Skocz do zawartości

Aliexpress - jakie macie zdanie?


Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, szuu napisał:

a czy w krajach sąsiednich też wprowadzili "usługę uproszczonego rżnięcia klienta na kasę" za 8,50?

PÓKI CO paczkomaty InPost nie rżną.. problem w tym, że paczkomat na ali jest wciąż rzadkością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczta Polska specjalizuje się coraz bardziej w dewocjonaliach i powinna się skoncentrować na tej drodze rozwoju odpuszczając sobie trudniejsze zadania typu dostarczanie przesyłek (np. przesyłka z Chin, która dotarła do Polski 9. maja nadal siedzi w magazynach poczty).

  • Lubię 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dobrychemik napisał:

Poczta Polska specjalizuje się coraz bardziej w dewocjonaliach i powinna się skoncentrować na tej drodze rozwoju odpuszczając sobie trudniejsze zadania typu dostarczanie przesyłek (np. przesyłka z Chin, która dotarła do Polski 9. maja nadal siedzi w magazynach poczty).

Nie przesadzaj, kiedyś w Słupsku widziałem na poczcie pościel. A ostatnio kupiłem zajebiaszczą maskotkę. Listy nie są najważniejsze!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A spotkaliście się z grupowaniem kilku/nastu listów w jeden wór? Czyli przychodzi do ciebie (widzisz na trackingu) jakiś list, a oni czekają, może jeszcze coś przyjdzie, to sie dołoży.. i wysyłają pakiet po 2 tygodniach. Ja tak miałem wielokrotnie. Oborniki Śląskie tak robią bodajże.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, seg said:

A spotkaliście się z grupowaniem kilku/nastu listów w jeden wór? Czyli przychodzi do ciebie (widzisz na trackingu) jakiś list, a oni czekają, może jeszcze coś przyjdzie, to sie dołoży.. i wysyłają pakiet po 2 tygodniach. Ja tak miałem wielokrotnie. Oborniki Śląskie tak robią bodajże.

Tak, miałem tak ostatnio. Jednego dnia zakupiłem w kilku sklepach drobiazgi elektroniczne, w sumie chyba z 5 paczek. Przyszły do mnie 2 :) Ale w moim przypadku to Chińczycy robili to grupowanie, tzn. tylko 2 paczki wyszły z Chin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, szuu napisał:

 "usługę uproszczonego rżnięcia klienta na kasę" za 8,50?

Córka zamówiła kilka paczek w USA (tu co prawda piszecie o Ali) o wartości 20-25$ jeszcze w czerwcu, przed zmianą przepisów i na przełomie lipca/sierpnia przychodziły z dopłatą >20 zł + to wspaniałe "rżnięcie klienta" za 8,50 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W sierpniu zamówiłem kilka drobiazgów, każdy po kilkanaście/kilkadziesiąt złotych. Każdy z nich dostał na początku zupełnie inny typ numeru śledzenia. Były to:

a) PL0000...

b) 0055...

c) 0085...

 

A dzisiaj dostałem jedną zbiorczą paczkę, dostarczoną przez kuriera. Bez dodatkowych opłat manipulacyjnych. Jedynie VAT przy samym zakupie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak wiecie od lipca na AliExpress już nie da się kupować bez VATu (i cła dla droższych towarów). Są dwie opcje:

- zakupy poniżej 150$ (lub euro nie jestem pewien) od razu mają doliczany VAT automatycznie;

- zakupy powyżej 150$ - tutaj podczas zakupu płacisz bez VATu, ale przy odbiorze paczki doliczają Ci VAT+cło+opłatę manipulacyjną.

 

Żeby przetestować jak to teraz działa zamówiłem dwa drogie filtry (zgadnijcie jakie ;) ). Zapłaciłem kwotę netto i czekałem. Paczka dziwnie długo wędrowała. Najpierw kluczyła po Niderlandach by chyba przypadkiem dotrzeć do Polski i dopiero tu było najlepsze: kolejno Warszawa-Zabrze-Lublin-Niepołomice-Kraków (dział logistyki poczta polska ma unikalny w skali światowej).  Zwiedziła kawał świata, tylko pozazdrościć. Ad rem: mimo, że paczuszka była malutka, to jednak nie uszła uwadze celników. Wspomogłem budżet nie tylko państwa, ale i poczty polskiej. System działa. Jedyny plus to taki, że tym razem listonosz się pofatygował z paczką do domu, podczas gdy normalnie by tylko zostawił awizo nawet nie próbując doręczyć przesyłkę.

 

image.png.62d30db2f3e2c77d45652fc5908a18fc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś pierwszy raz przesyłka z Chin (nie z AliExpress, tylko z oficjalnego sklepu SVBony) została mi oclona. Co dziwne, ponoć wysłali przesyłką standardową, link do trackingu przekierowuje na stronę DHL, a wczoraj dostałem list z ... fedexu. 120zl dodatkowych opłat przy wartości zamówienia 80$. Ktoś wie, dlaczego z fedexu?

IMG_20211104_144800.thumb.jpg.c6ae04ba50da55a9cf8f9026d9f2381b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, dobrychemik napisał:

Tłumacząc na polski:

- VAT za towar

- Opłata za obsługę VAT

- VAT za opłatę za obsługę VAT 

Po prostu VAT od całej wartości zamówienia - która to wartość obejmuje nie tylko cenę towaru, ale też koszt obsługi.

Generalnie zawsze tak było, tylko nie było skutecznych mechanizmów prawnych, żeby to egzekwować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dobrychemik napisał:

Ale skoro klient ma dostawę gratis, bo płaci za nią sprzedający, to czemu Vat od tej usługi jest brany od kupującego?

Zacznijmy od tego, że nie ma czegoś takiego, jak "dostawa gratis", ewentualnie może być "dostawa wliczona w cenię produktu".

A odpowiadając na pytanie - bo tak właśnie działa VAT, taka jest cała idea tego podatku; VAT od wszystkiego, od każdego kupionego towaru czy wykonanej usługi, zawsze obciąża ostatecznego nabywcę. Przeważnie jest tak, że przelewy do skarbówki wykonują pośrednicy, każdy po kawałku - ale przy zakupach spoza Unii dość trudno byłoby naszym urzędnikom wyegzekwować wykonanie takiego przelewu na np. chińskim sprzedawcy, więc obowiązek spada na operatora płatności albo na Kowalskiego (w zależności od wartości transakcji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, riklaunim napisał:

Dodatkowe opłaty lokalne są po stronie zamawiającego.

Rozumiem, że tak jest. Po prostu uważam, że nie to nie w porządku: Chińczyk w Chinach płaci za usługę Amerykaninowi, a podatek od tej płatności płaci Polak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, dobrychemik napisał:

Rozumiem, że tak jest. Po prostu uważam, że nie to nie w porządku: Chińczyk w Chinach płaci za usługę Amerykaninowi, a podatek od tej płatności płaci Polak.

Nie, nie do końca tak. Nadawca płaci za dostarczenie. Kurier może doliczyć dodatkowe opłaty jeżeli pojawią się dodatkowe czynności administracyjne związane z lokalnym prawem jak cło i podatki nie uwzględnione już na etapie zamówienia (ebay, poniekąd ali) tudzież gdy przesyłka przechodzi odprawę bez naliczania opłat.

 

W przypadku poczty gdy celnicy czegoś chcą lub naliczyli cło i/lub VAT muszą dostarczyć ci dokument, w przypadku firm kurierskich podobnie, choć starają się to trzymać cyfrowo w miarę możliwości - ale i tak doręcznie zamienia się na doręczenie z pobraniem i podpisaniem papierka, który dalej odsyłają celnikom. Więc liczą sobie za te dodatkowe kroki.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Tłumacząc na polski:

- VAT za towar

- Opłata za obsługę VAT

- VAT za opłatę za obsługę VAT 

 

Jeszcze rok lub dwa i dojdzie opłata środowiskowa za zużycie papieru. Plus VAT ;) Plus...

 

To jest jasne, tylko dlaczego FedEx? Paczki od SVBony zawsze finalnie trafiały do mnie od kuriera Pocztexu, a tutaj nagle w trackingu jest DHL, a papier o VAT z fedexu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Rosso napisał:

To jest jasne, tylko dlaczego FedEx? Paczki od SVBony zawsze finalnie trafiały do mnie od kuriera Pocztexu, a tutaj nagle w trackingu jest DHL, a papier o VAT z fedexu. 

 

Pewnie używali różnych dostawców pomiędzy centrami spedycji/magazynami.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.