Skocz do zawartości
  • 0

Dobson 8


Patryk Sawina

Pytanie

Witam interesuje się astronomią i jestem zainteresowany zakupem dobsona 8. Mieszkam na wsi 30 km. od niedużego miasta miejsce do obserwacji mam. Z przenoszeniem w inne miejsce nie było by problemu. Znam już parę gwiazdozbiorów i wiem co nieco jak obserwować. Mam już lornetke 10x50. Jestem zainteresowany ogądaniem obiektów głębokiego nieba jak i planet i księżyca. Co myślicie? Czy lepiej kupić coś mniejszego ,a później coś większego? Przepraszam za ortografię lub gdybym gdzieś się pomylił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
21 minut temu, Rudy2000 napisał:

W orginalnym opakowaniu powinno być ok. Przy odbiorze sprawdzisz czy lustra całe. 

Nie masz rodziny z Poznania?  Jest 10 cali gso w bardzo ładnym stanie za 1500 zł.

Jeśli chodzi o rodzinę to nie mam w Poznaniu. Ale mam pytanie co w takiej sytuacji gdyby lustro było zarysowane lub przyszło stłuczenie. Można ewentualnie odesłać do właściciela czy trzeba kupić nowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim zdaniem żadną przy 8". Jedyne co je odróżni to szybkość chłodzenia ale zanim zaczniesz szukać teleskopen obiektów dla których to wychłodzenie będzie miało tak duże znaczenie to pewnie sporo wody upłynie i i tak będziesz już miał nowy teleskop - większy. Do planet i wyraźnych DS "dosięgałem" bezpośrednio po wyniesieniu teleskopu na "pole" - Małopolska :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, Patryk Sawina napisał:

Wiecie co chyba się przekonałem do gso opinie o nim są bardzo dobre

to działa dokładnie tak samo jak z płaskoziemcami czy antyszczepionkowcami. Ktoś napisze jakąś bzdurę w necie, a reszta bezmyślnie powtarza. Nawet w tym wątku miałeś na to dowody, gdy wypowiadali się ludzie, którzy nigdy tych sprzętów nie porównywali

 

24 minuty temu, marro napisał:

Moim zdaniem żadną przy 8". Jedyne co je odróżni to szybkość chłodzenia ale zanim zaczniesz szukać teleskopen obiektów dla których to wychłodzenie będzie miało tak duże znaczenie

oczywiście to kolejna bzdura powtarzana bez żadnego zastanowienia

czy będzie to pyrex czy inny gatunek borokrzemu to nie wpływa w żaden sposób na czas chłodzenia lustra. Ma za to znaczenie gdy temperatura powietrza się zmienia i lustro nie nadążą za tą zmianą. Wtedy stygnie nierównomiernie i gatunki szkła o większej rozszerzalności cieplnej nie są w stanie utrzymać prawidłowego kształtu. Im większe lustro tym ten efekt bardziej widoczny

 

ale wróćmy do tematu

Dobsony czy SW czy GSO to teleskopy masowe, które mają swoje wady i zalety. GSO 8" ma parę pierdółek, których Synta 8" nie ma ale za to jest większe ryzyko (a nawet pewność) słabszej optyki lub jakiejś niedoróbki. Nie są to problemy, które ostatnio wyszły na jaw ale są znane przynajmniej od 20 lat, jeszcze zanim marka GSO pojawiła się na naszym rynku oficjalnie. Kiedyś GSO produkowało optykę dla innych firm i sprzedawało np. jako Soligor ale w USA sprzedawało też teleskopy pod własną marką. U nas lustra GSO były i są nadal montowane w Taurusach. Za dodatkową opłatą można zamienić je na dobre lustro

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, ZbyT napisał:

to działa dokładnie tak samo jak z płaskoziemcami czy antyszczepionkowcami. Ktoś napisze jakąś bzdurę w necie, a reszta bezmyślnie powtarza. Nawet w tym wątku miałeś na to dowody, gdy wypowiadali się ludzie, którzy nigdy tych sprzętów nie porównywali. 

Wiesz widziałem osobę która przeniosła się z sw na gso i pisała że zobaczyła różnicę w ostrzeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

byłoby dziwne gdyby nie zauważyła. Jeśli dobrze działa przekładnia to łatwiej uzyskać ostry obraz

jeszcze lepiej niż mikrofokuser sprawdza się napęd elektryczny wyciągu bo nie trzeba dotykać teleskopu podczas ostrzenia, co jest ważne się przy dużych powiększeniach

 

pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć to czy jesteś skłonny podjąć ryzyko zakupu słabego optycznie teleskopu w zamian za mikrofokuser, co do którego nie ma pewności, że będzie dobrze działał

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, ZbyT napisał:

byłoby dziwne gdyby nie zauważyła. Jeśli dobrze działa przekładnia to łatwiej uzyskać ostry obraz

jeszcze lepiej niż mikrofokuser sprawdza się napęd elektryczny wyciągu bo nie trzeba dotykać teleskopu podczas ostrzenia, co jest ważne się  przy dużych powiększeniach

Weź pod uwagę to że niestety nie mogę kupić napędu elektrycznego. Czyli uważasz że dobry wyciąg crayforda w syncie jest lepszy od microfosucera w gso A jeśli nie to mógłbyś sprecyzować żebym lepiej zrozumiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dorzucę swoją cegiełkę do Twojego problemu, ponieważ też jestem od niedawna posiadaczem tego teleskopu, i już mogę powiedzieć trochę o nim. Trzeba dobrego nieba, inaczej może być ciężko. Efekty też nie będą takie super, aczkolwiek jak na pierwszy raz(jak to było w moim przypadku) było wielkie wow. Okulary nie są takie złe - na początku tymi z zestawu się posługiwałem, i i od biedy było ok. Dokupiłem jedynie okular 6mm, i w zasadzie jest w porządku, 25mm jest bardzo ok. Teleskop kupiłem za 800zł, używany i był okej, skolimowany. Musisz się liczyć z trudnościami spowodowanych szukaczem, jest odwrócony obraz i na początku jest trudno się nauczyć, ale po zaparciu jest w porządku. Aktualnie mamy zimę(hehe) i ładne niebo zdarza się dość rzadko(chociaż już częściej) i trzeba czekać czasami całymi tygodniami na dsy, żeby księżyc nie przeszkadzał. Teleskop jest dość ciężki, aby go przenosić na raz, w całym montażu. Zmieści się do auta bez problemu. Obsługa tego teleskopu jest banalna, nie miałem z nią żadnego problemu. Wkładasz okular odpowiednią stroną, następnie ostrzysz - i tyle. Jeżeli chcesz zamontować na podstawie teleskop, to po prostu wkładasz go do niej, a następnie przykręcasz bez obaw. Podsumowując, nie żałuję, ze kupiłem akurat ten model. Jak na początek jest bardzo ok, na początku jest wysyp gwiazd i trzeba się mocno naszukać aby coś znaleźć. Teleskop nie gibie się, jest stabilny, nawet przy wietrze. Może teraz być problem, ponieważ może parować, a to może strasznie zniechęcić w takie temperatury. Jeżeli faktycznie chcesz spróbować, to polecam jak najbardziej, tylko dokup okulary! Można zobaczyć przerwę Cassiniego na Saturnie, wielką plamę na Jowiszu, wiele kraterów na księżycu. Masz ciemne niebo, więc to kolejny atut. Polecam!

Edytowane przez Krzysio2138
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Krzysio2138 napisał:

Dorzucę swoją cegiełkę do Twojego problemu, ponieważ też jestem od niedawna posiadaczem tego teleskopu, i już mogę powiedzieć trochę o nim. Trzeba dobrego nieba, inaczej może być ciężko. Efekty też nie będą takie super, aczkolwiek jak na pierwszy raz(jak to było w moim przypadku) było wielkie wow. Okulary nie są takie złe - na początku tymi z zestawu się posługiwałem, i i od biedy było ok. Dokupiłem jedynie okular 6mm, i w zasadzie jest w porządku, 25mm jest bardzo ok. Teleskop kupiłem za 800zł, używany i był okej, skolimowany. Musisz się liczyć z trudnościami spowodowanych szukaczem, jest odwrócony obraz i na początku jest trudno się nauczyć, ale po zaparciu jest w porządku. Aktualnie mamy zimę(hehe) i ładne niebo zdarza się dość rzadko(chociaż już częściej) i trzeba czekać czasami całymi tygodniami na dsy, żeby księżyc nie przeszkadzał. Teleskop jest dość ciężki, aby go przenosić na raz, w całym montażu. Zmieści się do auta bez problemu. Obsługa tego teleskopu jest banalna, nie miałem z nią żadnego problemu. Wkładasz okular odpowiednią stroną, następnie ostrzysz - i tyle. Jeżeli chcesz zamontować na podstawie teleskop, to po prostu wkładasz go do niej, a następnie przykręcasz bez obaw. Podsumowując, nie żałuję, ze kupiłem akurat ten model. Jak na początek jest bardzo ok, na początku jest wysyp gwiazd i trzeba się mocno naszukać aby coś znaleźć. Teleskop nie gibie się, jest stabilny, nawet przy wietrze. Może teraz być problem, ponieważ może parować, a to może strasznie zniechęcić w takie temperatury. Jeżeli faktycznie chcesz spróbować, to polecam jak najbardziej, tylko dokup okulary! Można zobaczyć przerwę Cassiniego na Saturnie, wielką plamę na Jowiszu, wiele kraterów na księżycu. Masz ciemne niebo, więc to kolejny atut. Polecam!

Ty dokupiłeś jakiej firmy okular 6mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.