Skocz do zawartości

Zdjecia z kliszy


r.ziomber

Rekomendowane odpowiedzi

Ten film jest KOSZMARNY. Zabójcze ziarno strasznie wychodzi na niebie. Nie nadaje się do astrofoto. Do reportaży negatywy Konica się nadają, ale na czarnym tle nieba - katastrofa.

Robiłem na CENTURIA 800 - też koszmarne ziarno, jak próbujesz zabić ziarno obróbką to giną wszystkie subtelności obrazu.

 

Dla porównania załączam dwie fotki M-42 (jak Orion to Orion) na Centurii 800, naświetlanie 10 minut, Tair 3A (300 mm), Praktica LTL.

Pierwsza fotka SUROWA, tzn. nie tuningowana programami graficznymi, zrobiona w ten sposób że powiększono pełną klatkę do formatu 20 x 30 cm przy trzykrotnym prześwietleniu (dla zabicia ziarnistego tła), potem skanowano wykadrowany fragment powiększenia (mniej więcej 1/4 klatki) skanerem płaskim Agfa Snapscan e40 w rozdzielczości 1200 x 2400 i rezultat zmniejszono do 400 x 600 pikseli.

post-910-1107603715_thumb.jpg

Druga fotka (tak samo zeskanowana) byla obrabiana w PaintSzopie.

Nic chyba nie da się więcej wyciągnąć. Wszystko zabite razem z ziarnem.

post-910-1107603924_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten film jest KOSZMARNY. Zabójcze ziarno strasznie wychodzi na niebie. Nie nadaje się do astrofoto.
Wiem. Ale niestety nigdzie w okolicy nie moge dostac klisz Fuji :( Wogole Konica jest jedyna klisza o tej czulosci, do ktorej mam dostep.

A zdjecia - bardzo ladne :)

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jaka ładna czerwień M42  :rolleyes:

Żarty się Ciebie trzymają.

Zdjęcie ma złe zrównoważenie barwne, cale tło jest rudawe!

No ale z korekcją przefajnowałem i na tym drugim się zniebieszczyło :(

 

Moi zdaniem nie ma sensu stosowania do nieba filmu 1600. Naprawdę ziarno zamorduje nam obiekty które mają być widoczne.

Nie ma rady, prowadzenie parominutowe jest konieczne! Montaż, montaż i jeszcze raz montaż!

Sami widzieliście jakie rezultaty daje home-made Adamo, z tej właśnie piramidki miałem przyjemność cyknąć moje debiutanckie knoty. Jak na debiut nawet nie bardzo mi sie gwiazdy rozjechały. Kometę już spoko potrafiłem utrzymać na krzyżu (bez bólu w krzyżu) :)

Po cichu liczę na to, że jak Adamo doczeka sie Losmandy to mi da więcej szans z piramidką się bawić. Ale nic Mu o tym nie mówcie!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się.

Czy film Fuji Superia 400 nada się do astrofoto?

Jak najbardziej, lecz Fuji Press byłby lepsza ale tylko troszkę

Zresztą, Fuji Press to nic innego jak Fuji Superia tylko dłużej leżakowana, więc jak zastosujemy Superie tuż po terminie ważności to będzie efekt ten sam, tylko winna ona sie przeterminować w lodówce.

Nie proponuję Fuji xtra 400/800 - to jest tragedia kolorystyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje fotki na tym filmie.

 

http://members.lycos.co.uk/hamal/astro/-%20D.S./

 

Jest świetny do galaktyk ale bardzo słabo rejestruje czerwień.

 

Kurcze HAMAL. Wszystkie fotki są świetne, ale niektóre to prawdziwe perełki.

Rozumiem, że robione były w głównym ognisku z napędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej, lecz Fuji Press byłby lepsza ale tylko troszkę

Zresztą, Fuji Press to nic innego jak Fuji Superia tylko dłużej leżakowana, więc jak zastosujemy Superie tuż po terminie ważności to będzie efekt ten sam, tylko winna ona sie przeterminować w lodówce.

Nie proponuję Fuji xtra 400/800 - to jest tragedia kolorystyczna.

 

Moim zdaniem - Fuji Superia przeleżakowana W WARUNKACH NORMALNYCH a nie w lodówce - pod koniec okresu ważności będzie podobna do FujiPress.

W lodóce spowalniamy cały proces dojrzewania emulsji więc w lodówce trzeba by trzymać znacznie dłużej!.

No i PRESS są w kontrolowanych warunkacj dojrzewane więc rezultat jest mniej przypadkowy niż w amatorskiej wersji która dojrzewa NA PÓŁCE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze HAMAL. Wszystkie fotki są świetne, ale niektóre to prawdziwe perełki.

Rozumiem, że robione były w głównym ognisku z napędem.

 

W ognisku, jedne w pełnej ogniskowej 900mm, inne z redukcją na 500mm.

 

Opis redukcji

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5124.0

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.