Skocz do zawartości
  • 0

Dobson 8


Patryk Sawina

Pytanie

Witam interesuje się astronomią i jestem zainteresowany zakupem dobsona 8. Mieszkam na wsi 30 km. od niedużego miasta miejsce do obserwacji mam. Z przenoszeniem w inne miejsce nie było by problemu. Znam już parę gwiazdozbiorów i wiem co nieco jak obserwować. Mam już lornetke 10x50. Jestem zainteresowany ogądaniem obiektów głębokiego nieba jak i planet i księżyca. Co myślicie? Czy lepiej kupić coś mniejszego ,a później coś większego? Przepraszam za ortografię lub gdybym gdzieś się pomylił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
1 godzinę temu, ZbyT napisał:

nie warto

GSO to teleskopowa 3 liga. Niska jakość optyki i błędy konstrukcyjne oraz niedoróbki

kiedyś pewna firma chciała konkurować z Delta Optical (importer Synty) oferując produkty GSO i prowadziła w tym celu fałszywą akcję propagandową. Stąd pozostało przekonanie o "lepszości" GSO. Rzeczywistość zweryfikowała te twierdzenia ale mit pozostał

 

Synta oferuje też znacznie większy wybór wersji i akcesoriów. Wersje flex, ażurowe lustra, Dobsony z GOTO czy kratownice. To wszystko jest poza zasięgiem GSO. Nie mają w ofercie nawet zwykłego napędu do wyciągów. Najbardziej zabawny argument za GSO to ten badziewny wiatraczek, którego nikt nie używa bo nie spełnia swojej roli :emotion-5:

 

pozdrawiam

Rzeczywiście, SW to klasa premium :D

Na czele z swoim "łożyskowaniem" osi.

 

Prawda jest taka, że GSO i SW to masówki o akceptowalnych jakościach.

 

Tym bardziei, że rozpatrujemy Newtona 8" a nie coś innego, więc argumenty o ażurowych lustrach, kratownicach, napędzie do wyciągu (do wizuala kompletnie zbędne) są nie na miejscu. SW nie ma łożyskowania i regulacji wyważenia. Wyciąg w GSO ma na start przekładnie 1:10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, astrokarol napisał:

Rzeczywiście, SW to klasa premium :D

Na czele z swoim "łożyskowaniem" osi.

 

Prawda jest taka, że GSO i SW to masówki o akceptowalnych jakościach.

 

Tym bardziei, że rozpatrujemy Newtona 8" a nie coś innego, więc argumenty o ażurowych lustrach, kratownicach, napędzie do wyciągu (do wizuala kompletnie zbędne) są nie na miejscu. SW nie ma łożyskowania i regulacji wyważenia. Wyciąg w GSO ma na start przekładnie 1:10.

Już nie wiem co o tym myśleć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Patryk Sawina napisał:

Już nie wiem co o tym myśleć. 

A co tu myśleć GSO ma wyciąg z mikroruchami - Synta nie. 

GSO ma łażyskowanie osi Dobsona-Synta nie. 

GSO ma ruchome łożyska tuby regulujące wyważenie (świetna sprawa przy ciężkich akcesoriach) - Synta nie. 

GSO ma na start lepsze okulary. 

Mowa o wersjach 8 i 10".

Lustra w obu teleskop ach to tak jak piszą wyżej, masowa produkcja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, astrokarol napisał:

Rzeczywiście, SW to klasa premium :D

nigdzie tak nie napisałem. To twoja całkowicie błędna interpretacja ... jak zwykle :)

 

3 godziny temu, astrokarol napisał:

Tym bardziei, że rozpatrujemy Newtona 8" a nie coś innego, więc argumenty o ażurowych lustrach, kratownicach, napędzie do wyciągu (do wizuala kompletnie zbędne) są nie na miejscu. SW nie ma łożyskowania i regulacji wyważenia. Wyciąg w GSO ma na start przekładnie 1:10.

ten napęd do wyciągów SW jest właśnie do wizuala. Znam kilka osób, które go stosują więc chyba się z tobą nie zgodzą. Do fotografii są zupełnie inne napędy. Prędzej stwierdziłbym, że przekładnia 1:10 jest zbędna ... zwłaszcza takiej jakości jaką oferuje GSO

 

7 minut temu, Mariusz Psut napisał:

A co tu myśleć GSO ma wyciąg z mikroruchami - Synta nie. 

GSO ma łażyskowanie osi Dobsona-Synta nie. 

GSO ma ruchome łożyska tuby regulujące wyważenie (świetna sprawa przy ciężkich akcesoriach) - Synta nie. 

GSO ma na start lepsze okulary. 

Mowa o wersjach 8 i 10".

Lustra w obu teleskop ach to tak jak piszą wyżej, masowa produkcja. 

te mikroruchy są cierne i często lubią się ślizgać. Co ciekawe w innych wyciągach GSO tego problemu nie ma. Wygląda na to, że celowo to skopali. Mnie ten wyciąg doprowadzał do szału więc go zmieniłem na stary poczciwy wyciąg Oriona (niemal identyczny z tym od Synty)

 

SW też ma łożyskowanie tyle że ślizgowe. Stosują takie inni producenci w dużo większych teleskopach i jakoś nikomu to nie przeszkadza

 

czopy regulacji wyważenia są nieprzydatne bo nikt przy każdej zmianie okularu nie wyważa tuby od nowa. To w sumie drobiazg ale wymusiło nieciekawy sposób osadzenia tuby w Dobsonie, gdzie po pewnym czasie powstają luzy utrudniające obserwacje przy dużych powiększeniach

 

okulary w GSO są gorsze. Zacznijmy od effla 30 mm. To najgorszy erfl na świecie. Przebija i to znacznie niesławnego QX 26 mm. Plossl Synty 25 mm to całkiem przyzwoity okular, do którego trudno się przyczepić. Nawet 10 mm od Synty jest lepszy niż 9 mm GSO. Różnica może nie jest wielka bo oba są bardzo słabe ale jednak jest. Nie jest to tylko moje zdanie bo znajomi, którym dawałem je do porównania stwierdzali to samo. Twierdzenie, że okulary GSO są lepsze to zwykła ściema

 

lustra Synty są z pyrexu, a GSO z plasteliny ale nawet nie to jest największym problemem ale bardziej niechlujność ich wykonania. Niezależne testy pokazują, że lustra GSO są po prostu słabe, że o słynnych rysach nie wspomnę ;) SW jednak trzyma poziom, a wpadki zdarzają się rzadko

 

do tego dochodzi źle zaprojektowana cela LG

 

nawet taki drobiazg jak kolor przemawia za SW. Po ciemku trudno się potknąć o duży biały przedmiot :)

 

właściwie jedyną przewagą GSO jest lepsze łożyskowanie ale dotyczy to tylko wersji DeLux w porównaniu ze zwykłą Syntą w wersji 8" i 10" bez GOTO. Większe Synty 12" 14" i 16" do 22" włącznie mają łożyska takie jak GSO ... choć repertuar GSO kończy się na 12" ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolega tutaj opowiada o wadach GSO ale ja jako użytkownik trzeciego teleskopu tej firmy o nich nie słyszałem i trochę moim zdaniem jest tam nieścisłości. Nie słyszałem i nie zdarzyło mi się żeby mikrofocuser ślizgał albo nie działał prawidłowo a uważam że jest bardzo przydatny. Łożyskowanie robi różnicę podczas śledzenia i wyszukiwania. Kolor? GSO są w wersji niebieskiej ale też - albo głównie w białej czy tam szarej. Co do okularów to na forach opinie o okularach GSO są raczej lepsze. 
Nie uważam też żeby GSO były aktualnie wykonywane niechlujnie. 
Była też sugestia że GSO to marka „antydelta” ale to właśnie delta sprzedaje GSO niemal pod własną marką jako Delta GSO.  Wydaje się jednak że dla osoby początkującej łatwość prowadzenia (zwłaszcza w pogoni a planetami) i istotne udogodnienie w ustawieniu ostrości są ważne. 
Tak czy inaczej moim zdaniem na pierwszy teleskop idealny byłby 8-10 cali używany z giełdy i nieważne czy GSO czy SW. Do niego zoom. W ten sposób zmieścisz się w swoim założonym budżecie i będziesz miał sporo przyjemności.  Możesz też zadać to pytanie do sklepów na pewno merytorycznie ospiszą Delta Optical i teleskopy.pl 

powodzenia  ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

SW Synta jest tamo budżetowe i masowa jak GSO. Tak jest prawda. 

 

9 godzin temu, ZbyT napisał:

nigdzie tak nie napisałem. To twoja całkowicie błędna interpretacja ... jak zwykle

Tak można było odebrać ten post ... Nie wiem dlaczego "jak zwykle"

9 godzin temu, ZbyT napisał:

ten napęd do wyciągów SW jest właśnie do wizuala. Znam kilka osób, które go stosują więc chyba się z tobą nie zgodzą.

Nikt nikomu nie broni go użyć do wizuala. Moim jednak zdaniem jest to kompletnie zbędne i lepiej za to kupić filtr, okular ...

9 godzin temu, ZbyT napisał:

Prędzej stwierdziłbym, że przekładnia 1:10 jest zbędna ... zwłaszcza takiej jakości jaką oferuje GSO

Jeśli już jest wbudowana jak w GSO jest jak najbardziej przydatna. Nie wymaga zasilania jak napęd. Choć do DSów rzeczywiście można się obejść bez tego. 

9 godzin temu, ZbyT napisał:

te mikroruchy są cierne i często lubią się ślizgać. 

Pojedyncze przypadki ? A jak jest generalnie ? Wyciągi w SW są bardzo liche. Nie miałem dłuższej styczności z wyciągami GSO ale w SW to jest porażka. Da się używać ale ... No po prostu tylko "da się". 

9 godzin temu, ZbyT napisał:

SW też ma łożyskowanie tyle że ślizgowe. Stosują takie inni producenci w dużo większych teleskopach i jakoś nikomu to nie przeszkadza

Jak komuś nie przeszkadza szarpanie tubą ... Miałem i nie chce tego nigdy więcej. Choć teraz w moim SW mam łożysko i jest dobre(choć dla mnie jeszcze nie super).

9 godzin temu, ZbyT napisał:

czopy regulacji wyważenia są nieprzydatne bo nikt przy każdej zmianie okularu nie wyważa tuby od nowa. To w sumie drobiazg ale wymusiło nieciekawy sposób osadzenia tuby w Dobsonie, gdzie po pewnym czasie powstają luzy utrudniające obserwacje przy dużych powiększeniach

Zależy od sytuacji. Jak ktoś ma okulary o podobnej wadze to ustawia raz i koniec tematu. 

9 godzin temu, ZbyT napisał:

Niezależne testy pokazują, że lustra GSO są po prostu słabe

Podzielisz się tymi testami czy powstanie nowy mit ? :P

9 godzin temu, ZbyT napisał:

nawet taki drobiazg jak kolor przemawia za SW. Po ciemku trudno się potknąć o duży biały przedmiot

GSO ma różne kolory to raz a dwa to kwestia gustu a nie jakiejś tam zalety. 

9 godzin temu, ZbyT napisał:

choć repertuar GSO kończy się na 12"

A nie prawda ;) https://teleskopy.pl/Teleskop-GSO-Dobson-16--TRUSS-DeLuxe-406/1800-M-CRF-(mikrofocuser-1:10,-chłodzenie-lustra,-ażurowy)-teleskopy-2040.html

 

 

PS. Nigdy na własność nie miałem GSO, to tak dla jasności sprawy. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, ZbyT napisał:

stąd pozostało przekonanie o "lepszości" GSO. Rzeczywistość zweryfikowała te twierdzenia ale mit pozostał

Nie wiem skąd wziąłeś te rewelacje, skoro Delta Optical  ma GSO 8" w swojej ofercie i wycenia go nieco drożej niż Syntę?

Pisanie o motofocuserach, wersjach flex i ażurowych lustrach w innych (znacznie droższych) modelach Synty jest zupełnie nie na temat.

Człowiek pyta o zdanie na temat 2 konkretnych ośmiocalowców.

 

In plus dla GSO de luxe 8"

+ mikrofokuser 1:10

+ lepsze okulary w zestawie (Erfle i Plossl, natomiast w Syncie są Kellnery)

 

In plus dla Synty

+ szybciej chłodzące się lustro (dlatego GSO montuje ten wiatraczek)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wojenka się robi synta vs gso a nie o to w temacie chodziło. Jako użytkownik synty 6 mogę śmiało polecić na pierwszy teleskop firmę sw. Tyle że nie mam porównania z gso. Kolejna będzie synta 10 flex tego jestem pewien gso nie biorę pod uwagę.

Edytowane przez Ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja nie mam z kolei porównania z Syntą ale mogę śmiało polecić GSO. :neat:

Mikroruchy, nic się nie ślizga ani nie zacina. Przy DS faktycznie zbędne ale przy planetach i Księżyc wspaniałe udogodnienie do precyzyjnego ostrzenia. 

Łożyskowanie, bajecznie. Teleskop prowadzimy jednym paluszkiem. 

Regulacja wyważenia, po kupieniu ES 100° stała się wybawieniem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zasadniczo prowadzenie w Dobsonie to rzecz trywialna, po prostu popychacz tubę. 

Wymaga nieco wyczucia, szczególnie przy wyższych powiększeniach stosowanych przy np. planetach.

O kolimację też się nie martw. Newtona trzeba czasem skolimować, ale to proste. Najszybciej można to zrobić kolimatorem laserowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.