Skocz do zawartości

Kolimacja Niutka.... (walka)


Mxer

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze ustaw kamerkę i okrąg zewnętrzny tak żeby schodził się z rantem wyciągu.

Po drugie na początku włóż papier do środka tuby, tak żeby zasłonił LG, przez co uzyskasz dobry kontrast na ustawienie LW.

Jak ustawisz już LW, wyciągasz papier i wtedy ustawiasz LG i plamkę.

Na końcu wyciągnij kamerkę i zrób korektę LW i LG kolimatorem laserowym jak masz, tylko wtedy już nie wracaj do kamerki, bo nigdy obie metody idealnie się nie zejdą, a laser jednak jest lepszy, sprawdziłem w boju.

 

Ostatnia, a tak naprawdę pierwsza rzecz której zapewne nie zrobiłeś to ustawienie całego wyciągu odpowiednio w tubie, robi się to za pomocą poziomic i pionu murarskiego, ale nie jest to konieczne jeśli akceptujesz nierówne spajki w astrofoto.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mxer napisał:

Powiedzcie mi jak bardzo jest źle... kręcę, kombinuję i znowu kręcę. Czy daleki jestem od "może być" ? 200mm F/4

Doradzałbym raczej użycie kolimatora sprzętowego.

Moim zdaniem najlepiej sprawdzić to na klatce z matrycy. Zrób jedną krótką (1, 2 sek.) fotkę z gwiazdkami, wyciągnij histogram i zobacz czy obrazy gwiazd są na całej powierzchni kadru okrągłe. Jeżeli nie, kolimacja do poprawy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal korektor - to powinno robić sie na "czysto" ...   gwiazda w centrum i dopiero sprawdzić  - jak będzie ok to wiadomo co jest badziewne ;) Krzywa matryca raczej nie daje takich efektow a raczej "pojechanie" w ktorymś kierunku gwiazd ale tylko po rogach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, patrzcie jaki macie tutaj błąd (zaznaczone za żółto),  ustawiliście okrąg na LG na srodek nie mając w ogóle ustawionego okręgu na brzeg wyciągu. Jak wsadzicie tam aprat lub kamerkę to będzie celowała w miejsce zaznaczone przeze mnie na niebiesko, a nie w miejsce gdzie wy ustawiliście przecinające się czerwone linie. Ustawianie kamerką jeszcze raz, tym razem dokładnie, a nie tylko po to żeby okrąg na LG się zgadzał.

 

kolim.JPG.cb2c8391e51fa9ff72a5baf4c8f9d5fa.JPG

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyspersja atmosferyczna...

Na jakiej wysokości były te gwiazdy? Jak powyżej 30-40 stopni to raczej nie to. Ale jak nagrywamy kolorową kamerą gwiazdy na wysokości 30-40 stopni lub mniej to  ten efekt będzie widoczny... Im niżej, tym mocniejszy.

 

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Dyspersja atmosferyczna...

Na jakiej wysokości były te gwiazdy? Jak powyżej 30-40 stopni to raczej nie to. Ale jak nagrywamy kolorową kamerą gwiazdy na wysokości 30-40 stopni lub mniej to  ten efekt będzie widoczny... Im niżej, tym mocniejszy.

 

 

Hej, obiekt powyżej 40 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowaliście według tego opisu: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4121-kolimacja-newtona-pod-astrofoto/&tab=comments#comment-57978
Jolo zawarł chyba wszystko co potrzebne aby zrozumieć kolimację newtona.

Też walczę z kolimacją newtona (F/4), próbowałem tej metody z kamerką, ale nie za bardzo mi to wychodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kkazik40 napisał:

Próbowaliście według tego opisu: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4121-kolimacja-newtona-pod-astrofoto/&tab=comments#comment-57978
Jolo zawarł chyba wszystko co potrzebne aby zrozumieć kolimację newtona.

Też walczę z kolimacją newtona (F/4), próbowałem tej metody z kamerką, ale nie za bardzo mi to wychodziło.

To brzmi jak jakaś przygoda wakacyjna trwająca.... cały rok szkolny. 

 

Bez jaj, może niutek GSO był taki parszywy. Artykuł pisany w 2014 roku po kilku latach doświadczeń. Myślę że nawet chińczyk w dedykowanym do AstroFoto niutku wprowadził jakieś upgrejdy. 

 

Na zdjęciach powyżej widać że błąd zmalał do jakiś 5%, poćwiczę na spokojnie jeszcze z kamerka.... wczoraj dopadła mnie już frustracja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mxer napisał:

To brzmi jak jakaś przygoda wakacyjna trwająca.... cały rok szkolny. 

Bo tak jest. Prawidłowa kolimacja najczęściej wymaga rozłożenia teleskopu i poskładania go na nowo z zastosowaniem zasad zawartych w opisie, inaczej można bawić się miesiącami w dopieszczanie kolimacji do ćwierci pixela podobnymi bezsensownymi programami i nadal być w ciemnym lesie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.02.2020 o 22:24, calla napisał:

Tutaj test bez korektora komy, rozjechanie kolorów dalej widoczne, zero szkła na drodze optycznej. Ani filtra IR-cut ani korektora. Co może to powodować?

gwiazdy.png

Atmosfera :). Nisko nad horyzontem i może także ta w tubie.  Czy wychłodziliście teleskop przed testami ?. Przy ustawianiu LW proponuję wyjąć celę z LG i "zapchać" wylot tuby czymś w jednolitym kolorze. Nie będziecie się sugerować odbiciami z LG w LW. Za LW umieścić białą kartkę, aby zwiększyć kontrast. Do ustawienia wyłącznie LW ta metoda z kamerką i tym programem jest moim zdaniem bardzo dobra, ale mechanika musi być opanowana tzn. prostopadły wyciąg, ustawiony offset i LG w celi nie może się ruszać na boki, ale też nie może być ściśnięte. Zostanie ustawienie LG co jest łatwe każdą metodą. Osobiście do LG najbardziej preferuję Barlowed laser.  Na koniec pudełko od kliszy powinno potwierdzić kolimacje.

 

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, rambro napisał:

Atmosfera :). Nisko nad horyzontem i może także ta w tubie.  Czy wychłodziliście teleskop przed testami ?. Przy ustawianiu LW proponuję wyjąć celę z LG i "zapchać" wylot tuby czymś w jednolitym kolorze. Nie będziecie się sugerować odbiciami z LG w LW. Za LW umieścić białą kartkę, aby zwiększyć kontrast. Do ustawienia wyłącznie LW ta metoda z kamerką i tym programem jest moim zdaniem bardzo dobra, ale mechanika musi być opanowana tzn. prostopadły wyciąg, ustawiony offset i LG w celi nie może się ruszać na boki, ale też nie może być ściśnięte. Zostanie ustawienie LG co jest łatwe każdą metodą. Osobiście do LG najbardziej preferuję Barlowed laser.  Na koniec pudełko od kliszy powinno potwierdzić kolimacje

obiekt był wysoko, ponad 40 stopni, tak że to nie to. Brud na lustrze może dać taki efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, calla napisał:

obiekt był wysoko, ponad 40 stopni, tak że to nie to. Brud na lustrze może dać taki efekt?

"Atmosfera" w tube... czyli prądy termiczne wewnątrz teleskopu. Z tego powodu pytam o wychłodzenie przed testem. 

 

Niestety mam tylko przykład przed debayeryzacją (mono). Po lewej zdjęcie z niewychłodzonego teleskopu. 

 

tube_current-1.thumb.png.8cf6166d63adc962a5207b501b4eecab.png

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rambro napisał:

"Atmosfera" w tube... czyli prądy termiczne wewnątrz teleskopu. Z tego powodu pytam o wychłodzenie przed testem. 

 

Niestety mam tylko przykład przed debayeryzacją (mono). Po lewej zdjęcie z niewychłodzonego teleskopu. 

 

Dzieki! zbadamy to

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.02.2020 o 23:23, Mxer napisał:

no teraz to już nie wiem czym kręcić... bo kręcę się w  kółko. nie mam pojęcia czym kręcić żeby to wskoczyło na  miejsce. Laser mówi że jest ok, znaczy wewnątrz tego okręgu, nawet  bliżej środka.

kolimacja2.png

kolimacja1.png

Takie ustawienie okazało się najgorszym jakie do tej pory było choć wyglądało najlepiej ze wszystkich do tej pory. Ze względu iż śrubki kolimacyjne pomału robią się okrągłe zamówiłem noobsy i dopiero jak przyjdą będę się bawił  dalej. Zaczną więć od wykręcenie LW w ogóle  i zajmę się ustawieniem jeszcze raz.   :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małymi kroczkami do przodu. Otóż okryłem takie coś, być może jest to umyślnie zrobione przez producenta ale, wykręciłem wszystkie śruby kolimacyjne, tą dużą środkową śrubę skręciłem ciasno, nie na chama ale dosyć dosyć. W wyciąg miałem włożony kolimator laserowy i starałem się ręką tak ustawiać lustro żeby laser od razu był w okręgu na LG. Nie  było to zbyt trudne, bo plamka lasera sama tam wręcz wskakiwała. Jak dokręciłem to imbusami dopieściłem. Efekt ja  poniżej. Nie było pogody wczoraj żeby sprawdzić ale wygląda obiecująco. 

Uciekł mi screen  z LG, ale środek LG był przesunięty dosłownie  o 1px, cały mieścił się w tym krzyżyku co jest na środku ale był o 1px nie symetrycznie od środka.
87077595_197990191406310_8178740835467132928_n.png.87e073a1302cd27d82b0e78963e18496.png

Edytowane przez Mxer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2020 o 12:08, mirek01 napisał:

Kręcisz się w kółko szukając celu...

 

Dlaczego nie chcesz zastosować sprawdzonych i jedynych skutecznych metod podanych przez @kkazik40  lub opisaną przez @HAMAL  F4 nie toleruje błedów... 

 

 

 

Życzę powodzenia

M.

Bardzo sobie cenię poradnik Hamala, jest naprawdę wyczerpujący temat ale tak sobie pomyślałem, czytając go że nie  koniecznie wszystko z niego rozumiem (może  nie chcę) i traktuję go jako ostateczność. Pisany był na podstawia wieloletniego doświadczenia w 2014 roku na bazie niutka GSO. Mój niutek to konstrukcja dedykowana do astrofoto nie przerabiana  czy dostosowywana z wizuala. Posiada liniowy wyciąg, wyczernienie i usztywnienia. Więc myślę sobie że  i chińczyk doskonali swoje produkty. Ja lubię nauczyć się organoleptycznie tak by zrozumieć zagadnienie a  nie je po prostu zrobić. Chce to czuć i wiedzieć po co to robię, tak samo jak 2 lata żyłem bez GoTo z laserem i lornetką w ręku. To ma swój urok.

 

Wracając do sedna, co się zmieniło od ostatniego razu... wskoczyły noobsy i sprawdziłem na materiale jak się kolimacja ma po tej korekcie śruby centralnej. Jak wcześniej wspomniałem idealnie jeszcze nie jest ale idzie w dobrą stronę. Jeszcze ze dwie próby i powinno się to nadawać do użycia.

88001904_1103191700073317_4016959710811914240_n.png

87382760_496820447936044_5865078267060420608_n.png

87490863_533144510884955_2841431998029889536_n.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że nie trafiliście tak jak byście tego chcieli.

Jaką techniką centrowałeś wyciąg w teleskopie ?

Niestety w newtonach nawet gdy źle ustawimy LW laser potrafi pokazać idealną kolimacje.

Jak wymierzałeś czy pająk jest idealnie centrycznie co do środkowego znacznika na LG ?

Masz pewność że kamera jest zamontowana bez przekoszenia ?

Jaką techniką wyznaczałeś centralny punkt na lustrze głównym ( tak wiem że pewnie kupiliście teleskop na którym to już jest zrobione, ale uwierz mi że odwalają lipę z tym producenci i najlepiej zrobić to samemu, mi często wychodzi że ten punkt w stosunku do tego naklejonego kółeczka jest o około 1-2 mm w inną stronę )

No i innych pierdół trzeba dopilniwać by żadna śruba nie ściskała elementów optyki, by lustra nie były luźne, itp itd.

Ja uważam że najlepiej jest rozkręcić teleskop po zakupie i skolimować go krok po kroku całkowicie po swojemu.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.