Jump to content

Aliexpress - jakie macie zdanie?

Krzysztof Tomasik
 Share

Recommended Posts

27 minut temu, dobrychemik napisał:

Zgodnie z zapowiedziami VAT nie opuszcza Polski ani na moment.

czyli to taki rodzaj split payment

pozdrawiam

A jakby tego było mało :ermm:

Na wszystkie przesyłki obsługiwane przez Pocztę Polską zostanie obłożona opłatą pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego, które w naszym imieniu za 8,50 złotych zrobi... Poczta. Najlepsze jest to, że niezależnie od tego czy VAT został przez nas opłacony już podczas zamawiana, czy też nie ;) Płatność za tą przyjemność będziemy musieli zrobić przy odbiorze przesyłki listonoszowi.

36 minut temu, glaurung napisał:

Na wszystkie przesyłki obsługiwane przez Pocztę Polską zostanie obłożona opłatą pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego, które w naszym imieniu za 8,50 złotych zrobi... Poczta. Najlepsze jest to, że niezależnie od tego czy VAT został przez nas opłacony już podczas zamawiana, czy też nie ;) Płatność za tą przyjemność będziemy musieli zrobić przy odbiorze przesyłki listonoszowi.

Niekoniecznie - ta opłata z tego co wiem była od zawsze i tyczyła sie tylko i wyłacznie CŁA , czyli że tak powiem obsługi celnej. Moge się mylić ale pierwsze paczki po 1 lipca które już do ludzi dotarły,  z tego co wiem nie miały tej opłaty.

• Like 1

Posted (edited)

Ostatnia ostoja normalności przeszła do historii. Haracze, haracze i jeszcze więcej haraczy, żeby żyło się gorzej, dla wspólnego zła.

Oby sprytny chińczyk znalazł sposób.

Może zatrudnimy jakiś słupów w UK, którzy będą kupowali dla nas towary i je przewozili osobiście do Polski? @Paether? :) 

Edited by MateuszW

28 minutes ago, MateuszW said:

Ostatnia ostoja normalności przeszła do historii. Haracze, haracze i jeszcze więcej haraczy, żeby żyło się gorzej, dla wspólnego zła.

Oby sprytny chińczyk znalazł sposób.

Może zatrudnimy jakiś słupów w UK, którzy będą kupowali dla nas towary i je przewozili osobiście do Polski? @Paether? :) 

Hehe można tak robić kupujesz w UK z darmową wysyłką do np Daniela on zamawia prywatnego przewoźnika i nie ma żadnych ceł i haraczy tak samo w drugą stronę

17 minut temu, Darula napisał:

Hehe można tak robić kupujesz w UK z darmową wysyłką do np Daniela

hehe niedawno tak próbowałem z angielskich sklepów kupić głowicę kulową na ebayu, po trzykrotnych ściemach w dwóch różnych sklepach że niby zaginęła lub została uszkodzona poprosiłem Daniela o kupno na jego adres a potem wysyłkę do mnie.

Najlepsze było to że Daniel także otrzymał anulowanie zamówienia i długie przeprosiny ze sklepów ( ja jako mieszkaniec kontynentu dostałem tylko krótkie zdawkowe :().

Tak więc po pierwsze ostrzegam przed ebayem, ali ma lepszą ochronę a po drugie ostrzegam przed kupowaniem z ebaya w GB.

ps. Poza tym sądzę że Daniel wyczerpał już swoją cierpliwość dla nas (czyli dla mnie) i nie męczmy go "przemytem". :)

• Haha 1

25 minutes ago, Darek_B said:

hehe niedawno tak próbowałem z angielskich sklepów kupić głowicę kulową na ebayu, po trzykrotnych ściemach w dwóch różnych sklepach że niby zaginęła lub została uszkodzona poprosiłem Daniela o kupno na jego adres a potem wysyłkę do mnie.

Najlepsze było to że Daniel także otrzymał anulowanie zamówienia i długie przeprosiny ze sklepów ( ja jako mieszkaniec kontynentu dostałem tylko krótkie zdawkowe :().

Tak więc po pierwsze ostrzegam przed ebayem, ali ma lepszą ochronę a po drugie ostrzegam przed kupowaniem z ebaya w GB.

ps. Poza tym sądzę że Daniel wyczerpał już swoją cierpliwość dla nas (czyli dla mnie) i nie męczmy go "przemytem". :)

Ahhh tak nie wiem jak to działa astro rzeczy raczej kupuje w sklepach w UK na eBayu nic nigdy nie kupowałem ale w przyszłości jak by ktoś chciał kupić coś w sklepie w UK to mogę pomóc

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Ja z tematem opodatkowania Ali w UK próbuję się pogodzić już od pół roku ;) 

https://astropolis.pl/topic/70513-aliexpress-jakie-macie-zdanie/page/13/?tab=comments#comment-887960

• Sad 1

6 minut temu, dobrychemik napisał:

Niemcy mają VAT 19%, Anglia 20%, a u nas 23%.

Wniosek: Polacy są najzamożniejsi, dlatego mogą więcej płacić. 

nie jest tak źle, VAT 23% uchwalono tylko tymczasowo do końca roku 2013, normalnie jest 22% :D

• Like 1
  • Haha 4

37 minut temu, szuu napisał:

nie jest tak źle, VAT 23% uchwalono tylko tymczasowo do końca roku 2013, normalnie jest 22% :D

Na szczęście od 2k15 wszystkie podatki lecą w dół na łeb na szyje w ilości i wielkości ;) 

Meanwhile... nasz skośnooki przyjaciel już znalazł metodę na "odliczanie VAT u źródła".. ;)

Ciekawe tylko, czy stosują podobną do naszego państwa metodę, tj najpierw doliczają, żeby potem móc odliczyć ?

PS Wam się też coś takiego wyświetla?

ali.jpg.90916d1ebdd470411668900ace52df34.jpg

W dniu 1.07.2021 o 22:58, dobrychemik napisał:

Zgodnie z zapowiedziami VAT nie opuszcza Polski ani na moment.

gorzej gdy przy zwrocie kasy za niezrealizowane zamówienie VAT również nie opuści urzędu skarbowego ani na moment :)

• 1 month later...

W skrzynce znalazłem awizo z kwotą pobrania 8.50zł. Wartość zakupionego towaru - kilkadziesiąt zł, czyli zgodnie z prawem nie podlega ocleniu (wartość poniżej 150 euro) Pytanie - czy to jest zgodne z prawem? O ile VAT oczywiście został naliczony i opłacony przy zakupie, to zastanawiam się, czy nie jest to wałek poczty. To, czyli stwierdzenie: "Poczta Polska zaoferuje odbiorcom przesyłek kompleksową usługę związaną z odprawą celno-podatkową towarów. Najprostszy wariant nie będzie wymagać od odbiorcy żadnych działań. To Poczta wykona wszystkie niezbędne czynności - pobierze przy doręczeniu przesyłki należności celno-podatkowe w wysokości naliczonej przez Krajową Administrację Skarbową oraz opłatę pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego". Załóżmy, że mnie ta "oferta" zwana "uproszczoną procedurą" nie interesuje, nie chcę skorzystać ze wspaniałomyślności poczty i chcę otrzymać list z zapytaniem co jest w środku i chcę wysłać printscreen'y z ali i konta. Czy w takim przypadku mogę mieć wspaniałomyślność poczty w za przeproszeniem.. :dupka:? Nie interesuje mnie "najprostszy wariant", chcę, żeby mieli pod górkę. Ktoś zna te przepisy? Jak to zrobić?

Edited by seg

Pod górkę, to Ty będziesz miał nie "oni" - jak przesyłki nie odbierzesz, to pewnie odeślą ją do Koluszek albo do Chin. Dzięki temu nie będziesz miał ani kasy, ani towaru. Serio chce Ci się robić aferę o osiem i pół złotego?

A przepisy są takie, że PP ma takie zgłoszenia wykonywać z automatu w imieniu adresata, dla przesyłek o wartości poniżej 150 euro (tzw. pełnomocnictwo domyślne). I to nie dlatego, że mają taką fantazję - tylko dlatego, że ustawodawca ich do tego zobowiązał. Jak nudzi Ci się w życiu, to możesz złożyć oświadczenie o rezygnacji z zastosowania pełnomocnictwa domyślnego i robić to samodzielnie. Na pewno cała Poczta bardzo się tym przejmie.

• Like 1

Bardziej chodzi tu o przestrzeganie przepisów, a nie 8.50zł. Jeżeli jest procedura uproszczona, to jest też inna. Być może źle to rozumiem, dlatego pytam, czy ktoś zna te przepisy, ale skoro coś jest poniżej kwoty 150E zwolnione z cła to po cholerę jakąś procedurę przechodzi? Dawniej wielokrotnie zatrzymywano mi paczki na cle, wysyłałem dowody zakupu i zapłaty i z cła były zwalniane. Więc procedurę uproszczoną widzę jako naciąganie jeleni na kasę. Poza tym skoro ktoś stosuje różne warianty procedur, dlaczego nie informuje klienta o możliwości ich wykorzystania, tylko narzuca jedynie słuszną?

Edited by seg

9 minut temu, seg napisał:

Bardziej chodzi tu o przestrzeganie przepisów, a nie 8.50zł. Jeżeli jest procedura uproszczona, to jest też inna. Być może źle to rozumiem, dlatego pytam, czy ktoś zna te przepisy, ale skoro coś jest poniżej kwoty 150E zwolnione z cła to po cholerę jakąś procedurę przechodzi? Dawniej wielokrotnie zatrzymywano mi paczki na cle, wysyłałem dowody zakupu i zapłaty i z cła były zwalniane. Więc procedurę uproszczoną widzę jako naciąganie jeleni na kasę. Poza tym skoro ktoś stosuje różne warianty procedur, dlaczego nie informuje klienta o możliwości ich wykorzystania, tylko narzuca jedynie słuszną?

Bo jest to kolejny sposób na to, by ludziom zabrać kasę. Pytaj raczej czemu 8.50 zł, a nie np. 20 zł lub 50 zł za usługę - te kwoty byłyby równie uzasadnione. Podejrzewam, że zlecono jakiemuś znajomemu wykonanie ekspertyzy nt. wyznaczenia wysokości opłaty, by wpływy były maksymalne. 

• Like 2

1 minutę temu, dobrychemik napisał:

Podejrzewam, że zlecono jakiemuś znajomemu wykonanie ekspertyzy nt. wyznaczenia wysokości opłaty, by wpływy były maksymalne.

Ja to widzę tak: 8.50zł nikogo nie zaboli, tak w sam raz.

Problem zaczyna się, gdy ktoś zamawia kilkanaście rzeczy na miesiąc, lub przedmioty o wartości niższej niż / zbliżonej do 8.50zł. Generalnie większość moich przesyłek była zwolniona z cła. Kuriozum było kilka lat temu, jak dostałem list, żeby opisać co jest w paczce i przedstawić dowody. Wysłałem wszystko na maila (oczywiście ten podany w ich liście był nieprawidłowy i musiałem go znaleźć w internecie). Paczkę oclono i wysłano do placówki pocztowej. Gdy przyszedłem odebrać przesyłkę dowiedziałem się, że muszę zapłacić:

- podatek,

- koszty obsługi celnej,

- koszt wysyłki listu, który mi przysłali na początku,

- koszt przelewu powyższych kosztów na konto bankowe poczty (zapewne w "banku pocztowym", no bo gdzie),

Mnie takie coś wkur... . I poczta i cały ten ustawodawca.

Może inaczej rozumiemy pojęcia takie jak prawo, wolność, normalność.

Edited by seg

Ustawodawcy zwykle inaczej rozumieją takie pojęcia jak prawo, wolność i normalność (i wszystkie inne)

W końcu "punkt widzenia zależy od punktu leżenia"
Ale tym razem to możemy podziękować "cioci Unii" bo to z ich inicjatywy ten cyrk z VAT'em na granicy UE - a nasza wegetująca na dotacjach z budżetu (czyli naszych podatkach) PP skwapliwie wykorzystuje każdą okazję.

• Like 1

22 minuty temu, Agent Smith napisał:

Ustawodawcy zwykle inaczej rozumieją takie pojęcia jak prawo, wolność i normalność (i wszystkie inne)

W końcu "punkt widzenia zależy od punktu leżenia"
Ale tym razem to możemy podziękować "cioci Unii" bo to z ich inicjatywy ten cyrk z VAT'em na granicy UE - a nasza wegetująca na dotacjach z budżetu (czyli naszych podatkach) PP skwapliwie wykorzystuje każdą okazję.

Oczywiście, mam tego świadomość, ale mam tez ból dupy z tym związany ;).

a czy w krajach sąsiednich też wprowadzili "usługę uproszczonego rżnięcia klienta na kasę" za 8,50?

bo jeżeli nie, to przy kupowaniu 10 drobiazgów w 10 przesyłkach będzie się opłacało zamawiać z wysyłką do znajomego, który potem wszystko na raz odeśle jedną nieocloną paczką :)