Skocz do zawartości
  • 0

Dobson 8


Patryk Sawina

Pytanie

Witam interesuje się astronomią i jestem zainteresowany zakupem dobsona 8. Mieszkam na wsi 30 km. od niedużego miasta miejsce do obserwacji mam. Z przenoszeniem w inne miejsce nie było by problemu. Znam już parę gwiazdozbiorów i wiem co nieco jak obserwować. Mam już lornetke 10x50. Jestem zainteresowany ogądaniem obiektów głębokiego nieba jak i planet i księżyca. Co myślicie? Czy lepiej kupić coś mniejszego ,a później coś większego? Przepraszam za ortografię lub gdybym gdzieś się pomylił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli masz dobre niebo i większa waga czy gabaryt teleskopu nie są krytycznie istotne, to kup największe lustro na jakie Cię stać, tylko w budżecie uwzględnij zakup dodatkowych okularów. Jeśli masz budżet na 8" dobsona to wybór jest jak najbardziej Ok. Nie napisałeś czy teleskop musi być nowy (sklepowy), czy w grę wchodzi również "używka", kupując na rynku wtórnym można sporo zaoszczędzić, albo z cenę nowego w sklepie kupić znacznie większy teleskop np. 10".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie chciałbym też przesadzać bo boję się że nie dam sobie rady z prowadzeniem za obiektem (bo to chyba nie zbyt proste) lub że coś zniszcze w większym teleskopie bo go np. upuszcze. Nie mam też 10 lat że nie jestem odpowiedzialny ale nie chciałbym by mnie to przerosło. Nie wiem też czy jak kupię teleskop to nie znudzi mi się po pierwszych obserwacjach. (Raczej tak nie będzie bo się tym interesuje ale mam też takie obawy).

Edytowane przez Patryk Sawina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak do obserwacji to Dobson jest spoko, z kolegą przewozimy go w hatchbacku, jednak po takim przewożeniu mocno się rozkolimowal więc doszły kolejne koszty

Ogólnie to co udało się zobaczyć zaskoczyło nas, mieszkam 15km od miasta ok 40tys mieszkańców, niebo nie jest super dobre ale obiekty z katalogu messiera było łatwo znaleźć i ujrzeć je jako mgiełki czasami z nieco ciemniejszymi miejscami. Próbowaliśmy nawet podłączyć aparat jednak ciężko jest nim operować że względu na montaż. Saturn - udało się nam zauważyć przerwę cassiniego, wielkiej plamy na Jowiszu niestety nie udało nam się bo raz seeing a raz była z innej strony, reszty planet nie próbowaliśmy. 

Jeszcze co do montażu to jest on o wiele wygodniejszy niz equatorial mount, oczywiście jeżeli chodzi o obserwacje. Mam teleskop na EQ i dopiero po przyzwyczajeniu się cokolwiek dałem radę znaleźć. A na dobsonie od razu 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Weź pod uwagę fakt, że używany sprzęt optyczny jest zwykle bardzo zadbany. Druga sprawa gabaryty. Dobson 8 waży około 20kg (tuba 8kg i montaż 12kg). jest wysoki na około 1.5 metra w zenicie gdy jest złożony (gdy nie flex) jeżeli to nie przeszkoda to bym się nie zastanawiał. Jeśli chodzi o widoki to efekt wow na pewno będzie na jasnych gromadach gwiazd i mgławicach :). Z mojej strony polecam. Nadal posiadam swój egzemplarz, który zakupiłem jako używkę i mimo, iż posiadam także 16"-calowego Newtona, to nie mam planów na pozbycie się synty 8 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bierz ósemke! Najlepszy sprzęt na początek, a właściwie sprzęt, od którego warto zaczynać. Jak nie zapłonie zawsze znajdzie się chętny na odkupienie. Jak wspomnieli koledzy wyżej kupuj największe lustro na jakie Cię stać, więc faktycznie warto rozważyć używki. Raczej większość o swoje dba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Od 2 lat mam GSO 8 i złego słowa nie powiem, Kitowy okular 30 mm daje radę, niestety z 9 mm Plosslem tak kolorowo już nie jest. Na plus również wyciąg Crayforda z mikrofocuserem z przekładnią 1:10. Moim zdaniem lepiej kupić używkę, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dobry okular. Jestem posiadaczem ES 14 mm 82° i w tej konfiguracji to to prawdę fajny sprzęt do obserwacji obiektów głębokiego nieba. Jakieś 2 tygodnie temu dotarł do mnie filtr mgławicowy Orion Ultrablock 2", ale z racji kiepskiej pogody nie było mi dane go jeszcze testować. Na początek standardowy zestaw w pełni wystarcza, ale jak człowiek opanuje co i jak to apetyt rośnie w miarę jedzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli wahasz się pomiędzy Syntą 8" a GSO 8" de luxe, to GSO uchodzi za lepszy. Ma też przyzwoitsze okulary w zestawie (a jeśli na początek budżet zmusza do zadowolenia sie tymi z zestawu, to może być istotne).

Co do mikrofokusera, to w standardzie w Syncie go nie ma (można dokupić, ale wyjdzie drożej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zgadzam się z przedmówcami - kup używkę i poszukaj dobrych okularów - też najlepiej używek. Faktycznie uniwersalny i dobry jest ES 14 mm 82 stopnie. GSO to dobry sprzęt. Kupisz ósemkę używaną i jak nie zaskoczy odsprzedasz za te same pieniądze albo po roku będziesz kombinował większe lustro. Pamiętaj, że "cale" to jakaś baza na której efekty wyciągasz okularami. 30 mm GSO z zestawu jest OK ale krótszy raczej trzeba dokupić. Moim skromnym zdaniem poszukaj 11 - 14 mm z szerokim polem widzenia. Na ósemce bez problemu znajdziesz parę galaktyk,  mgławic a im większe lustro tym będziesz dalej i z lepszym skutkiem zaglądał. Ja zacząłem od GSO 8", potem z sprzedałem i kupiłem z dopłatą 200 zł GSO 10, teraz w ten sam sposób przesiadłem się na 12".  Ewentualnie na początek kup sobie do teleskopu dobrego zooma - na przykład Baadera 8-24. Taka zabawka ma przyzwoite szkło i baaardzo ułatwia przeglądanie nieba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Patryk Dobson to montaż i GSO też jest na Dobsonie. Barlow wydłuża ogniskową czyli można powiedzieć zwiększa powiększenia. Moim zdaniem pogarsza to jakość obrazu. Lepiej mieć dobre okulary. Pomyśl o tym zoomie bo to naprawdę dobra opcja. Jakbyś był gdzieś na Podhalu to mógłbym Ci na jakiś czas pożyczyć to potestujesz.  Mam tego Baadera Hyperion Mark IV. NIe używam ale nie chcę sprzedawać więc leży. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A co do lustra to Pyrex podobno szybciej się chłodzi co przy obserwacjach pod domem moim zdaniem nie ma większego znaczenia. Co do różnicy w jakości lustra GSO a SW to opinie są różne.  Ja jak schodzę na zewnątrz wystawiam teleskop robię sobie jakieś rzeczy "przydomowe" a teleskop sobie na podwórzu stoi. Jak mam czas to obserwuję i wstawiam na noc. Szybkość chłodzenia wydaje mi się ma większe znaczenie przy wyjazdach. No i GSO ma wiatraczek - nigdy nie miałem potrzeby użycia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim zdaniem tak, dodajmy jeszcze przekładnię 1:10. Na Twoim miejscu wstrzymałbym się i poobserwował giełdy tutaj i na innych forach, na FB jest grupa Giełda sprzętu astro. Jak wyczekasz trochę i nie znajdziesz to wtedy kup sobie w sklepie - one są dostępne od ręki. Kupujesz rano i na drugi dzień kurier przywozi Ci do chałupy. Ja kupowałem akcesoria na Telskopy.pl ale w Delcie zapewne jest tak samo. Zaznaczam, że mogę byc nieobiektywny bo używałem wyłącznie GSO. Z drugiej strony mam trzeci i jestem zadowolony :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Patryk Sawina napisał:

Czyli jednak warto dołożyć 60 zł Do gso lub kupić używke gso niż synte.

nie warto

GSO to teleskopowa 3 liga. Niska jakość optyki i błędy konstrukcyjne oraz niedoróbki

kiedyś pewna firma chciała konkurować z Delta Optical (importer Synty) oferując produkty GSO i prowadziła w tym celu fałszywą akcję propagandową. Stąd pozostało przekonanie o "lepszości" GSO. Rzeczywistość zweryfikowała te twierdzenia ale mit pozostał

 

Synta oferuje też znacznie większy wybór wersji i akcesoriów. Wersje flex, ażurowe lustra, Dobsony z GOTO czy kratownice. To wszystko jest poza zasięgiem GSO. Nie mają w ofercie nawet zwykłego napędu do wyciągów. Najbardziej zabawny argument za GSO to ten badziewny wiatraczek, którego nikt nie używa bo nie spełnia swojej roli :emotion-5:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.