Skocz do zawartości

sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, isset napisał:

Podobno przy tym filtrze zanikają naturalne kolory gwiazd. U Ciebie są całkiem kolorowe. Jakoś je dodatkowo kolorujesz? 

Wyjściowy Fits z APP wrzucam bez modyfikacji do narzędzia Combine RGB.

Tam, dla tego zdjęcia zmodyfikowałem współczynniki tak, aby kanały wynosiły:

 

R: 100% R 0% G 0% B

G: 8% R 100% G 0% B

B: 8% R 0%G 100% B

 

Plus jeszcze mnożniki G oraz B delikatnie większe niż kanału czerwonego :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sidiouss napisał:

Trochę z motyką na Słońce, a może z Edkiem na Lwa, ale przynajmniej wiem co może z takiego eksperymentu wyjść :)

Trochę nie rozumiem, co chciałeś pokazać. Jeżeli to że w tej skali odwzorowania galaktyka jest malutka, to z pewnością popełniłeś dobry materiał ilustracyjny. ;) Lepszy LP dałby pewnie Ci możliwość powiedzenia: "Jest! Zobaczcie jaka malutka ale jaka wyraźna!" :)

W sumie nie wyszedł ani kolorowy przegląd gwiazdek ani galaktyka. Ale fajnie, że komuś się materiał przydał.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie. Jak tytuł zdjęcia by brzmiał -"Maleństwo w czeluściach Kosmosu" to jeszcze bym zrozumiał. Ale tu cała poprawność techniczna zdjęcia traci znaczenie przy takim niedobraniu obiektu do parametrów setupu .....

Przyjmij to proszę jako tzw. konstruktywną krytykę :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie akurat nie było pod ręką RCka 20” :)

Tak na serio to ja widzę w takich zdjęciach radość z odkrywania głębin kosmosu amatorskim sprzętem, nie negujmy takiej spontaniczności. Dla kogoś liczy się satysfakcja z samego zarejestrowania trudnego obiektu. Tyle że nikomu się to nie udzieliło z powodu wysoko stawianej poprzeczki.

Kwestia tu pewnie dotyczy czy i gdzie prezentować takie zdjęcia. Może oddzielne podforum?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi żeby zaraz zakładać podforum, ale każdy ma prawo do własnego odbioru zdjęcia. A ja mam taki właśnie odbiór.

A konkurs? Proszę bardzo ! Kto zorganizuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Panowie, nie sądziłem, że taka mała popierdółka wzbudzi w Was tyle emocji :D @wessel - dziękuję za konstruktywną krytykę, sam napisałem, że to był eksperyment, z racji, że wszystkie większe obiekty pochowały się za blokiem - czas chyba skolimować Njutka 150/750 i spróbować nim pofocić, chociaż i to będzie mało na takie maleństwa :) tak czy siak, jestem tego samego zdania co @HAMAL - obiekt, mimo, że malutki, to jest do kolekcji. Najbardziej cieszę się z tego wodoru, który wyszedł za sprawą L-enhance, no i przede wszystkim, że udało mi się jakąś galaktyczkę upolować z centrum Gdańska :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja całkowicie radość kolegi @sidiouss-a ze zrobienia tej fotki rozumiem. Jest technicznie poprawna, widać pasję autora, który mimo fatalnego, miejskiego nieba walczy i wie, że w takich warunkach musi zebrać dużo materiału więc pali 7 godzin.

Jasne, że ten setup nie jest idealny do niedużych galaktyk, ja też z miasta małym refraktorem strzelam w maleńkie Arp-y i mam z tego fun, chociaż powinienem zaatakować  je 500 mm RC-kiem, ale jak się nie ma co się lubi...

 

Tak na marginesie pamiętam swoją wielką radość z mojego pierwszego cyfrowego zdjęcia. Zima 2015, po długiej przerwie od astronomii kupiłem sprzęt: ED 80 na heq5. O fotografowaniu nieba miałem pojęcie, ale wyłącznie na kliszy, a tu nowa technologia. Stackowanie, kalibracja, postprocesing, darki, flaty... Tych słów nigdy jeszcze nie słyszałem.

Szczęśliwy pierwszej pogodnej nocy ustawiłem montaż na biegun, ogarnąłem goto (wtedy dla mnie nowość). Przykręciłem do tuby Nikona D90 zalignowałem na jakąś jasną gwiazdę ustawiając przy okazji ostrość (na matówce lustrzanki, tak jak to robiłem dla zdjęć na kliszy), wybrałem pilotem obiekt, montaż zagwizdał (wielkie emocje), pojechał we wskazane miejsce. Odpaliłem migawkę na 60 sek. i mam!

 

Jest pierwsza cyfrowa fotka!!!! Radość trudna do opisania.

 

Pierwszemu, kto zgadnie co to za obiekt stawiam na zlocie piwo.

927418328_150113iso80060s.jpg.7d6568b68f2f2ee054b124afa1a7d7c7.jpg

 

 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Grzędziel napisał:

Bingo! to pijemy

:piwa:

Znaczy fotka nie taka zła, skoro poznałeś, że to M1

 

Godzinę temu, Tayson napisał:

wyglada jak Krab

I ja się chętnie napiję i posłucham podobnych historii ;) a jak będzie ładna pogoda to potem zdrzemnę się w pokrowcu na teleskop jak rok temu :D

Edytowane przez sidiouss
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.