Skocz do zawartości

Pyły w Byku


Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, gryf188 napisał:

90 sekund na mgławice pyłowe to bardzo krótkie czasy i z tego materiału  nieźle to wygląda . Brakuje mi koloru , zdjęcie wygląda prawie jak B/W no i rzeczywiście gwiazdy nie wyglądają najlepiej

 

16 minut temu, astrocola napisał:

trochę mocno potraktowane gwiazdki :) mimo to bardzo ładnie wyszło

Na gwiazdkach się niestety nie znam, znajdę gdzieś może jakiś np. tutorial jak je ładnie obrobić? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, astrocola napisał:

Chyba jakiś suwak za mocno pociągnąłeś, że takie ostre ci się zrobiły. Co do kolorków - ja widzę ich dosyć sporo na telefonie, dobrze nasycone.

Mogło brakować niebieskiego, bo go trochę mocno ściągnąłem. I całkiem możliwe, że przeostrzyłem, mam taką tendencję i nie potrafię się jej pozbyć. Zawsze w którymś momencie się zapomnę i za mocno wyostrzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Antek Staszewski napisał:

Mogło brakować niebieskiego, bo go trochę mocno ściągnąłem. I całkiem możliwe, że przeostrzyłem, mam taką tendencję i nie potrafię się jej pozbyć. Zawsze w którymś momencie się zapomnę i za mocno wyostrzę

właśnie chyba wyostrzanie za mocne
ja wyostrzam dając maskę na gwiazdy i tlo na nowej warstwie, tryb mieszania nakładka, filtry -> inne -> gornoprzepustowy na jakies 7 i wyostrzone są :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, astrocola napisał:

właśnie chyba wyostrzanie za mocne
ja wyostrzam dając maskę na gwiazdy i tlo na nowej warstwie, tryb mieszania nakładka, filtry -> inne -> gornoprzepustowy na jakies 7 i wyostrzone są :)

Dzięki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Antek Staszewski napisał:

Zrobiłem reprocessing i wyszło mi tak:

 

Nie wiem w którym miejscu popełniasz over processing, ale całość wygląda lekko mówiąc NIEESTETYCZNE. 

Z doświadczeniem powiem Ci że jakość gwiazdek idzie synergicznie z resztą obrazka. U Ciebie to nie gra. 

 

edit

po nazwie pliku za pol roku nie wiedzialbym czego szukac

r_PYLY_stacked_crop.fit

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tayson napisał:

Nie wiem w którym miejscu popełniasz over processing, ale całość wygląda lekko mówiąc NIEESTETYCZNE. 

 

Z doświadczeniem powiem Ci że jakość gwiazdek idzie synergicznie z resztą obrazka. U Ciebie to nie gra. 

Nie mam pomysłu co mógłbym zmienić. Jeżeli ktoś z was pokazałby mi jak to powinno wyglądać byłbym wdzięczny. 

Edytowane przez Antek Staszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi Ci precyzyjnie doradzić co robisz źle, gdyż nie wiem z jakiego oprogramowania korzystasz i w którym miejscu robisz błędy. Napiszę jak ja bym się zabrał do tego zdjęcia żebym był z niego usatysfakcjonowany.

 

Przede wszystkim podczas akwizycji zastosował bym dithering. Wyeliminuje to sznureczki wędrujących hotów i szum stanie się bardziej wyrównany, klarowny. Jeśli nie stosujesz guidingu to dithering można realizować ręcznie minimalnie losowo przestawiając teleskop co 5 -10 klatek. 

Po drugie zebrał bym klatki kalibracyjne: biasy, flaty, i darki robione w temperaturze takiej, jak zbierane lighty. Pamiętaj, że im mniej doskonały sprzęt i im mniejsze doświadczenie w obróbce tym kalibracja jest ważniejsza. Bez niej nie uzyskasz dobrego zdjęcia.

Po trzecie wyrównał bym kanały RGB

Po czwarte zdjęcie bym z wyczuciem wyciągnął (krzywe i poziomy), delikatnie, nie na siłę.

....

i tyle.

 

Zapytasz, a co z odszumianiem i wyostrzaniem.

Pomału, najpierw zrób to co powyżej i zobacz jaki będzie efekt. Potem zdecyduj, na ile odszumianie jest konieczne, wróć do wersji przed wyciąganiem i delikatnie odszum. Potem ponownie wyciągnij (krzywe, poziomy). Co do wyostrzania to zdecydowanie lepiej jest dobrze ustawić ostrość i nie stosować tego zabiegu. No chyba, że fotografujesz z dużą skalą i seeing degraduje obraz, ale tu nie ma takiej potrzeby.

 

W swojej astrofotograficznej praktyce stosuję taką zasadę:

Maksymalna staranność podczas akwizycji, wywalanie nieudanych klatek, dithering, pełna kalibracja, i im gorsze niebo tym więcej materiału. Jeśli te warunki są spełnione to nawet bardzo prosta obróbka wystarczy do uzyskania fajnego efektu. 

 

Powodzenia!

  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.