Skocz do zawartości
  • 0

Deep Sky Stacker - problem ze stackowaniem


Mrągowianin

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Astro Pixel Processor stackuje bez problemu, chociaż wywala mnóstwo ostrzeżeń.

 

Moje luźne przemyślenia na temat Twojego materiału i problemu z DSS:

- klatki nie są w RAW, więc większość programów nie zrobi klatek kalibracyjnych

- z racji, że klatki są w JPG, to klatki kalibracyjne, nawet jak się zrobią, to są obarczone artefaktami JPG

- DSS nie wykonał klatek kalibracyjnych, nie usunął winiety ze zdjęć, więc nie umiał poprawnie zarejestrować i zestackować klatek

 

Co do materiału, to:

- gwiazdy są lekko pojechane

- ostrość uciekła podczas sesji, bo gwiazdy nie są ostre.

 

Proponowane rozwiązanie - ten materiał do kosza, a następnym razem dopilnuj RAWów oraz ostrości :)

woznica.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W jaki sposób stackowałeś? Ja korzystam z tutoriala zrobionego przez naszego kolegę @Tayson. Link do tutoriala. 

 

Mnie rzucają się w oczy następujące rzeczy:

1. Winietowanie - to, że ono samo występuje, to mnie nie dziwi. Dziwi mnie natomiast nierówność winietowania - lewe brzegi są znacznie ciemniejsze od prawych.

2. Brak ostrości po lewej stronie zdjęcia - czyżby obiektyw/teleskop cierpiał aż na tak potężny astygmatyzm, że lewa strona zdjęcia jest do wyrzucenia?

 

Najlepiej by było, jakbyś wrzucił materiał (surowe klatki lightów, darków, flatów i biasów) na Google Drive i zapodał linka do ściągnięcia. 

Napisz jeszcze, jakim sprzętem robiłeś zdjęcia i jakie były parametry naświetlania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem dokładnie to samo ostatnio. Problem leżał w opcji RGB Channels Calibration (z wyłączoną było ok - ale to mogę potwierdzić później jak usiądę do kompa). U mnie objawiało się to rozjechaniem kanałów RGB. Tak to wyglądało 1521223711_Screenshot2020-02-19at11_29_24.thumb.jpg.f78de038f98d1f9de7b84cf079bc6333.jpg

 

Edytowane przez beny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, beny napisał:

Miałem dokładnie to samo ostatnio. Problem leżał w opcji RGB Channels Calibration (z wyłączoną było ok - ale to mogę potwierdzić później jak usiądę do kompa). U mnie objawiało się to rozjechaniem kanałów RGB. Tak to wyglądało 1521223711_Screenshot2020-02-19at11_29_24.thumb.jpg.f78de038f98d1f9de7b84cf079bc6333.jpg

 

Niestety nie pomogło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
52 minuty temu, omikron20 napisał:

A kadr nie uległ zmianie. Wydaje mi się że lekko poszybował na lewo. Obiektyw nie daje równego pola w całym kadrze i lewa strona się całkowicie rozjechała. Spróbuj zrobić stack tylko tych klatek gdzie kadr się nie zmienił.

Dalej pojechane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Tayson napisał:

kontrolnie sprawdz zmieniajac metody alicjacji na inne

obraz.png.a5455e1178446c09f777b9ab2ed36b4a.png

 

i w zakladce RESULT daj INTERSECTION MODE.

aaaa i czy wszystkie klatki maja podobna wartosc SCORE?

Bilinear daje takie rezultaty : bez INTERSECTION MODE.

Teraz testuje inne ustawienia.

 

 

Autosave001.jpg

Edytowane przez Mrągowianin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Mrągowianin napisał:

za dnia wydaje się ok

Wydaje się? Mógłbyś rzucić zdjęcie na forum, to może ktoś bardziej wprawiony coś jednak dostrzeże wady optyczne - o ile one rzeczywiście są...

Ważne jest, aby fotografowany znajdował się daleko od obiektywu - tak, aby powstało ostre zdjęcie przy ustawieniu ostrości na nieskończoność (plus oczywiście taka sama wartość przysłony). 

Jedynie mając dwa różne zdjęcia na tych samych parametrach obiektywu i aparatu, można będzie dokonać porównania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, tomchm napisał:

Mam propozycję: zrób kilka zdjęć czegokolwiek za dnia. Czy wychodzą dobrze? Bo jeśli jest tutaj wada aparatu/obiektywu, to DSS nie jest niczemu winien...

proponuje raczej odpuscic ten trop.

jak nocne, pojedyncze suby sa w tym rogu ok to dzienne testy niewiele wniosa.

 

poza tym Krzysiek napisal ze sequator dal rade, wiec zakaldam ze material jest ok.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, tomchm napisał:

Wydaje się? Mógłbyś rzucić zdjęcie na forum, to może ktoś bardziej wprawiony coś jednak dostrzeże wady optyczne - o ile one rzeczywiście są...

Ważne jest, aby fotografowany znajdował się daleko od obiektywu - tak, aby powstało ostre zdjęcie przy ustawieniu ostrości na nieskończoność (plus oczywiście taka sama wartość przysłony). 

Jedynie mając dwa różne zdjęcia na tych samych parametrach obiektywu i aparatu, można będzie dokonać porównania...

Proszę.Taka sama dziura, tylko wiadomo iso 50.

 

Nie zaszkodzi @Tayson.
 

IMG_0483.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Tayson napisał:

proponuje raczej odpuscic ten trop.

jak nocne, pojedyncze suby sa w tym rogu ok to dzienne testy niewiele wniosa.

 

poza tym Krzysiek napisal ze sequator dal rade, wiec zakaldam ze material jest ok.

Wynik z sequator: stack wszystkich klatek daje zdecydowanie lepsze rezultaty. Na dole po lewej stronie jest niewielki obszar, gdzie krowa postawiła placek.

 

 

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
26 minut temu, Tayson napisał:

zestakuj 1 i ostatnia klatke bez alignacji. result ustawienia fabryczne.

jak wyjdzie spora rotacja pola (skręcenie klatek), to wiadomo co sie dzieje.

Albo obiektyw albo aparat? :( Nie znam się na tym, zupełnie.

 

 

Autosave005.jpg

Edytowane przez Mrągowianin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

zapewne na subach leciutko ucieka ci ten róg - gwaizdki sa ciut korsze, do tego co ponizej.

 

w duzej mierze sa to bledy w ustawieniu na biegn.

dss tego nie ogarnia, pix powinien dac rade.

 

rozumiesz co to jest rotacja pola?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Tayson napisał:

to poprostu bledy w ustawieniu na biegn.

dss tego nie ogarnia, pix powinien dac rade.

 

rozumiesz co to jest rotacja pola?

Rozumiem, rotacje pola.
Natomiast wcześniej , na podobnych ustawieniach na biegun, robiłem zdjęcia od roku czasu i było dobrze. W dodatku na 50 mm, na 200 mm, na 500 mm  i było ok.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolega @Mrągowianin przesłał mi link do swoich zdjęć. Zacząłem stackować w DSS metodą @Tayson i... otrzymałem takie same wyniki jak w pierwszym poście dotyczącym tego tematu.

Powodem tego jest to, że oczywiście podczas sesji doszło do delikatnej rotacji pola. Ale nie w tym jest problem.

 

Kolega @Mrągowianin zapisał wszystkie swoje zdjęcia jako pliki JPG. DSS nie jest w stanie przeprowadzić kalibracji z plikami JPG.

Potrzebne są pliki typu RAW. 

Jeśli stackowanie w DSS ma zadziałać, to muszą to być pliki typu RAW.

Jeśli jest to możliwe, to niech kolega @Mrągowianin zestackuje w DSS RAW-y, nie JPG-i...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, tomchm napisał:

Kolega @Mrągowianin przesłał mi link do swoich zdjęć. Zacząłem stackować w DSS metodą @Tayson i... otrzymałem takie same wyniki jak w pierwszym poście dotyczącym tego tematu.

Powodem tego jest to, że oczywiście podczas sesji doszło do delikatnej rotacji pola. Ale nie w tym jest problem.

 

Kolega @Mrągowianin zapisał wszystkie swoje zdjęcia jako pliki JPG. DSS nie jest w stanie przeprowadzić kalibracji z plikami JPG.

Potrzebne są pliki typu RAW. 

Jeśli stackowanie w DSS ma zadziałać, to muszą to być pliki typu RAW.

Jeśli jest to możliwe, to niech kolega @Mrągowianin zestackuje w DSS RAW-y, nie JPG-i...

To sprawdzian będę kontynuował na innym obiekcie. Przy Mewie miałem ten sam problem. Natomiast pliki w formacie jpg to błąd w sztuce. Nie mam plików RAW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.