Skocz do zawartości

Kolimacja Niutka.... (walka)


Mxer

Rekomendowane odpowiedzi

51 minut temu, Selmak napisał:

Jak wymierzałeś czy pająk jest idealnie centrycznie co do środkowego znacznika na LG ?

Skoro mowa...

Czy jest sens stosować offset w LW? Każda niecentryczność powoduje zdeformowanie gwiazdy. Chciaż tutaj być może niewielką, ale z drugiej strony czy naprawdę tak bardzo zyskujemy na nieco mniejszym LW (jeśli będziemy robić te offsety)?

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja wiem, offset wpływa na równomierność oświetlenia matrycy a nie na kształt samych gwiazd, flatem da się to wyrównać. Ale zapytaj Hamala dokładniej.

Ważne byś miał wszystko na osi.

Przetestuj pod niebem obecną kolimację, jeśli nadal będziesz miał wątpliwości rozbierz teleskop i poskładaj krok po kroku wszystko regulując.

Wyznacz punkt centralny w który powinien trafiać wyciąg, wyśrodkuj pająk i skolimuj lustra.

Najlepiej mierz sobie wszystko jakąś suwmiarką bo nawet pół milimetra to dużo.

Na YT jest sporo filmów jak ludzie dokładnie kolimują newtona od A do Z.

 

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj Jesiona :D Na kanwie Jego "ględzenia" dołożyłem przesłonę kołową powodującą symetryczność obstrukcji :D aby zniwelować niesymetryczność przelotu tuby wynikająca z offsetu. 

A offset jest konieczny, jak inaczej złapać cały stożek ucięty pod kątem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, HAMAL napisał:

 

A offset jest konieczny, jak inaczej złapać cały stożek ucięty pod kątem?

No... stosując minimalnie większe LW, lub oddlając LG od LW, aby zmniejszyc pole stożka na LW.

Po prostu częśćc LW nie będzie pracować i tyle.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2020 o 11:18, JSC napisał:

Skoro mowa...

Czy jest sens stosować offset w LW? Każda niecentryczność powoduje zdeformowanie gwiazdy. Chciaż tutaj być może niewielką, ale z drugiej strony czy naprawdę tak bardzo zyskujemy na nieco mniejszym LW (jeśli będziemy robić te offsety)?

Offset jest potrzebny, zwłaszcza  w szybkich Newtonach jak ten z tego tematu, gdzie roboczy stożek światła jest szeroki. Bez offsetu klatka będzie nierówno oświetlona. Wystarczy spojrzeć na jakiś przykładowy rysunek. Na skutek offsetu nie ma żadnych deformacji ani żadnych praktycznych wad względem ustawienia tego samego lusterka bez offsetu.  LW może być nawet kwadratowe bo w ognisku obraz punktowego źródła światła i tak jest skupiony w plamce Airy’ego. Przykładowo w OAGU jest kwadratowy pryzmat a gwiazdy w kamerce guide są okrągłe.
 

3 godziny temu, HAMAL napisał:

Zapytaj Jesiona :D Na kanwie Jego "ględzenia" dołożyłem przesłonę kołową powodującą symetryczność obstrukcji :D aby zniwelować niesymetryczność przelotu tuby wynikająca z offsetu. 

A offset jest konieczny, jak inaczej złapać cały stożek ucięty pod kątem?

Dokładałem dodatkową okrągłą osłonę na LW, ale tylko na czas sprawdzenia kolimacji, aby łatwiej ocenić kolimację na lekko rozogniskowanej gwieździe. Jaki jest argument, aby przesłona była założona podczas focenia ?. Może masz linka do tego "ględzenia" @Adam_Jesiona ? :)

 

3 godziny temu, JSC napisał:

No... stosując minimalnie większe LW, lub oddlając LG od LW, aby zmniejszyc pole stożka na LW.

Po prostu częśćc LW nie będzie pracować i tyle.

Oddalając zbytnio LW od LG zabraknie miejsca na akcesoria i kamerę (pomijam ciekawy pomysły @HAMALa z Barlowem). Większe LW jest kosztem detalu, co ma znaczenie przy dużej skali i na planetach. Moim zdaniem lepiej zastosować zwykły offset, ponieważ uzyskamy to samo przy mniejszej obstrukcji. Rozwiązanie z offsetem jest najpopularniejsze, bo jest w większości przypadków najkorzystniejsze i łatwe do wdrożenia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rambro napisał:

Dokładałem dodatkową okrągłą osłonę na LW, ale tylko na czas sprawdzenia kolimacji, aby łatwiej ocenić kolimację na lekko rozogniskowanej gwieździe. Jaki jest argument, aby przesłona była założona podczas focenia ?. Może masz linka do tego "ględzenia" @Adam_Jesiona ? :)

Nie, ale to było w okolicy stwierdzeń o czekaniu miesiącami na te wyjątkowe dni seeingu :D do dziś brzmi mi w głowie ta myśl :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest coś normalnego, taka natura lustra.

Nawet teleskop Hubbla tego doświadcza.

 

Lepiej opisz proszę całą kolimację i pokaż co się udało a co uważasz że do poprawy bo jestem ciekawy, dziś sam walczyłem z swoim Newtonem i się trochę naklnełem ;-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy odebrałem swojego UNC, byłem "napakowany" ostrzeżeniami kolegów na temat wad produkcyjnych budżetowego sprzętu, trudności z kolimacją jako taką etc. Po przeczytaniu tych wszystkich "życzliwych" postów uznałem więc, że na pewno kupiłem "skopaną" tubę, która trzeba sprawdzić i coś tam pewnie poprawić. Pierwsze fotki rzeczywiście pokazały spore błędy kolimacji, więc kombinowałem. Podkładałem pod wyciąg podkładki, sądząc że mam może nieprostopadłą oś wyciągu do osi tuby. Jednak bez specjalnego przyrządu nie da się sprawdzić prostopadłości tych osi. Mój który wyprodukowałem sobie sam nie zdał egzaminu. Dałem więc sobie spokój.

Oglądając swój kolimator (https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11140_TS-Optics-2--Barlowed-Newton-Justierlaser-fuer-Newton-Teleskope.html) stwierdziłem, że ma chybotliwy adapter 1,25"/2". Wymieniłem więc adapter i odnotowałem pierwszy znaczący sukces. Podkładki spod wyciągu powędrowały do kosza - teleskop wrócił do fabrycznego "kształtu". Potem sukcesywnie zacząłem uczyć się swojego kolimatora. Ostatecznie doszedłem do wniosku, że "fabryka" złożyła jednak teleskop zupełnie sensownie, a moje wszystkie "ruchy robaczkowe" były pozbawione sensu, a ich przyczyną była jedynie negatywna "propaganda", którą obdarzyło mnie to forum. ;)

Uznałem więc, że moja tuba jest zupełnie poprawna. Na razie mam ten sam kolimator, ale sądzę że szarpnę się na nieco lepszy.

Ostatecznie jakość kolimacji sprawdzam na próbnych klatkach z kamery - patrzę jak mocno "pojechane" są gwiazdki w narożnikach. Prawda: przy takim sprzęcie jak mam, ideału nie będzie, niemniej obecne wyniki uznaję za amatorsko-zadowalające.

Uwaga: moje doświadczenie wskazuje, że niebagatelne znaczenia dla oceny kolimacji ma dobre wyostrzenie kadru. Im gorsza ostrość, tym błędy kolimacji są bardziej widoczne.

Niektórzy koledzy zarzucają moim fotkom niedoskonałą kolimacją. Na co odpowiadam: "wiem, że jest niedoskonała". :)

 

Co zaś dotyczy offsetu LW, to warto o niego zadbać. Szczególnie przy większej matrycy. Żeby całe światło z LG trafiło na matrycę.

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 3
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do efektu jak z  obrazków. Sprawdzę pod gwiazdami bo na tą chwilę chmury. Jeżeli okaże się niewystarczające zwrócę się do kolegów z okolicy z prośbą o pomoc  lub pojawię się na którymś zlocie z duża butelką złocistego trunku licząc na Waszą pomocną dłoń :)

 

 

kolimacja_01.png

kolimacja_02.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.02.2020 o 00:04, diver napisał:

Gdy odebrałem swojego UNC, byłem "napakowany" ostrzeżeniami kolegów na temat wad produkcyjnych budżetowego sprzętu, trudności z kolimacją jako taką etc. Po przeczytaniu tych wszystkich "życzliwych" postów uznałem więc, że na pewno kupiłem "skopaną" tubę, która trzeba sprawdzić i coś tam pewnie poprawić. Pierwsze fotki rzeczywiście pokazały spore błędy kolimacji, więc kombinowałem. Podkładałem pod wyciąg podkładki, sądząc że mam może nieprostopadłą oś wyciągu do osi tuby. Jednak bez specjalnego przyrządu nie da się sprawdzić prostopadłości tych osi. Mój który wyprodukowałem sobie sam nie zdał egzaminu. Dałem więc sobie spokój.

Oglądając swój kolimator (https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11140_TS-Optics-2--Barlowed-Newton-Justierlaser-fuer-Newton-Teleskope.html) stwierdziłem, że ma chybotliwy adapter 1,25"/2". Wymieniłem więc adapter i odnotowałem pierwszy znaczący sukces. Podkładki spod wyciągu powędrowały do kosza - teleskop wrócił do fabrycznego "kształtu". Potem sukcesywnie zacząłem uczyć się swojego kolimatora. Ostatecznie doszedłem do wniosku, że "fabryka" złożyła jednak teleskop zupełnie sensownie, a moje wszystkie "ruchy robaczkowe" były pozbawione sensu, a ich przyczyną była jedynie negatywna "propaganda", którą obdarzyło mnie to forum. ;)

Uznałem więc, że moja tuba jest zupełnie poprawna. Na razie mam ten sam kolimator, ale sądzę że szarpnę się na nieco lepszy.

Ostatecznie jakość kolimacji sprawdzam na próbnych klatkach z kamery - patrzę jak mocno "pojechane" są gwiazdki w narożnikach. Prawda: przy takim sprzęcie jak mam, ideału nie będzie, niemniej obecne wyniki uznaję za amatorsko-zadowalające.

Uwaga: moje doświadczenie wskazuje, że niebagatelne znaczenia dla oceny kolimacji ma dobre wyostrzenie kadru. Im gorsza ostrość, tym błędy kolimacji są bardziej widoczne.

Niektórzy koledzy zarzucają moim fotkom niedoskonałą kolimacją. Na co odpowiadam: "wiem, że jest niedoskonała". :)

 

Co zaś dotyczy offsetu LW, to warto o niego zadbać. Szczególnie przy większej matrycy. Żeby całe światło z LG trafiło na matrycę.

 

Twój temat dotyczył  Newtona UNC f4, teraz w podpisach pod zdjęciami podajesz Newton UNC f5, więc o jakim teleskopie piszesz  ?

https://astropolis.pl/topic/67382-ts-optics-8-f4-unc-newton-carbon-tube/

Koledzy w temacie doradzali, aby sprawdzić prostopadłość wyciągu a nie wkładać bez powodu podkładki. Do tego nie potrzeba nadzwyczajnych narzędzi, wystarczy skolimowany kolimator laserowy, suwmiarka/linijka i długi pasek papieru. Odnośnie adaptera 1.25/T2 to były wpisy o adapterze samocentrującym. Niepotrzebne podkładki to wynik tego, że prawdopodobnie źle wykonałeś pomiar prostopadłości wyciągu, a tymczasem winę zrzucasz na "propagandę" ludzi którzy na oczy nie widzieli Twojego teleskopu. Skoro pomoc kolegów uważasz za "życzliwą"w cudzysłowie to po co tworzysz kolejne wątki z pytaniami o porady jak np. ten

 

Jak dokonasz złego wyboru to wina też będzie po stronie forum ?

 

 

Edytowane przez Zorg7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2020 o 20:21, Mxer napisał:

Doszedłem do efektu jak z  obrazków. Sprawdzę pod gwiazdami bo na tą chwilę chmury. Jeżeli okaże się niewystarczające zwrócę się do kolegów z okolicy z prośbą o pomoc  lub pojawię się na którymś zlocie z duża butelką złocistego trunku licząc na Waszą pomocną dłoń :)

 

 

kolimacja_01.png

kolimacja_02.png

Drugi obraz pokazuje że offset nie jest poprawnie ustawiony,  centralny punkt lustra wtórnego powinien być zwrócony w stronę pająka, i powinno być to wyraźnie widać, nie jest tak źle to ustawione ale jeszcze ci brakuje.

Musisz centralną śruba to uregulować.

Nie traktowałbym tej metody z kamera jako głównej metody kolimacji.

Skorzystaj z klasycznych kolimatorów. 

Zaznacz offset na LW I kolimatorem optycznym z krzyżem wyceluj w offset. I dalej już tylko śrubki i by promień lasera trafił w centrum głównego lustra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kolejna przygoda za nami. Kolega @Selmak wytłumaczył mi łopatologicznie (za co serdecznie dziękuję) jak zmierzyć i wyznaczyć ofset. W  przypadku mojego lustra wynosi on 6.6mm. Elipsę dobrze się w cad-zie narysowało, zaznaczyło ofset... i przeniosło na LW. Malutka kropeczkę.

 

Dodam jeszcze że najpewniej z wyciągiem coś jest nie halo bo jak obkręcam kamerkę to ten ofset delikatnie pływa (do kreseczek znacznika środka). Pozostaje test na gwiazdach którego nie  mogę się doczekać, w zamian dokładam flata.

 

 

 

 

Capture_00001.jpg

kolimacja_0010.png

kolimacja_0011.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no i jeszcze sprawdź czy ci lustro główne w celi nie pływa.. ja musiałem w swoim SW 130/650 dodać dwie podkładki 0,2 mm po dwóch bokach by nie latało, miało tyle miejsca w celi że grzechotało przy energicznych ruchach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 5 tygodni później...
Godzinę temu, piterrek15 napisał(a):

nigdzie w internetach nie ma filmu ani instrukcji jak kolimowac ze sztuczna gwiazda

Ale jakiej instrukcji oczekujesz? Kolimacja ze sztuczną gwiazdą jest taka sama, jak ze zwykłą. Jedyna różnica, że sztuczną gwiazdę stawiasz kilka/naście metrów od teleskopu i cały proces robisz w domowym zaciszu.

Włączasz i patrzysz, jak wyglądają gwiazdy na zdjęciu/w okularze. Robisz poprawkę i znów sprawdzasz itd, itd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, piterrek15 napisał(a):

nigdzie w internetach nie ma filmu ani instrukcji jak kolimowac ze sztuczna gwiazda

Jest bardzo dobra opcja. Sztuczna gwiazda lub sztuczne gwiazdy nie wymagają nieba. Robisz kiedy chcesz i spokojnie bo nic z kadru nie ucieka. Ja tak kolimowalem RC. Nic lepszego nei znajdziesz. Żadne głupie kamerki, okulary itd. Ale 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim cokolwiek będziecie kombinować, niezależnie od metody, wyprostujcie wyciąg. To jest, de facto, ultymatywny punkt odniesienia przy kolimacji. Jeżeli jest krzywy to poprawna kolimacja jest niewykonalna. Od tego trzeba zacząć. Co do narzędzi kolimacji, to jest ich wiele i część z nich nawet działa :-)

 

Ja natomiast miałem jedną epifanię podczas moich przygód i jest ona następująca:

 

LW musi mieć prawidłową głębokość (odległość w osi tubusu od LG) jak również prawidłową rotację. Tego się nie reguluje tymi trzema śrubeczkami- one służą do kompensowania nieprawidłowej głębokości oraz rotacji LW, w praktyce. Jeżeli głębokość i rotacja są idealne, to przy prawidłowej kolimacji LW nie powinno być trzema śrubkami regulacyjnymi ani wychylone na lewo/prawo ani przechylone, ani odchylone od wyciągu.

 

Jak ja to reguluję? Wkładam do wyciągu dobry (mam Howie-Glatter) kolimator laserowy. Ustawiam zerowy tip/tilt LW i patrzę, gdzie kropka jest i postępuje wedle tego schematu:

 

Bez_tytuu.jpg.2f9218c220fe5e3cfcedca3704288799.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.