Skocz do zawartości
  • 0

Dobson 8


Patryk Sawina

Pytanie

Witam interesuje się astronomią i jestem zainteresowany zakupem dobsona 8. Mieszkam na wsi 30 km. od niedużego miasta miejsce do obserwacji mam. Z przenoszeniem w inne miejsce nie było by problemu. Znam już parę gwiazdozbiorów i wiem co nieco jak obserwować. Mam już lornetke 10x50. Jestem zainteresowany ogądaniem obiektów głębokiego nieba jak i planet i księżyca. Co myślicie? Czy lepiej kupić coś mniejszego ,a później coś większego? Przepraszam za ortografię lub gdybym gdzieś się pomylił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
8 minut temu, astrokarol napisał:

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

 

Na początku to bez znaczenia czy ten microfocuser jest czy nie.

A jak już tak bardzo chcesz GSO to poczekaj, na pewno w okolicy się znajdzie.

 

Flex trzyma bardzo dobrze kolimację.

Czyli nie kupować tego co podałem w linku tylko czekać aż pojawi się inny bliżej mnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, Patryk Sawina napisał:

Rozumiem że Ty jako bardziej doświadczony byś kupił tą synte flex?

Nie. 

Ale Ty jako początkujący możesz kupić tego Flexa bo na początku to bez większego znaczenia czy SW czy GSO.

Możesz też poczekać, może się trafi GSO. Może daj ogłoszenie na forum, że chcesz kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, astrokarol napisał:

Nie. 

Ale Ty jako początkujący możesz kupić tego Flexa bo na początku to bez większego znaczenia czy SW czy GSO.

Możesz też poczekać, może się trafi GSO. Może daj ogłoszenie na forum, że chcesz kupić.

Czyli nie kupować tego z linka tylko to co mogę zobaczyć przed zakupem Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak już tak Ciebie przekonali do GSO to bierz 2,5 letniego 10" z Poznania.

Ewentualnie czekaj na coś w miarę nowego w swojej okolicy, ale miej wywalone wtedy czy to będzie gso czy sw, niech Po prostu będzie okazją. Różnice są tak małe że to bez znaczenia, największe ma rozmiar lustra. Gdy ja kupowałem miałem pod nosem prawie nową 6" sw, bałem się z jednej strony wydać zbyt dużo w przypadku nie zalapania bakcyla oraz z drugiej że w takich malenstwach na pewno nie zalapie. Czyli wchodziła w grę uzywka. Nie kupiłem 6, poczekalem,  aż pod nosem dostałem półroczna 12 za 2/3 wartości . Teraz szukam 16 ;)

 

Podsumowując BIERZ 10" !!!  lub czekaj 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 godzin temu, Rudy2000 napisał:

https://m.olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-200-mm-1200-mm-stan-idealny-CID767-IDDQIrP.html?reason=hp|cf

 

Tutaj masz 8 składaną, jakbyś gdzieś chciałbyś ją zabierać lub żeby ładnie wyglądała w salonie. 

No ale chyba będe musiał kolimować. Jednak wolałbym całą. Chociaż nie jest tak daleko i mógłbym ją nawet obejrzeć.

Edytowane przez Patryk Sawina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.