Skocz do zawartości
  • 0

Dobson 8


Patryk Sawina

Pytanie

Witam interesuje się astronomią i jestem zainteresowany zakupem dobsona 8. Mieszkam na wsi 30 km. od niedużego miasta miejsce do obserwacji mam. Z przenoszeniem w inne miejsce nie było by problemu. Znam już parę gwiazdozbiorów i wiem co nieco jak obserwować. Mam już lornetke 10x50. Jestem zainteresowany ogądaniem obiektów głębokiego nieba jak i planet i księżyca. Co myślicie? Czy lepiej kupić coś mniejszego ,a później coś większego? Przepraszam za ortografię lub gdybym gdzieś się pomylił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Kolega ZbyT tutaj bardzo mocno walczy z GSO i prowadzi jakąś krucjatę anty GSO i pro SW. Co ciekawe czytałem przed zakupem dwunastki opinie i dyskusje na temat taki jak się tu zrobił GSO czy SW i są tam posty sprzed 8 lat gdzie ZbyT się w tym samym tonie wypowiadał. Co ciekawe kilku tutaj użytkowników GSO podkreśla, że "naszym zdaniem" że "używaliśmy tylko GSO" i nie mamy porównania. Ale ZbyT po prostu wie, że my piszemy same "bzdury i mity".  Pytanie ilu GSO kolega używał. Patryku zapytałeś czy lepszy jest wyciąg Crayforda czy mikrofocuser. Otóż w GSO są wyciągi Crayforda ale z dodatkową przekładnią 1:10 zwaną mikrofocuserem lub przekładnią planetarną w Sky Watcherach są takie wyciągi bez tej przekładni. Jakbyś pogrzebał po forach to znajdziesz zapytania i porady z których wynika że niektórzy użytkownicy  Sky Watcherów kupują na rynku wtórnym wyciągi z przekładnią 1:10 i montują je we własnym zakresie. Ale to pewnie mit :-) 

To że jak pisze powyżej kolega zdarza się, że nie działąją to moim zdaniem też informacja z serii,  że ktoś coś komuś kiedyś. Po pierwsze jest na tym wyciągu pokrętło, które powoduje że wyciąg "nie działa" więc wyobrażam sobie że ktoś kupił pierwszy teleskop i nie wiedział o tym tylko pytał na forach co ma zrobić jak wyciąg nie działa. Takich pytań jest na forach dużo. Ktoś pisze nic nie widzę przez teleskop a po wysłaniu zdjęć okazuje się że ma zasłoniętą tubę.  Idąc tym tropem jak kiedyś będziesz kupował samochód to koniecznie bez Klimy i wspomagania kierownicy bo też się kiedyś komuś zepsuły i mogą Ci nie działać. 

Co do okularów to moim zdaniem lepiej kupić dobry 14 mm ewentualnie 11mm piątki nie poużywasz a już prawie na pewno nie teraz. Jowisz z Saturnem pojawią się na nocnym niebie dopiero za jakiś czas. NIe wydaje mi się, żebyś z sukcesem użył 5 mm. Ja przy pierwszym teleskopie kupiłem sobie z fantazją 3,2 TMB - nie do wyostrzenia. Powiększenie 300x to czysta teoria. Najkrótszy okular jaki mam to 7 mm ale jest to szkło wysokiej jakości i rzadko mogę dobrze popatrzeć. Najczęściej używam 14 i 20 mm one do DS są lepsze. 

Ja podtrzymam swoją opinię. GSO do prowadzenia i obsługi są prostsze. Ktoś wyżej napisał Ci że dasz sobie radę i z 12" . Przykro mi to pisać ale nie dasz. Jako 14 latek raczej będziesz potrzebował jeszcze przez jakiś czas pomocy nawet przy 8" choć znowu  - w GSO wyjęcie tuby z montażu i jej tam ponowne umieszczenie jest dziecinnie proste więc będziesz mógł wynosić najpierw montaż a potem tubę. 

Moim zdaniem lepiej kupić używaną ósemkę jaką znajdziesz - na tym etapie bez znaczenia czy SW czy GSO a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na conajmniej jeden dodatkowy okular. Moim zdaniem bardziej 14 niż 5 mm. A jak napisałem możesz poprosić kogoś dorosłego - Tatę żeby się ze mną skontaktował niezależnie czy kupisz SW czy GSO to użyczę Ci na pierwsze obserwacje przyzwoitego Zooma 8-24 i na pierwsze miesiące będziesz miał wystarczająco. Jak się nie zarazisz (bo początki bywają niełatwe) to będziesz ciułał na na dobre filtry i okulary. Jak nie wystawisz pewnie na giełdę :-) 

Powodzenia i pozdrawiam. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, marro napisał:

Kolega ZbyT tutaj bardzo mocno walczy z GSO i prowadzi jakąś krucjatę anty GSO i pro SW. Co ciekawe czytałem przed zakupem dwunastki opinie i dyskusje na temat taki jak się tu zrobił GSO czy SW i są tam posty sprzed 8 lat gdzie ZbyT się w tym samym tonie wypowiadał. Co ciekawe kilku tutaj użytkowników GSO podkreśla, że "naszym zdaniem" że "używaliśmy tylko GSO" i nie mamy porównania. Ale ZbyT po prostu wie, że my piszemy same "bzdury i mity".  Pytanie ilu GSO kolega używał. Patryku zapytałeś czy lepszy jest wyciąg Crayforda czy mikrofocuser. Otóż w GSO są wyciągi Crayforda ale z dodatkową przekładnią 1:10 zwaną mikrofocuserem lub przekładnią planetarną w Sky Watcherach są takie wyciągi bez tej przekładni. Jakbyś pogrzebał po forach to znajdziesz zapytania i porady z których wynika że niektórzy użytkownicy  Sky Watcherów kupują na rynku wtórnym wyciągi z przekładnią 1:10 i montują je we własnym zakresie. Ale to pewnie mit :-) 

To że jak pisze powyżej kolega zdarza się, że nie działąją to moim zdaniem też informacja z serii,  że ktoś coś komuś kiedyś. Po pierwsze jest na tym wyciągu pokrętło, które powoduje że wyciąg "nie działa" więc wyobrażam sobie że ktoś kupił pierwszy teleskop i nie wiedział o tym tylko pytał na forach co ma zrobić jak wyciąg nie działa. Takich pytań jest na forach dużo. Ktoś pisze nic nie widzę przez teleskop a po wysłaniu zdjęć okazuje się że ma zasłoniętą tubę.  Idąc tym tropem jak kiedyś będziesz kupował samochód to koniecznie bez Klimy i wspomagania kierownicy bo też się kiedyś komuś zepsuły i mogą Ci nie działać. 

Co do okularów to moim zdaniem lepiej kupić dobry 14 mm ewentualnie 11mm piątki nie poużywasz a już prawie na pewno nie teraz. Jowisz z Saturnem pojawią się na nocnym niebie dopiero za jakiś czas. NIe wydaje mi się, żebyś z sukcesem użył 5 mm. Ja przy pierwszym teleskopie kupiłem sobie z fantazją 3,2 TMB - nie do wyostrzenia. Powiększenie 300x to czysta teoria. Najkrótszy okular jaki mam to 7 mm ale jest to szkło wysokiej jakości i rzadko mogę dobrze popatrzeć. Najczęściej używam 14 i 20 mm one do DS są lepsze. 

Ja podtrzymam swoją opinię. GSO do prowadzenia i obsługi są prostsze. Ktoś wyżej napisał Ci że dasz sobie radę i z 12" . Przykro mi to pisać ale nie dasz. Jako 14 latek raczej będziesz potrzebował jeszcze przez jakiś czas pomocy nawet przy 8" choć znowu  - w GSO wyjęcie tuby z montażu i jej tam ponowne umieszczenie jest dziecinnie proste więc będziesz mógł wynosić najpierw montaż a potem tubę. 

Moim zdaniem lepiej kupić używaną ósemkę jaką znajdziesz - na tym etapie bez znaczenia czy SW czy GSO a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na conajmniej jeden dodatkowy okular. Moim zdaniem bardziej 14 niż 5 mm. A jak napisałem możesz poprosić kogoś dorosłego - Tatę żeby się ze mną skontaktował niezależnie czy kupisz SW czy GSO to użyczę Ci na pierwsze obserwacje przyzwoitego Zooma 8-24 i na pierwsze miesiące będziesz miał wystarczająco. Jak się nie zarazisz (bo początki bywają niełatwe) to będziesz ciułał na na dobre filtry i okulary. Jak nie wystawisz pewnie na giełdę :-) 

Powodzenia i pozdrawiam. 

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Czyli w gso wyciąg jest takiej jakości jak w sw tylko że ma jeszcze microfosucera który poprawia ostrzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Patryk Sawina napisał:

Nie chciałbym by zrobiła się tu jakaś kłótnia bo też nie o to chodzi.

Drogi Patryku.

To nie żadna kłótnia. To zwykła:movingtongue: dysputa jaka zawsze się wywiązuje przy tego typu pytaniach. 

Twoje było już ukierunkowane na konkretny sprzęt (Newton na Dobsie). 

Spróbuj zadać pytanie "Cześć. Jestem tu nowy i chciałbym kupić pierwszy teleskop. Jaki wybrać?" 

To jest dopiero jazda:D

Pozdrawiam i życzę by ta pasja wciągnęła cię na całego. 

Mariusz. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podpisuję się pod tym co napisał Marro. 

Z jednym wyjątkiem. 

Nie daj sobie wmówić że nie użyjesz krótkiego okularu, lub że będą to nieliczne okazje. Nie wyobrażam sobie nie mieć planetarnego szkła. Oczywiście powiększenia 300× to przesada ale dobry okular dający 200× na planety warto mieć. No i jest Księżyc. A ten przyjmie nawet więcej. Ja obserwuję z miasta, dookoła mam dachy i asfaltowe uliczki a moje 6mm często było używane a nawet były noce gdy i to było mało. I nie był to pojedynczy przypadek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Srebrne pokrętła to zgrubna regulacja. 

Czarne microfokus 1/10.15826615669434022085661296883521.thumb.jpg.d1929763b4899482f769c734030d9c1c.jpg

Czyli srebrne pokrętło to zwykły crayforda którym ustawiasz na początku A czarne to dokładniejsze dostrajanie?

Edytowane przez Patryk Sawina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 25.02.2020 o 21:36, Mariusz Psut napisał:

Podpisuję się pod tym co napisał Marro. 

Z jednym wyjątkiem. 

Nie daj sobie wmówić że nie użyjesz krótkiego okularu, lub że będą to nieliczne okazje. Nie wyobrażam sobie nie mieć planetarnego szkła. Oczywiście powiększenia 300× to przesada ale dobry okular dający 200× na planety warto mieć. No i jest Księżyc. A ten przyjmie nawet więcej. Ja obserwuję z miasta, dookoła mam dachy i asfaltowe uliczki a moje 6mm często było używane a nawet były noce gdy i to było mało. I nie był to pojedynczy przypadek. 

Ojtam ojtam... może i tak ale wydaje mi się, że na początek więcej radości przyniesie 14 lub 11 mm niż te 5-6 mm. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Patryk Sawina napisał:

Co może być zepsute lub uszkodzone w używanym gso lub po prostu zużyte?

W teleskopie Newtona na Dobsonie trudno coś zepsuć (no chyba, że połamać na amen :-) ).

 

Najważniejszy jest stan lustra. Aby na nie było porysowane. Jeśli jest tylko trochę brudne (przykurzone) to nie problem. Nieco brudu nie przeszkadza.

 

W wyciągu nie ma się co w sumie zepsuć. 

Zwróć uwagę, że wyciąg ma oprócz śrub którymi mocuje się okular jeszcze śrubę do regulacji docisku wałka oraz śrubę blokująca zmianę ostrości. Należy je odpowiednio dokręcić lub odkręcić. Inaczej regulacja ostrości może działać poprawnie, mimo, że wyciąg jest sprawny.

 

Co do krótkich okularów na planety, to ja, pomimo dużego lustra (13") w swoim Dobsonie okularu 6 mm (Baader ortoskopowy) używam bardzo rzadko. Nawet jak seeing pozwoli wyostrzyć (choć pogoda nie rozpieszcza) to planeta szybko ucieka z pola widzenia i zamiast podziwiać się ją goni ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Patryk Sawina napisał:

Od osoby prywatnej posiadającej teleskop do sprzedaży.

Moim zdaniem "na dwoje babka wróżyła". Możesz trafić na super zadbany i szanowany sprzęt ale może być tak że będzie miał jakąś wadę, którą właściciel przemilczy. Prawdopodobieństwo niewielkie bo tak jak pisali moi przedmówcy Newton to prosta konstrukcja ale jednak. Na zdjęciach tak naprawdę nic nie widać. 

Najlepiej się nie spieszyć i znaleźć maszynkę od pierwszego właściciela. Jeszcze lepiej nietrafiony prezent na gwarancji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Moim zdaniem "na dwoje babka wróżyła". Możesz trafić na super zadbany i szanowany sprzęt ale może być tak że będzie miał jakąś wadę, którą właściciel przemilczy. Prawdopodobieństwo niewielkie bo tak jak pisali moi przedmówcy Newton to prosta konstrukcja ale jednak. Na zdjęciach tak naprawdę nic nie widać. 

Najlepiej się nie spieszyć i znaleźć maszynkę od pierwszego właściciela. Jeszcze lepiej nietrafiony prezent na gwarancji. 

 A co myślisz o tym?https://m.olx.pl/oferta/teleskop-gso-8-dobson-akcesoria-CID767-IDDGiOY.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wygląda to dobrze. 

Ja bym spróbował wynegocjować z właścicielem zapłatę tylko po otwarciu i sprawdzeniu paczki. W końcu to optyka i chyba każdy zdaje sobie sprawę że delikatna. 

To najbezpieczniejsze opcja. 

Patryk widzę że jesteś ostrożny w wyborze ale tak jak pisano Ci tu w Newton ie nie ma co się zepsuć i musiałbyś naprawdę mieć pecha. Więc nie strasz się za bardzo. 

Dowiedz się jak najwięcej od właściciela. Jeżeli teleskopem nie rzucano, a wątpię żeby tak było to nie powinien być uszkodzony. Jest od pierwszego właściciela, więc dobrze. 

Przesyłkę można też pewnie ubezpieczyć żeby nic się nie stało po drodze. Jak jest oryginalne pudło i steropiany to dojedzie cało. Mój dojechał. 

Pozdrawiam. 

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A może ten: https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-200-1200-mm-CID767-IDDQG9Z.html#3384e2fd03 ? Sprzedający pisze, że dowiezie do 100 km jak rozumiem, cena też jest w porządku, myślę, że tylko brać. 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, astrokarol napisał:

A może ten: https://www.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-200-1200-mm-CID767-IDDQG9Z.html#3384e2fd03 ? Sprzedający pisze, że dowiezie do 100 km jak rozumiem, cena też jest w porządku, myślę, że tylko brać. 

Nie wiem myślałem o gso. A on chyba nie ma kolimatora więc musiałbym kupić osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

 

Na początku to bez znaczenia czy ten microfocuser jest czy nie.

A jak już tak bardzo chcesz GSO to poczekaj, na pewno w okolicy się znajdzie.

 

1 minutę temu, Mariusz Psut napisał:

Moim zdaniem pełna tuba lepsza. Mniej certolenia z kolimacją. 

Flex trzyma bardzo dobrze kolimację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.