Skocz do zawartości

Klejnoty Atacamy: Dark Doodad


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Ta mgławica od zawsze mnie fascynowała.... gdzieś widziałem taką fotkę, gdzie miała czerwone i niebieskie pasma , jak Veil...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wessel napisał:

Ta mgławica od zawsze mnie fascynowała.... gdzieś widziałem taką fotkę, gdzie miała czerwone i niebieskie pasma , jak Veil...

Pokaż linka, jakbyś znalazł, ciekawe. Mgławica jest pyłowa, ale może przy okazji są tam jakieś pasma gazowe, niewykluczone. U mnie niestety na wodór nie ma co liczyć, bo to aparat niemodyfikowany akurat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Antek Staszewski napisał:

Takie pytanie. Czy tam gdzie zaznaczyłem też jest gromada kulista?

Jak najbardziej. To gromada NGC4833 zwana Południowy Motyl.

Ta najjaśniejsza obok głównego gościa to kulista NGC4372. Obok dwóch niebieskich gwiazd na środku znajduje się gromada otwarta Cr261. Na pasie Drogi Mlecznej widać dwie malutkie otwarte: na dole NGC4463 i na górze NGC4815.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MateuszW napisał:

Jak najbardziej. To gromada NGC4833 zwana Południowy Motyl.

Ta najjaśniejsza obok głównego gościa to kulista NGC4372. Obok dwóch niebieskich gwiazd na środku znajduje się gromada otwarta Cr261. Na pasie Drogi Mlecznej widać dwie malutkie otwarte: na dole NGC4463 i na górze NGC4815.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś umie policzyć widoczne gwiazdy? :) Szacuję na 1-2 mln.

Przeliczyłem   , wychodzi około  800 000 tysięcy gwiazd ,  trudno jest oszacować dokładnie bo za mała rozdzielczość zdjęcia  ,przy dużych powiększeniach gwiazdy zajmują od 12 do 2 pikseli i nie wiadomo jak traktować inne odcienie pikseli  jako szum czy słabe gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, fornax napisał:

Przeliczyłem   , wychodzi około  800 000 tysięcy gwiazd ,  trudno jest oszacować dokładnie bo za mała rozdzielczość zdjęcia  ,przy dużych powiększeniach gwiazdy zajmują od 12 do 2 pikseli i nie wiadomo jak traktować inne odcienie pikseli  jako szum czy słabe gwiazdy.

Wiadomo, tych gwiazd jest zdecydowanie więcej w tym obszarze, ale niektóre zlewają się, a inne są za słabe. Moim zdaniem nawet najdrobniejsze pikseliki to gwiazdy, a nie szum. Takie wrażenie odnosiłem podczas obróbki. Zdjęcie nie było odszumiane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.