Skocz do zawartości

DRIER


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Rozwinięciem powyższej koncepcji jest komora do zamykania skręcanej (ale można zmodyfikować) kamerki w bardzo suchym środowisku. Pic polega na tym, aby móc wielokrotnie wymieniać desykanty bez konieczności rozszczelnienia komory i następnie dokonać zakręcenia kamerki nadal w zamknięciu.

Procedura polega a umieszczeniu w komorze kamerki, wysunięciu tuby desykantowej, aby uszczelniły się otwory wymiany powietrza, umieszczeniu desykantów, wsunięciu tuby aby rozszczelnić otwory wymiany powietrza, odczekania aż wilgotnościomierz przestanie opadać i ponownie powtarzamy procedurę. Wiatraczek nad otworami znacznie przyspiesza osuszanie/wymianę powietrza między tubą a pojemnikiem..

Na koniec kręcąc tubą wymiany w raz z przykręconym do niej noskiem kamerki, zakręcamy kamerkę i gotowe :) Już możemy niczym ZWO które się chwali tym na stronie, zamknąć kamerkę w wyjątkowo suchym otoczeniu.

 

Zdjęcia warte stu stron opisu, więc proszę.

 

Początki budowy.

IMG_2321x.jpg.e3c59924304a5af5fea6723eb284ecb1.jpg

 

tuba otwarta

 

IMG_2777x.jpg.964e7fc1ab0fdaad60669db4c8f58cdc.jpg

 

tuba uszczelniona

 

IMG_2778x.jpg.53770db9aca9e9d96fa275e7259cbcfe.jpg

 

wymiana desykantu, nakrętka od butelki

 

IMG_2774x.jpg.eca37f28420050b3dd382df35ba73deb.jpg

 

kamerka gotowa do zakręcenia, foto z pierwszych testów, jeszcze brak niektórych elementów

 

IMG_2680x.jpg.4fa140e3a6f416c27e080bd25df7f831.jpg

 

 

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HAMAL, zupełnie serio podziwiam Twoją pomysłowość i kunszt inżynierski. :like:

Zastanawiam się jednak nad realnym przyczynkiem stworzenia tej konstrukcji (nie wątpię, że udanej).

Cytat z Twojego bloga: "Niestety szczelność komór nie jest doskonała więc z czasem może pojawić się konieczność przeciwdziałania zbyt wcześnie roszącej się matrycy." Czy rzeczywiście miałeś przypadki takich nieszczelności, czy może przeważyła Twoja chęć majsterkowania (którą doskonale rozumiem) oparta na idei "zrobię sobie coś lepszego"? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej ciekawość :D Dodatkowo, to miało sens głównie w czasach gdy ZWO kazało wkładać pastylki w ryzykowny sposób a noski były zakręcane na gwint, dziś, gdy się opamiętali i zrobili ich wymianę jak należy, podaję to bardziej jako ciekawostkę :) ze można i jak można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wszystko przez brak pogody :D 

Ja dołożyłem do setupu Astrolinka i grzałki, zamiast ująć kabli dodałem 5 nowych, teraz walczę nad zasilaniem, wariującą kamerką guidującą, i majstruję nad nowym zasilaniem. 

Aha, oraz dochodzeniem do tego, czy filtry Baadera dodają mi 1 mm do backfocusa, coś mam wrażenie po zakupie ASI1600 że wszystko jest nieostre. 

Nawet pół zdjęcia nie zrobiłem od września zeszłego roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAMAL - mistrz świata i okolic :) 

Świetny pomysł i wykonanie.

Zastanawiam się, na ile osuszenie w ten sposób kamery by pomogło w sytuacji, gdy i tak wymieniam tabletki. Zapewne pozwoliłoby to na "czysty start" z suchymi tabletkami, które dłużej wytrzymają, bo normalnie podczas wymiany one zapewne łapią sporo wilgoci no i muszą odciągnąć to, co tam było przed wymianą.

W mojej ASI jest super, ale Atik 383 potrzebuje corocznego wyprażania. Myślisz, że to by mu pozwoliło na dłuższe użytkowanie bez wymian? A może nieszczelność komory sprawi, że i tak po roku wilgoć wróci?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Myślisz, że to by mu pozwoliło na dłuższe użytkowanie bez wymian? A może nieszczelność komory sprawi, że i tak po roku wilgoć wróci?

Wróci, Robiłem próby z zamykaniem wilgotnościomierza w szklanym naczyniu z pozornie szczelna pokrywką z desykantami. Następnego dnia poziom minimalny, po miesiącu zaczynało pooowoli rosnąć :uhm: Dziwię się jakim cudem moja 290tka tak długo się trzyma, korci mnie aby zrobić nową próbę, ale łapki precz ^_^ rozsądek mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko oryginalne uszczelki, ale czymś je natłuszczałem lekko, ale nie pamiętam czym a nie chce zmyślać:uhm: uznałem, że sucha guma porami puszcza powoli wilgoć.

 

Swoją droga ciekawe ile wilgoci siedzi i powoli jest oddawane z pasty termo od ogniwa peltiera. Jest tam jakaś wilgoć tak w ogóle? :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.