Skocz do zawartości

Czy EQ 3-2 jest rzeczywiście taki zły do astrofoto?


wiktor1012

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedawno zacząłem bawić się w astrofotografię. Pierwsze zdjęcia i Timelapsy mam już za sobą. Bardzo mi się to podoba i zawsze gdy są warunki to próbuje zrobić jakieś zdjęcia. Niestety do porządnej astrofotografii sama lustrzanka ze statywem nie wystarczy. Z tego powodu od jakiegoś czasu rozglądam się za montażem paralaktycznym. Zastanawiam się między eq 3-2 ,a eq 5. Odległym marzeniem jest heq5 (lub nawet eq6) ,ale ze względu na cenę nie mogę sobie teraz na to pozwolić. Poczytałem trochę fora i każdy (prawie) mówi, że eq 3-2 sie ciągle trzęsie i że w ogóle to porażka. Gdy ktoś pyta się o eq5, przeważnie doradza się mu heq5. Jak sobie patrzę na zdjecia jakie ludzie robią z użyciem eq 3-2 to wyglądają bardzo dobrze (przynajmniej dla mnie) więc można odnieść wrażenie, że te drgania i inne mankamenty eq 3-2 nie są wcale takie straszne. Chciałbym zacząć z eq 3-2 ,aby na nim poćwiczyć, a gdy nabiorę doświadczenia przejść na lepszy montaż i ogólnie zestaw np. Heq5 z ed80. A więc moje pytanie czy eq 3-2 wystarczy, aby nauczyć się astrofoto i zrobić jakieś przyzwoite zdjęcia?

 

Dodam, że chciałbym robić zdjecia zarówno szerokich kadrów jak i konkretnych obiektów DS (i US) za pomocą SW 150/750, a w przyszłości czegoś w stylu ed80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochlebne opinie w necie ma także cg5 szczególnie w ostatniej wersji - łożyskowany, na solidnym statywie. Łatwy do konserwacji i obsługi. Ponadto system Nexstar Celestrona mnie bardziej odpowiada niż Syscan SW. 100 mm obiektyw przy dobrym ustawieniu na biegun pociągnie bez prowadzenia nawet minutę w zależności od położenia obiektu na niebie. 

Fotografując planety udźwignie nawet 8" SCT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie należy rozpatrywać pojedynczych elementów zestawu (samego montażu). Rozpatrujmy zestaw całościowo. EQ3 w połączeniu z aparatem z krótkoogniskowym obiektywem (do max 200 mm) nadaje się znakomicie. Z ED 80 już średnio a z Newtonem 150/750 zdecydowanie odradzam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak Grzędziel napisał, bo mam ten sam sprzęt.  

Do DSLR dobry, zacząłem EQ3-2 traktować jako duży koziołek do lekkiego sprzętu,

Z ED80 czasami daje radę (jak się trafi w odpowiedni dzień)  a 150/750 nawet już z szafy nie wyjmuję. 

To chyba Hamal kiedyś pisał, że jak znalazł dobre położenie na ślimaku kiepskiego montażu, to cofał oś RA przed foceniem do początku tego położenia.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Adm2 napisał:

Jest dokładnie tak jak Grzędziel napisał, bo mam ten sam sprzęt.  

Do DSLR dobry, zacząłem EQ3-2 traktować jako duży koziołek do lekkiego sprzętu,

Z ED80 czasami daje radę (jak się trafi w odpowiedni dzień)  a 150/750 nawet już z szafy nie wyjmuję. 

To chyba Hamal kiedyś pisał, że jak znalazł dobre położenie na ślimaku kiepskiego montażu, to cofał oś RA przed foceniem do początku tego położenia.

 

A to się dopnę do wątku i pytania, bo mam podobne przemyślenia i nawiązując do 1 wiadomości: Jak z takim sprzętem się sprawdza EQ5? Już jest przywozicie czy dalej za słaby jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adm2 napisał:

[...]

Do DSLR dobry, zacząłem EQ3-2 traktować jako duży koziołek do lekkiego sprzętu,

Z ED80 czasami daje radę (jak się trafi w odpowiedni dzień)  a 150/750 nawet już z szafy nie wyjmuję. 

[...]

Ale ten ED80, to chyba 600 mm, czyli raczej nieczęsta ogniskowa obiektywów wykorzystywanych do astrofoto.

Skoro przy takiej ogniskowej daje radę, to przy typowych obiektywach fotograficznych (pewnie do 300 góra 400 mm) nie powinno być większych problemów.

Czy też macie inne doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, TomaszB napisał:

Skoro przy takiej ogniskowej daje radę, to przy typowych obiektywach fotograficznych (pewnie do 300 góra 400 mm) nie powinno być większych problemów

Nim dłuższy obiektyw wystaje z body, tym gorzej. 

Różne wynalazki są, żeby usztywnić całość. 

ED80 to w miarę gruba rura, więc łatwiej ją dobrze zamocować i wyważyć. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adm2 napisał:

Nim dłuższy obiektyw wystaje z body, tym gorzej. 

Różne wynalazki są, żeby usztywnić całość. 

ED80 to w miarę gruba rura, więc łatwiej ją dobrze zamocować i wyważyć. 

 

Czyli problemem jest nie samo prowadzenie, a stabilność i nośność montażu?

Pytam, bo sam używam EQ 3-2 z prowadzaniem i póki co jedyne problemy jakie mam, to ustawienie na biegun, bez widzenia gwiazdy polarnej. Fotografuję z balkonu i za każdym razem muszę ustawiać montaż od nowa, bo gdy zostawię, to zawsze ktoś go potrąci i lekko przestawi :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TomaszB napisał:

Czyli problemem jest nie samo prowadzenie, a stabilność i nośność montażu?

Raczej jedno i drugie. Przede wszystkim EQ3-2 prawie nie ma łożysk, przez co nie da się uzyskać płynnego prowadzenia. Mały rozmiar ślimacznicy powoduje ogromne PE. A żeby był sens użyć do niego guiding, trzeba mieć silniki SynScan, które się nadają, bo niestety napęd klasyczny, ten tańszy ma koszmarne luzy i wielostopniową przekładnię niskiej jakości. A wersja SynScan jest już bardzo droga i niekoniecznie ma sens.

 

Wydaje mi się, że pod obiektywy lepszym wyjściem będzie Adventurer. Ma co prawda mniejszą nośność, ale lepszą jakość prowadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW Adventurer, albo może Explore Scientific  iEXOS-100 https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/explore-scientific-montaz-iexos-100-pmc-8-wi-fi-goto/p,61886#tab_bar_1_select

Z obiektywem foto lub refraktorkiem rzędu RedCat 51mm powinien ten montaż dać radę. Na sąsiednim forum jest temat o tym montażu. Przyznam się, że nie czytałem  całego przytoczonego wątku i nie wiem czy w sumie warto zawracać sobie głowę tym wynalazkiem, ale na pewno warto się temu przyjrzeć.

Znalezione obrazy dla zapytania: iEXOS-100

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.