Skocz do zawartości
  • 0

Deep Sky Stacker - problem ze stackowaniem


Mrągowianin

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zestackowałem RAW-y w DSS i przyciemniłem je trochę. Przy stackowaniu użyłem opcji "Intersection". Nie wiem czemu, ale winietowanie jest nierówne.

Poza tym, na dole zdjęcia, w szczególności po lewej stronie, są pojechane gwiazdy. Ale najdziwniejsze jest to, że pojechane są one poziomo...

 

Mewa_original.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 godzin temu, Mrągowianin napisał:

Problem jak na zdjęciu poniżej i tu taka niespodzianka.

Opisz na czym Twoim zdaniem polega ta "niespodzianka".

 

13 godzin temu, Mrągowianin napisał:

ok 80 x 1,5 min

Jakiś guiding?

 

Możesz podesłać na priva link do Twoich klatek? Wystarczy powiedzmy 10 lightów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 20.02.2020 o 00:44, diver napisał:

Opisz na czym Twoim zdaniem polega ta "niespodzianka".

 

Jakiś guiding?

 

Możesz podesłać na priva link do Twoich klatek? Wystarczy powiedzmy 10 lightów.

 

Niespodzianka czyli problem który opisałem;)

Prowadzenie FASTRAL bez guidingu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Mrągowianin napisał:

Wczoraj zrobiłem zdjęcie tym samym obiektywem z innym aparatem (matryca aspc).

Ewidentnie problem leży w DSS. Ten program nie radzi sobie ze stacowaniem zdjęć z dużych matryc.

Stackuję od zawsze w DSS material z Samyanga 135 i Nikona FF i nie mam żadnych problemów (a nawet z Samyangiem 35 który wykazuje trochę komy i dystorsji). 

Problem leży mówiąc nie ładnie "w Tobie" :) Ale nie wiem w czym konkretnie robisz błąd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, MateuszW napisał:

Stackuję od zawsze w DSS material z Samyanga 135 i Nikona FF i nie mam żadnych problemów (a nawet z Samyangiem 35 który wykazuje trochę komy i dystorsji). 

Problem leży mówiąc nie ładnie "w Tobie" :) Ale nie wiem w czym konkretnie robisz błąd. 

Ustawienia DSS mam zgodne ze sztuką.  Wysyłam Ci linka do próbnych zdjęć, ciekawe czy teraz problem będzie" w Tobie":=)

Nie wiem co mam robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wygląda na rotację pola. Im szerszy obiektyw tym bardziej jest to widoczne. DSS lepiej lub gorzej sobie z tym radzi, ale to nie jego wina. Może Twój fastron ma wygięte albo poluzowane zawiasy :) etc . Ustawienie na polarną jest dobre?.  Opcja intersection obcina obraz  wynikowy tylko do tego co jest na wszystkich klatkach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, rambro napisał:

Wygląda na rotację pola. Im szerszy obiektyw tym bardziej jest to widoczne. DSS lepiej lub gorzej sobie z tym radzi, ale to nie jego wina. Może Twój fastron ma wygięte albo poluzowane zawiasy :) etc . Ustawienie na polarną jest dobre?.  Opcja intersection obcina obraz  wynikowy tylko do tego co jest na wszystkich klatkach.

 

Rozumiem, przy 18 mm, 24 mm ale rotacja przy 135 mm ? Tak jak pisałem wcześniej, problemu nie ma przy matrycy ASPC, tam robiłem kadry z 50 mm i było dobrze.

Sprzęt pod kątem technicznym jest dobry tak jak ustawienie na biegun. Nie korzystam z Fastrona tylko z FASTRAL'A :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

  

7 godzin temu, Mrągowianin napisał:

Pokora a pitolenie o gustach to dwie osobne rzeczy.
Twoje doświadczenie bardziej się przyda tu gdzie opisuje problem z DSS, bo do tej pory rozwiązania problemu brak.

 

 


 


Przeciez problem jest juz rozwiazany.

Rotacja pola polaczona z niedoskonalosciami optyki Samyanga 135. Na FF masz "wieksze" FOV i ujawiniają sie wieksze problemy z gwiazdkami. Z APS-C jset oki, bo korekcja obiekyw daje rade.= z mniejsza matryca.

Zobacz ze problemy na stacku sa w miejscu problemow z optyka. Jak biedy DSS ma sobie poradzic z przecinkamim ktore rotuja? Gdyby po calosci byly ladniutkie gwaizdki to co najwyzej musialbys zrobic crop z powodu rotacji. Nistety malo ktory obiektyw daje rade z FF. Nawet u mnie z matryca wielkosci ok 11x11mm mam pojechane gwiazdki w rogach. a niby samyang ma dobrze pokryc cała FF. Tak ogolnikowo, poniewaz nie dyskutujemy tu o wielkosci pixela vs korekcja szkla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
30 minut temu, Tayson napisał:

  


Przeciez problem jest juz rozwiazany.

Rotacja pola polaczona z niedoskonalosciami optyki Samyanga 135. Na FF masz "wieksze" FOV i ujawiniają sie wieksze problemy z gwiazdkami. Z APS-C jset oki, bo korekcja obiekyw daje rade.= z mniejsza matryca.

Zobacz ze problemy na stacku sa w miejscu problemow z optyka. Jak biedy DSS ma sobie poradzic z przecinkamim ktore rotuja? Gdyby po calosci byly ladniutkie gwaizdki to co najwyzej musialbys zrobic crop z powodu rotacji. Nistety malo ktory obiektyw daje rade z FF. Nawet u mnie z matryca wielkosci ok 11x11mm mam pojechane gwiazdki w rogach. a niby samyang ma dobrze pokryc cała FF. Tak ogolnikowo, poniewaz nie dyskutujemy tu o wielkosci pixela vs korekcja szkla.

Nie jest rozwiązany, bo nie wiem czym zestackować zebrany materiał :(

W tym miejscu gdzie jest blur, gwiazdki nie są przecinkami tylko kropkami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 21.02.2020 o 20:34, Tayson napisał:

ejjj, temat o woznicy, a Ty dajesz na PW pliki z mewa????? sorki nie ograrniam, odpadam. hej.

 

 

Problematyczny materiał Woźnicy był w JPG, natomiast Mewy w CR2. Udostępniłem do testów dwa zebrane materiały.
Problem dotyczy dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 24.02.2020 o 08:52, sidiouss napisał:

Astro Pixel Processor stackuje bez problemu, chociaż wywala mnóstwo ostrzeżeń.

 

Moje luźne przemyślenia na temat Twojego materiału i problemu z DSS:

- klatki nie są w RAW, więc większość programów nie zrobi klatek kalibracyjnych

- z racji, że klatki są w JPG, to klatki kalibracyjne, nawet jak się zrobią, to są obarczone artefaktami JPG

- DSS nie wykonał klatek kalibracyjnych, nie usunął winiety ze zdjęć, więc nie umiał poprawnie zarejestrować i zestackować klatek

 

Co do materiału, to:

- gwiazdy są lekko pojechane

- ostrość uciekła podczas sesji, bo gwiazdy nie są ostre.

 

Proponowane rozwiązanie - ten materiał do kosza, a następnym razem dopilnuj RAWów oraz ostrości :)

 

Już dałem sobie spokój z tym materiałem.

Gwiazdki są pojechane, bo nie trafiłem w biegun.

Z ostrością tez mam problem, bo na f 2.0 prawa strona kadru nie ostrzy i nie wiem czy to kwestia osiowości czy szła.

 

Wczoraj robiłem inny obiekt i tym razem DSS poradził sobie dobrze. 

Problem rozwiązany. DSS z tym materiałem ma problem. PIX poradził sobie znakomicie.

87794797_10213528413245194_2613389141785

Na tym zdjęciu był ten sam problem. @maciek z zestackował w PIX materiał i jest dobrze.

 

7756897

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem w ostatnim czasie podobny problem. Po DSS połowa zdjęcia była rozmyta. Przychodziły mi do głowy różne pomysły:

1. Prędkość w montażu ustawiona na "solar", bo wcześniej robiłem fotki słońca.

2. Paląca się na czerwono w PHD RA Osc

3. Dużo korekt w jedną stronę w osi RA i DEC

4. Cel blisko zenitu

5. Pomieszane ustawienia w DSS

 

Koniec , końców cały materiał trafił do kosza.

 

Następna noc, inny cel - M52. Prowadzenie super, total error 0,5" do 0,8". Momentami skakała oś DEC, ze względu na backlash , ale ogólnie ok.

Puszczam DSS i to samo. Dół zdjęcia rozmyty. !@!#@!!?   

Winowającą okazały się flaty. Użyłem w obu przypadkach tych , które miałem na dysku. Nie wiem, pewnie inna ostrość, temperatura. cokolwiek. Zrobiłem próbę bez nich. Super. Szybko montaż do ogrodu, podkoszulek z szafy na teleskop i robię niebo. Uzbierałem, wrzucam do DSS i bang! Wszystko super. Więc w moim przypadku problem leżał w plikach kalibracyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.