Jump to content

Saturn - niesamowity seeing


oskar
 Share

Recommended Posts

O godzinie 22.40 wystawiłem teleskop na balkon. Po 40 minut chłodzenia refraktora ustawiłem go na Saturna. Początkowo obraz był fatalny. Po założeniu okularu LVW vixena 8mm (powiększnie 102x) planeta przez większość czasu przedstawiała się jako rozmazana plama. Momentami jednak (1-3 sekundy) obraz był fantastyczny. Świetnie widoczna tarcza, pierścienie i księżyce. Postanowiłem więc użyć okularu LVW 5mm (powiększnie 164x) – seeing nadal był dziwny: głownie obraz nie do przyjęcia, ale chwilami obraz był wyjątkowo ostry. Skłoniło mnie to do użycia okularu 8mm z barlowem co dało powiększenie 205x. Warto było czekać na coraz dłuższe chwile – ukazywał się niesamowity obraz planety. W końcu włożyłem okular 5mm z barlowem x2: powiększenie 328x – takiego Saturna jeszcze nigdy wcześniej nie widziałem. Duża wyraźna planeta, wyraźna struktura pierścieni. Wydawało się, że w warunkach tego seeingu (oczywiście nadal tylko momenty) można było użyć jeszcze większego powiększenia, co przy średnicy obiektywu 102mm jest zaskakujące. W każdym razie takiego Staurna jeszcze nie widziałem. Szok po prostu.

 

Dodam jeszcze że był to pierwszy poważny test montazu vixen gp-e. Montaz swietnie prowadzi teleskop nawet z najwieszym powiększeniem. Jestem więc z niego bardzo zadowolony.

Link to comment
Share on other sites

Ja dzisiaj chciałem przetestować mój nowy nabytek - 4mm soligorka na Saturnie, ale mimo iż niebo było bezchmurne - co nie zdarza się ostatnio zbyt często seeing był na tyle fatalny że jedyne co widziałem (przy pow. 110x )to pływającą dużą krope i to niestety bez przerwy. Czekam nna dobrą pogodę :D

Link to comment
Share on other sites

Ja dzisiaj chciałem przetestować  mój nowy nabytek - 4mm soligorka na Saturnie, ale mimo iż niebo było bezchmurne - co nie zdarza się ostatnio zbyt często seeing był na tyle fatalny że jedyne co widziałem (przy pow. 110x )to pływającą dużą krope i to niestety bez przerwy. Czekam nna dobrą pogodę  :D

Dokładnie seeing jest fatalny a pozatym ledwo wystawiłem telepa na dwór to odrazu wszystko zaparowało włącznie z okularami :unsure:

 

 

 

P.S Gratuluję Oskarze udanych obserwów :Beer:

 

pozdrawiam Adam

Edited by Adam Tomaszewski
Link to comment
Share on other sites

Obecnie występuje "wymiana" mas powietrza występujących nad Polską. Cieplejsze powietrze polarno-morskie (wilgotne) jest zastępowane przez zimne powietrze polarno-kontynentalne (suche). Za dzień, dwa seeing powinien być bardzo dobry, a może jeszcze lepiej. Szczególnie, gdy rozbuduje się wyż, który zbliża się do naszych wschodnich granic.

 

Z drugiej strony, będzie bardzo zimno, a więc odpowiednio wcześniej należy wystawić teleskop do "wychłodzenia" tak, aby nie "produkował" turbulencji. Należy też pamiętać, że sami będziemy źródłem ciepła i jeżeli "nieodpowiednio" się ustawimy to sami wywołamy ruchy powietrza. W miarę możliwości należy ubrać się w ciepłą i nieprzepuszczalną odzież tak, aby ciepło zachować przy sobie, a nie dzielić się nim z ukochanym teleskopem. :D

Link to comment
Share on other sites

Cześć

 

Wiesz.... używam tych samych okularów (Vixen LVW 8 i 13) i niemam jeszcze Barlowa. Jakiego ty używasz ? Jaki polecasz ? Chodzi mi tu o to żeby nie kupić Barlowa który popsuje obraz "wypracowany" przez te świetne okulary...

Zerkam na Barlowy: Vixen Deluxe X2, Celestron Ultima X2, - ok 380 pln.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Te skomplikowane okularki już mają w swojej konstrukcji Barlowa na przodzie i czy na pewno chcesz do nich drugiego dać, lepiej dokup krótszy do kompletu :Boink:

Edited by Janusz_P.
Link to comment
Share on other sites

Janusz to Ty zawsze mawiasz, że barlow nie popsuje obrazu - a ja żeby używać krótszych okularów :rolleyes:

 

Używam zwykłego barlowa soligora 2x. Wczoraj był taki seeing, że barlow nie wpływał w żaden sposób na jakość obrazu i też mnie pozytywnie zaskoczył.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.