szukam ew czegoś z ogniskową ponad 500mm  juz po korekcji. 330 mm na FPL53 mam więc w sumie wszelkie zenithstary gt'ki i ts jak ten w ww. linku odpadaja. Jest jeszcze esprit 550mm ale to już ponad 10 tysięcy. Nie ma ciśnienia. Tak się tylko chcę rozejrzeć.

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Rosso napisał:

Chętnie podłącze się do pytania.

Chcę wymienić svbony 80mm ED, gdzie jedno szkiełko to FPL-51 a drugie to "lanthanide glass". Czasem wyłazi CA i wyciąg daje mi w kość. W tym przypadku ogniskowa 448mm daje mi fajne rezultaty z matrycą aps-c więc szukam czegoś o podobnej ogniskowej. Wieszam to na HEQ5 który będzie paskowany. Wymogiem musi być możliwość montażu ZWO EAF, budżet z flattenertem to ok. 5000-6000zl. Myślałem nad Zenithstar81. Mam też propozycje używanego Sky Watcher Equinox 80.Co sądzicie? 

To może Askar Fra400?

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6383&lunety=Askar FRA400 400 5 6 APO fi 72 mm

 

za jakiś czas dokupisz reduktor 0.7x i masz dwie ogniskowe 280mm f/3,9  oraz 400mm f/5,6

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6455&lunety=Pe noklatkowy reduktor ogniskowej do Askar f 3 9 do astrografu FRA400 5 6 SKU ASRED72 FRA400Red

 

U mnie ten zestaw z powodzeniem zastapił Ts65q i SpaceCat51 :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Sebastianus napisał:

Ja szukam ew czegoś z ogniskową ponad 500mm  juz po korekcji

Masz photoline 115

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3041_TS-Optics-PHOTOLINE-115-mm-f-7-Triplet-Apo---2-5--RAP-focuser.html

Wychodzi coś ok 7k zł.

Przy użyciu dedykowanego flattenera TSRED379 masz ogniskową ~630mm.

 

Co kto lubi, ja lubię sprzęt od TS, bo jeszcze się na nim nie przejechałem :)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, OnlyAfc napisał:

Masz photoline 115

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3041_TS-Optics-PHOTOLINE-115-mm-f-7-Triplet-Apo---2-5--RAP-focuser.html

Wychodzi coś ok 7k zł.

Przy użyciu dedykowanego flattenera TSRED379 masz ogniskową ~630mm.

 

Co kto lubi, ja lubię sprzęt od TS, bo jeszcze się na nim nie przejechałem :)

 

 

Kawał rury. Z reduktorem to fajna ogniskowa i nadal dosyć jasne f/5,5. Do rozważenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, OnlyAfc napisał:

Możesz pomyśleć o https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p12929_TS-Optics-CF-APO-70-mm-f-6-FPL55-Triplet-with-Certificate.html + do tego flattener 1x.

Masz tutaj 3x FPL55. Do tego masz też też do dokupienia flattener z reduktorem 0.8, co da ci jakieś 340mm focal length
 

Używam starszej wersji tego teleskopu i mam nie ma grama aberracji + z flattenerem 0,79x mam APS-C spokojnie skorygowane i można już fajnie pofocić :)

 

 

Ten TS wygląda bardzo spoko, ale póki co jest niedostępny. Ostatnio TS ma złą prasę, tak mi się wydaje, ale oferują ciekawy sprzęt w niezłych pieniądzach. Rozważę to na pewno. 

Godzinę temu, wylam napisał:

To może Askar Fra400?

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6383&lunety=Askar FRA400 400 5 6 APO fi 72 mm

 

za jakiś czas dokupisz reduktor 0.7x i masz dwie ogniskowe 280mm f/3,9  oraz 400mm f/5,6

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6455&lunety=Pe noklatkowy reduktor ogniskowej do Askar f 3 9 do astrografu FRA400 5 6 SKU ASRED72 FRA400Red

 

U mnie ten zestaw z powodzeniem zastapił Ts65q i SpaceCat51 :)

Askar wygląda bardzo dobrze z reduktorem jest też dość szybko..obawiam się w obu przypadkach, i TSa i Askara że mniejsza aparatura będzie się dawała w znak. Możecie mnie wyprowadzić z błędu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, everr napisał:

Apertura to apertura. Poniżej 80 bym nie schodził. Poszukaj krótszej ogniskowej co przyśpieszy Twój zestaw. U mnie była zauważalna różnica przy przesiadce z 80 na 91, a do tego skróciłem ogniskową bo takie ujęcia lubię.

 

Przesiadka na 91FLT jest zauważalna niemalże bez względu na rozmiar tuby którą zastępuje. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, licho52 napisał:

 

Przesiadka na 91FLT jest zauważalna niemalże bez względu na rozmiar tuby którą zastępuje. ;)

Żadna warstwa czy nazwa firmy nie zwiększy znacząco ilości wpadanego światła. Jeśli by tak było to korzystalibyśmy teraz z małych, wygodnych i lekkich "rurek". Oczywiście pomaga to w zminimalizowaniu pewnych niechcianych wad optycznych. Podałem swój przykład jako zwiększenia apertury. Jakość wykonania mechaniki, dodatkowe elementy wyposażenia czy w końcu wygląd też mają wpływ na samopoczucie właściciela ale w pierwszej kolejności zawsze rozmawiamy o świetle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apertura jest ważna tylko gdy celem są gwiazdy: wtedy daje ona podwójny bonus, bo zwiększa zasięg magnitudo oraz poprawia rozdzielczość.

Z drugiej jednak strony, gdy celem głównie są obiekty rozciągłe takie jak mgławice, to apertura wcale nie jest taka ważna (z wyjątkiem malutkich planetarek), a wręcz może przeszkadzać, bo nie zwiększa jasności mgławic (ona zależy od światłosiły), ale powoduje szybsze przepalanie gwiazd.

Chcesz fotografować planetarki i gromady kuliste: kupuj jak najgrubszą rurę, w przeciwnym wypadku spokojnie można odpuścić walkę o dużą aperturę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, everr napisał:

Żadna warstwa czy nazwa firmy nie zwiększy znacząco ilości wpadanego światła. Jeśli by tak było to korzystalibyśmy teraz z małych, wygodnych i lekkich "rurek". Oczywiście pomaga to w zminimalizowaniu pewnych niechcianych wad optycznych. Podałem swój przykład jako zwiększenia apertury. Jakość wykonania mechaniki, dodatkowe elementy wyposażenia czy w końcu wygląd też mają wpływ na samopoczucie właściciela ale w pierwszej kolejności zawsze rozmawiamy o świetle.

 

Wiesz żeby nie brać tego co napisałem dosłownie, chodzi ogólnie o jakość obrazu.  Apertura robi swoje, może Chemik ma racje ale dla mnie na mgławicach detal jest zdecydownie lepszy wraz ze wzrostem apertury.

Edytowane przez licho52
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, dobrychemik napisał:

Chcesz fotografować planetarki i gromady kuliste: kupuj jak najgrubszą rurę, w przeciwnym wypadku spokojnie można odpuścić walkę o dużą aperturę.

 

Apertura to także wzrost ilości zbieranego światła.  Mając ogniskową 400mm szybciej zbierasz "pyły cefeusza" używając RASY 8" niż ED72.

 

Tak więc walka o większą aperturę trwa na wszystkich frontach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, licho52 napisał:

 

Apertura to także wzrost ilości zbieranego światła.  Mając ogniskową 400mm szybciej zbierasz "pyły cefeusza" używając RASY 8" niż ED72.

 

Tak więc walka o większą aperturę trwa na wszystkich frontach.

 

Porównujesz dwa teleskopy o zupełnie różnej światłosile. Analizując wpływ apertury wypadałoby się ograniczyć do tub o tej samej światłosile. Na dodatek w wątku poświęconym Apo-som wspominasz o RASA, a to jest niedopuszczalne! :)

Wracając zatem do refraktorów: np. tryplety F7 o aperturze 80mm i 115mm dadzą dokładnie taką samą jasność mgławic, ale ten drugi da o wiele mocniejsze, szybciej przepalające się gwiazdy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale by udowodnić swoją tezę zmieniłeś ogniskową -- ja zmieniłem światłosiłę.

 

Teza że apertura nie ma znaczenia jeżeli chodzi o mgławice daleko mija się z moją praktyką że tak naprawdę nie chcę brnąć w dalszą debatę.  Fora astronomiczne całego świata są zaśmiecone dyskusjami na temat związku apertura-światłosiła-ogniskowa -- nie potrzeba nam kolejnej :)  I am out! :Salut:

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym inaczej do tego podszedł, od tzw. du.y strony. Rozpoczął bym od ustalenia jaką skalę chcę fotografować czyli np. 1". Następnie wyliczył bym że do takiej dokładności wg np. formuły Rayleigh potrzebuję aperturę D=138,4"/1"=138mm. Teraz do apertury dobieram kamerę i ogniskową tak żeby ostatecznie mieć rozdzielczość 1". Często zapominamy, że z apertury 80mm nie uzyskamy 1" bo będzie mydło. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mirekk napisał:

A ja bym inaczej do tego podszedł, od tzw. du.y strony. Rozpoczął bym od ustalenia jaką skalę chcę fotografować czyli np. 1". Następnie wyliczył bym że do takiej dokładności wg np. formuły Rayleigh potrzebuję aperturę D=138,4"/1"=138mm. Teraz do apertury dobieram kamerę i ogniskową tak żeby ostatecznie mieć rozdzielczość 1". Często zapominamy, że z apertury 80mm nie uzyskamy 1" bo będzie mydło. 

tak, własnie to napisałem :D ale może za długo :)

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

Ja wtrącę swoje 3 grosze, ale nie gniewajcie się

 

Dzięki wielkie za poświęcony czas na odpowiedź.  Po kolei:

8 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

Jakie masz wydatki? Nie wiem.

Też nie wiem. Tyle ile trzeba, żeby kupić przyzwoitą tubę z ogniskową 500-600 po korekcji. Zdaje sobię sprawę, że za 5 tysięcy nie kupię, ale też za 20 nie chcę.  Powiedzmy 8-12 byłoby optymalnie. 

 

8 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

a bym zapytał, czy "miał sens" zakup 533MC?

 

To był dla mnie naturalny krok do przodu po Canonie. Brakowało mi głównie chłodzenia. Nie żałuje.

 

8 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

Teraz dalej, co ma do zakupu refraktora sensor?

Akurat 533 ma małą matrycę, więc teoretycznie mniejsze wymagania co do płaskości pola, ale kto wie czy kiedyś nie będę chciał mono kamery z dużym sensorem. NIe chciałbym znów wymieniać teleskopu na ten z lepszą optyką.

 

8 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

co ma do kupna refraktora montaż?

No szkoda marnować 100 mm refraktor jak ktoś ma eq3.

 

8 godzin temu, Przemek Majewski napisał:

jakie chcesz robić zdjęcia? Po co Ci te zabawki?

 

Mam refraktor z ogniskową 330 i dedykowany flattener. Z matrycą 533 jest ok. Nie chcę drugiego refraktora z ogniskową o 50 mm większą. Chciałbym teleskop do planetarek, kulek. Chciałbym taki teleskop, żeby nie regulować tiltu, a że za daleko matryca, a że za blisko. Ma być dobry po wyjęciu z pudełka i nie powodować frustracji tylko malować banana na gębie.

 

PS. Wstępnie już wybrałem. Kupię w polskim sklepie, nówkę i. na 90% będzie miał ogniskową 600mm.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.