Jump to content
diver

Który APO wybrać?

Recommended Posts

A może Takahashi FSQ 106/500 z reduktorem? Wiem, że drogo ale na zawsze i dwie ogniskowe w pakiecie. Zombi czymś takim foci. Ja mam też FSQ ale bez reduktora (do serii N nie ma) ale za to z extenderem na 850 mm. I co ciekawe - dedykowane reduktory i extendery Takahashi nie obniżają w żaden sposób jakości obrazu.

Edited by wessel

Tak tak... ale fajnie jakbyśmy wrócili do przedziału 4-6,5tys zł.
Bo chodzi o to żeby tu znaleźć coś dobrego, a nie za 18-24tys. 

• Like 1

A czy w tej cenie dobry byłby obiektyw stałoogniskowy, np. Canon 400mm EF f5.6 L USM? Wiem, że autofokus i stabilizacja są niepotrzebne w astrofoto, ale może taki obiektyw spisze się lepiej od niejednego chińskiego APO?

26 minut temu, tomchm napisał:

A czy w tej cenie dobry byłby obiektyw stałoogniskowy, np. Canon 400mm EF f5.6 L USM? Wiem, że autofokus i stabilizacja są niepotrzebne w astrofoto, ale może taki obiektyw spisze się lepiej od niejednego chińskiego APO?

Ten obiektyw nie ma stabilizacji.

Teraz, Winter napisał:

Ten obiektyw nie ma stabilizacji.

Aha, mój błąd... niemniej jednak pytanie pozostaje otwarte - czy tego typu stałoogniskowy obiektyw lepiej sprawi się od tanich chińskich refraktorów APO?

Godzinę temu, tomchm napisał:

Canon 400mm EF f5.6 L USM? 

Też chciałem to zaproponować. Bardzo bezpieczna opcja i bez problemów. @Loki który go używał, uważa, że to jedno z najlepszych szkieł foto do astro. Na astrobinie też jest dużo fotek z tego obiektywu. Ładnie rysuje. 

• Like 1

1 minutę temu, kosmit napisał:

Też chciałem to zaproponować. Bardzo bezpieczna opcja i bez problemów. @Loki który go używał, uważa, że to jedno z najlepszych szkieł foto do astro. Na astrobinie też jest dużo fotek z tego obiektywu. Ładnie rysuje. 

W dodatku bardzo lekki - waży zaledwie 1,25 kg. Można go więc nawet na SWSA założyć i będzie z autoguidingiem śmigać bez problemu.

56 minut temu, Sebastianus napisał:

I zawsze obiektyw łatwiej w koszty wrzucić niż teleskop :emotion-5:

Jak ktoś ma firmę to tak... To równie dobrze można spróbować kupić Canona 400 f/2.8, ale trzeba tylko hajsu uzbierać...

22 minuty temu, tomchm napisał:

można spróbować kupić Canona 400 f/2.8, ale trzeba tylko hajsu uzbierać...

Nie trzeba. Ten akurat się nie nadaje :)

2 minuty temu, kosmit napisał:

Nie trzeba. Ten akurat się nie nadaje :)

Testowałeś...?

Tak. Nie wykorzystasz otwartej przysłony i musisz dla dobrych gwiazd przymknąć go do f/5,6. To inna konstrukcja, do innych celów.

W dniu 11.02.2020 o 17:59, diver napisał:

@HAMAL, podpowiedziałbyś może jakąś tubkę, żebym tak właśnie nie skończył. ;)

Ja siem nie znam, marwiem siem ino :D Kołpaki Ci pomogą :) 

• Like 2

A jak zamontowac taki teleobiektyw z aparatem na montażu , żeby to sztywne było i bez drgań?

Dobra już wiem

268,21 zł  5% Off | HERCULES Telephoto Lens Mount Adapter Kit 18cm dovetail plate (Vixen Style) 90mm Adjustable Ring Telescope Accessories S7971
https://s.click.aliexpress.com/e/_U2aAx

Edited by Sebastianus

5 godzin temu, wismat napisał:

Tak tak... ale fajnie jakbyśmy wrócili do przedziału 4-6,5tys zł.

No to @wismat celujemy podobnie. ;)

Po dodaniu wskazanego przez Ciebie WO, moja lista układa się następująco.

https://www.astroshop.pl/teleskopy/tecnosky-refraktor-apochromatyczny-ap-70-350-quadruplet-ag-ota/p,57322#tab_bar_1_select

https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-refraktor-apochromatyczny-ap-80-400-esprit-80ed-professional-ota/p,43572#tab_bar_1_select

https://www.astroshop.pl/teleskopy/william-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-71-350-wo-star-71-blue-ota/p,55190#tab_bar_1_select

Tecnosky i WO mają korektor zintegrowany.

Esprit został pomyślany również do obserwacji wizualnych. Jest wyposażony w szukacz i kątówkę do okularów, które nie są mi potrzebne. A korektor jest wyjmowalny.

Rzecz ciekawa dotycząca focusingu. WO pomimo zintegrowanego korektora również wymaga precyzyjnego ustawienia matrycy względem wyciągu. Więc i w tym przypadku bez pierścieni dystansowych się nie obejdzie.

1567639839_WilliamOpticsWO-STAR71backfocus.jpg.335ae4ca4eee601d8792815aa4dc42a4.jpg

A tak to wygląda w przypadku SW Esprita. Element 2 to wkręcany flattener.

1843311049_Sky-WatcherEsprit80backfocus.jpg.00fb53d240ae85d58f93103244a78af1.jpg

Nie dotarłem do żadnych materiałów na temat TecnoSky, oprócz tych które są na stronie sprzedawców, a właściwie jednego sprzedawcy: astroshop.

TecnoSky wygląda na obrazkach konstrukcyjnie solidnie, ma podobnie jak WO obejmy wraz z szyną. Jednak ten TecnoSky to jakaś "tajemnicza" marka.

Celowałbym chyba w WO lub SW Esprit. Bardziej nawet w Esprita (bo nieco większa apertura), ale jak na złość Esprit nie ma fachowych obejm na tubę do zamocowania np. guidera, a jedynie stopkę przykręconą do obudowy wyciągu (a nie do tuby!). Nie podoba mi się to - jakieś takie "dziecinne" rozwiązanie.

Rozważam dalej.

3 godziny temu, kosmit napisał:
5 godzin temu, tomchm napisał:

Canon 400mm EF f5.6 L USM? 

Też chciałem to zaproponować. Bardzo bezpieczna opcja i bez problemów.

Do focenia lustrzanką Canon z pewnością. Wkręcasz obiektyw w body i gotowe.

A ja szukam tuby do mojej kamery astro. Jakieś przejściówki byłyby potrzebne. Do tego jakaś płyta do mocowania guidera. Robi się z tego mały majsterkowicz.

10 godzin temu, wessel napisał:

A może Takahashi FSQ 106/500 z reduktorem? Wiem, że drogo

Dzięki, ale "nieco" za drogo i nieco za dużo. ;) 106 to w refraktorze już kawałek apertury. Mobilnością nie grzeszy.

11 minut temu, diver napisał:

Robi się z tego mały majsterkowicz.

E tam majsterkowicz. Kupisz adapter geoptika i masz z głowy. Możesz wkręcić filtry 1,25", 2". Masz stopkę do dovetaila, stopkę na guiding, pierścień do precyzyjnego ustawienia backfocusa i pozycji kamery. Wszystko trzyma super. Ewentualnie jakaś przedłużka T2, to w astro-serwisie zrobisz. 

Kosmit_setup_geoptik.jpg

• Like 1

34 minuty temu, diver napisał:

ale jak na złość Esprit nie ma fachowych obejm na tubę do zamocowania np. guidera, a jedynie stopkę przykręconą do obudowy wyciągu (a nie do tuby!). Nie podoba mi się to - jakieś takie "dziecinne" rozwiązanie.

W każdym refraktorze SW stopka jest na wyciągu, ale nie tylko - TS ma tak samo. Nie ma to żadnego znaczenia i jest dobrym rozwiązaniem. Brak obejm faktycznie może przeszkodzić w guidingu, ale ja bym zamocował coś właśnie na tą stopkę, bo nic większego niż szukacz nie jest potrzebne do guidowania. A jak coś, zawsze możesz dołożyć tam klasyczne obejmy.

Taka stopka zamiast obejm i dovetaila jest dobrym rozwiązaniem - obniża wagę. Przy małym sprzęcie nie powinno być problemów ze sztywnością.

31 minut temu, diver napisał:

Dzięki, ale "nieco" za drogo i nieco za dużo. ;) 106 to w refraktorze już kawałek apertury. Mobilnością nie grzeszy.

Masz dużo racji, ale z tą mobilnościa to nie :) Takahashi ma składaną osłonę i jest krótki do transportu, waży ok. 7 kg.

Cenowo fakt, górna półka.

Edited by wessel

Godzinę temu, diver napisał:

https://www.astroshop.pl/teleskopy/william-optics-refraktor-apochromatyczny-ap-71-350-wo-star-71-blue-ota/p,55190#tab_bar_1_select

Tecnosky i WO mają korektor zintegrowany.

Esprit został pomyślany również do obserwacji wizualnych. Jest wyposażony w szukacz i kątówkę do okularów, które nie są mi potrzebne. A korektor jest wyjmowalny.

Rzecz ciekawa dotycząca focusingu. WO pomimo zintegrowanego korektora również wymaga precyzyjnego ustawienia matrycy względem wyciągu. Więc i w tym przypadku bez pierścieni dystansowych się nie obejdzie.

1567639839_WilliamOpticsWO-STAR71backfocus.jpg.335ae4ca4eee601d8792815aa4dc42a4.jpg

Poczytaj, czy te nowe wersje WO mają już za sobą choroby wieku dziecięcego. Wersja I miewała kłopoty z kształtami gwiazdek. Można poczytać szczególnie na forach zagranicznych.

2 godziny temu, wessel napisał:

Masz dużo racji, ale z tą mobilnościa to nie :) Takahashi ma składaną osłonę i jest krótki do transportu, waży ok. 7 kg.

Cenowo fakt, górna półka.

@wessel, rozumiem Twoje przywiązanie do tej tuby. I nie wątpię, że jest zdecydowanie bardziej zawodowa od tych, w kręgu których się teraz poruszam. Gdybym mieszkał pod ciągle bezchmurnym niebem, z dala od LP, nie zawahałabym się wydać nawet większej kwoty. Jednak do zabawy i samoedukacji którą prowadzę aktualnie w takich a nie innych warunkach obserwacyjnych, zakup wysokobudżetowego sprzętu uznałbym za małą ekstrawagancję. Tak jak zakup super szybkiego i drogiego auta w kraju, w którym szybko jeździć nie można. ;)

Edited by diver
  • Like 1

Coś w tym jest :) Ja kupując sprzęt brałem przede wszystkim pod uwagę konieczność obsługi chipa STL 11000 ( Full frame) bo w tamtym czasie dysponowałem tylko taką kamerą. A FSQ było jedną z niewielu, jeśli nie jedyną - z  opcji...

• Like 1

10 godzin temu, diver napisał:

Tak jak zakup super szybkiego i drogiego auta w kraju, w którym szybko jeździć nie można. ;)

Akurat u nas , to w porównaniu do innych krajów, to można i to stosunkowo tanio ...