Skocz do zawartości

SAMYANG f2.8/100mm ED UMC MACRO - "macał" ktoś ?


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Porównując parametry i wykresy na stronie producenta widać, że to inny, niższy poziom jakościowy. Ponadto trzeba pamiętać, że obiektywy Makro zwykle mają krótszą skalę ostrości na dużych odległościach - w astrofotografii może być trudniej ustawiać ostrość. Ale w ręce tego obiektywu nie mialem, więc tylko dywaguję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na testach wychodzi bardzo dobrze, minimalnie gorzej od brata 135 (mały minus bo osiągi są podobne przy f2.8 a nie f2.0).

Za to cena i dostępność jest lepsza, obecnie można go dostać za 1599zł.

Na zdjęciu zaznaczone rozogniskowne kręgi które mnie najbardziej interesują.

FF mnie nie interesuje bo max co pod niego podepnę to APS-C, głównie będzie latał z dużo mniejszym sensorem.

 

S100.JPG.e03aa37b611fe36c62f82cb7bd7a27f1.JPG

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, cwic napisał:

Na zdjęciu zaznaczone rozogniskowne kręgi które mnie najbardziej interesują.

W astrofotografii nie ma to żadnego znaczenia. Popatrz lepiej na to:

image.png.938db76cdd8bd438c7b925b582c53f3f.png

Dużo gorzej niż 135. A koma jest najważniejsza.

 

Tamte kręgi mają znaczenie tylko gdybyś miał robić jakieś artystyczne zdjęcia z obiektami w różnej odległości, czyli nie astrofoto.

 

Podsumowując, obiektyw ma istotnie większą komę i jest ciemniejszy. Aberracja chromatyczna przynajmniej taka sama, czyli zerowa. Moim zdaniem warto dać te 400 zł więcej za 135. Zresztą, bez problemu znajdziesz używki, chyba coś wisi nawet teraz na giełdzie.

No chyba że ogniskowa 100 mm jest dla Ciebie lepsza niż 135 i wykorzystasz obiektyw do macro. Wtedy pojedynek się wyrównuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW Dzięki za sprostowanie.

 

Możliwość robienia makro to zaleta, ale nie będzie decydowała o wyborze obiektywu.

Chciałbym używać obiektywu z matrycą Sony IMX183, matryca jest mała (zaznaczona na załączniku), zastanawiam się czy to działa tak że w tym przypadku moja matryca nie będzie ściągać rogów i ominie mnie problem komy na brzegach? Czy może to błędne wnioski?

Ja sobie wyobrażam to tak jak na rysunku z okręgiem jako obiektyw.

 

W przypadku przesiadki na większe matrycę obiektyw byłby zmieniony na inny, więc na razie nie gdybajmy w tym kierunku proszę.

matryca.JPG

matryca pokrycie.JPG

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, cwic napisał:

Chciałbym używać obiektywu z matrycą Sony IMX183, matryca jest mała (zaznaczona na załączniku), zastanawiam się czy to działa tak że w tym przypadku moja matryca nie będzie ściągać rogów i ominie mnie problem komy na brzegach? Czy może to błędne wnioski?

Tak, mniejsza matryca nie będzie rejestrować rogów obarczonych największą komą. Ale z drugiej strony ma ona drobne piksele i z tego powodu widać na niej dużo wyraźniej nawet śladową komę, która będzie bliżej środka. Ostatecznie trudno mi powiedzieć, jak to będzie wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj są fotki z tego obiektywu i Canona 650d, wygląda na to że to spory crop przy aps-c, ale pole jest zbliżone do tego co prezentowałby obiektyw z Asi183.

 

Fotka z astrobin: https://www.astrobin.com/lwbuez/0/

Pole z asi 183:

 

Jeśli tak by to wyglądało to jest nieźle, chociaż przy takiej kwocie to chyba rzeczywiście lepiej dołożyć do 135mm.

 

2057409096_polezasi183.JPG.29136b4521ed54bab58e37edfc89c283.JPG

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, cwic napisał:

Teraz jest niedostępny, a jak gdzieś jest podana cena to poniżej 1900 nie schodzi z bagnetem canona.

Teraz nie, ale był dostępny w cenie za niewiele ponad 1600 zł przez kilka tygodni, a może i dłużej. Druga sprawa to nie wiadomo czy był to sprzęt pełnowartościowy czy może ze zwrotów magazynowych, więc nie ma co żałować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego chciałbym kupić już jak będize nowa partia towaru a nie jakąś pojedyńczą sztukę ze starej, prawdopodobieństwo otrzymania dobrej sztuki z nowej partii towaru jest większe.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlacze sie pod ten temat. Kupilem Samyang 135mm ostatnio i powiem szczerze jestem rozczarowany, ale moze moje oczekiwania byly zbyt wygorowane.

 

Jak Wam sie ten obiektyw spisuje jesli chodzi o kome i inne znieksztalcenia w rogach?

 

Zerknijcie na przykladowe zdjecia z APS-C, przyslona 2.8:

 

https://drive.google.com/open?id=1-fwXTgxigj5Xp4P3DY6hxzHy8nP3D7Qh

 

https://drive.google.com/open?id=1QJLDCX9s6C3K9oME9ISnrwWSUBXqPbWT

 

Jak dla mnie lewa strona jest po prostu albo nie ostra.

 

Nie minelo jeszcze 14 dni wiec moglbym go zwrocic, jak myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.