Skocz do zawartości
  • 1

Kupuje w sklepie ES do ds-pomoc w wyborze.


Łukasz Wolańczyk

Kupno ES z sklepu do DS ,który dobrac do Newton 150/750 F5   

13 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki Okular ES do Newton 150/750 F5 , do DS dla początkującego wyjazdy 25-50km za dużym miastem.


Ankieta została zamknięta


Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dozbieraj do 82deg. Szersze pole, ładniej wygląda kontekst. 

Dla 24mm masz źrenicę wyjściową = 24mm/5 = 4.8mm.

Dla 14mm ŹW = 14mm/5 = 2,8mm. 

Dla 11mm ŹW = 11/5 = 2.2mm.

Warto mieć każdy z nich. Waham się, czy jednak 11mm nie jest bardziej potrzebny. W dodatku ŹW jest w obszarze najlepszej widoczności (2-2.5mm).

Jednak ten 24mm 82 stopnie będzie pewnie najczęściej siedział w wyciagu. Krótszy okular wyląduje w wyciągu, gdy będziesz chciał zobaczyć obiekt w większym powiększeniu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, romek10001 napisał:

14 i 24

Całkowicie popieram. Mam co prawda achromat, ale też 150/750. Do DS używam najczęściej ES24, rzadziej ES14mm. 14mm do gromad kulistych, mniejszych otwartych, małych mgławic, 24mm do galaktyk. Do galaktyk jeszcze Hyperion 31mm.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Popieram Kjacka. Jak ES to 82° choć ja namawiałbym Cię na 100°.Tylko ta cena:happy:

24mm sobie daruj. Masz zdaje się taki kitowiec. Kup na pewno 14mm. 

Co do drugiego to 11 jest chyba za blisko. Ja powiedziałbym 9mm. U mnie fajnie się uzupełniają. Do tego koniecznie coś krótkiego z górnej półki dedykowanego planetom (a będzie w tym roku co oglądać:D) i masz komplet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
37 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Popieram Kjacka. Jak ES to 82° choć ja namawiałbym Cię na 100°.Tylko ta cena:happy:

24mm sobie daruj. Masz zdaje się taki kitowiec. Kup na pewno 14mm. 

Co do drugiego to 11 jest chyba za blisko. Ja powiedziałbym 9mm. U mnie fajnie się uzupełniają. Do tego koniecznie coś krótkiego z górnej półki dedykowanego planetom (a będzie w tym roku co oglądać:D) i masz komplet. 

Dlaczego piszesz aby sobie darował 24mm? Przecież w 14mm okularze w teleskopie 150/750 to nawet nie zobaczy większość DS. A okulary 9 i 11mm, to raczej do kilku mgławic ledwie się przydadzą, galaktyk nie będzie w nich widać praktycznie wcale.

Edit:

Nie doczytałem (zmęczenie po dzisiejszej obserwacji) że polecasz wstrzymanie się z zakupem 24mm i używanie na razie kitowca. W sumie z ekonomicznego punktu widzenia ma to sens.

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, Ajot napisał:

A okulary 9 i 11mm, to raczej do kilku mgławic ledwie się przydadzą, galaktyk nie będzie w nich widać praktycznie wcale.

W f/5 okulary w okolicach 10mm przydają się bardzo i to w zasadzie do większości obiektów, w tym do galaktyk właśnie. Ba, nawet okularem 5-6mm można wiele DSów obserwować, np gromady kuliste czy mgławice planetarne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Generalnie nie ma jednego okularu do DS :) No bo co to znaczy DS? Wszystko poza układem słonecznym czyli w zasadzie 90% obiektów na niebie :)

Z zasady uważam że do każdego teleskopu potrzebne są trzy okulary:

- dający maksymalne użyteczne powiększenie => źrenica 0,8-1mm

- dający powiększenie rozdzielcze => źrenica 2,3mm

- dający maksymalną użyteczną źrenice 5-6mm.

Czyli dla 150/750 => 5, 11, 25mm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ESy 100 stopni to trochę inna półka cenowa. Bardzo fajne okulary, chyba trochę więcej niż średnia półka. 

Ale równie dobre, a moim zdaniem nawet ciut lepsze niż ESy, są np Lunt 100st. 

Podobnych konstrukcji jest więcej, to klony opakowane inaczej. 

Np Lunt XWA, Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne. 

Moim zdaniem kitowiec 24mm to okular tylko na chwilę, na czas dozbierania kasy na okular ;-). A ten 10mm to zupełnie tragedia. 

24mm okular powinien być moim zdaniem z jak najbardziej szerokim polem. Inaczej dużo piękna tracimy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Ajot napisał:

Nie doczytałem (zmęczenie po dzisiejszej obserwacji) że polecasz wstrzymanie się z zakupem 24mm i używanie na razie kitowca. W sumie z ekonomicznego punktu widzenia ma to sens.

Tak właśnie planuje , 14mm kupuje i kitowca będe używaż aż uda mi sie dozbierać na 24mm.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, Mariusz Psut napisał:

 

 Do tego koniecznie coś krótkiego z górnej półki dedykowanego planetom (a będzie w tym roku co oglądać:D) i masz komplet. 

gornej polki planeciaka - Vixen SLV , Vixen NLV 4mm ?
Sa tacy co polecaja 250-300x do Marsa (a wiec w moim przypadku 2,5mm,albo 4mm i barlow 2x)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na chwilę obecną mam 6mm 200× i były noce gdzie to było za dużo a były i takie że mogłem dać więcej.Szczególnie Saturn mógł przyjąć więcej. Na Jowisza przy 200 mam cudowny szczegół. Ja osobiście kupuję 5mm na Marsa:D

Jeszcze 7mm na słabsze noce i mam zestaw planetarny.

Masz 150mm apertury a mówią że max. powiększenie dla niutka to 1,5D czyli u Ciebie 225 × więc raczej nie przekraczaj 250. No i najważniejsze warunki jakie masz u siebie. 200 to wg. mnie bezpieczna opcja. 

Sam musisz dojść co Ci najbardziej pasuje i czego możesz użyć. 

To najlepsza część tej zabawy:neat:

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, Łukasz Wolańczyk napisał:

gornej polki planeciaka - Vixen SLV , Vixen NLV 4mm ?
Sa tacy co polecaja 250-300x do Marsa (a wiec w moim przypadku 2,5mm,albo 4mm i barlow 2x)

Dla mnie dla chińskiego newtona jak SW czy GSO maksymalne powiększenie to 1xD, czyli w Twoim przypadku 150x. Powyżej obraz jest większy ale traci ostrość. 

7 minut temu, Łukasz Wolańczyk napisał:

Czy w tej soczewce barlowa GSO 2x 2''ED - filtry będę musiał kupować 2''?( i podłączać do barlowa , czy bezpośrednio do mojego okularu ? ) 

To jakie filtry będziesz używać dyktuje tak na prawdę okular. Masz okular 2" stosujesz filtry 2" które również obsłużą okulary 1,25". Masz okulary tylko 1,25" kupujesz filtry 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeżeli chcesz jeden z tych okularów to 14mm jako pierwszy, ale 24mm też sobie szybko ogarnij :). Używam ESow - mam 4.7mm, 8.8mm i 24mm wszystkie 82 stopnie pola widzenia, średnioogniskowego akurat mam Naglera. Mogę jednak powiedzieć, że wszystkie ESy, ktore mam to bardzo dobre okulary. Stosunek jakości do ceny jest bardzo pozytywny. Mogą śmiało służyć za okulary docelowe - u mnie w dużym Newtonie o światłosile F4.4 nie mam z nimi żadnych problemów. Dobrze współpracują z barlowami, korektorami komy (24 mm z korektorem GSO 2" do krawędzi diafragmy gwiazdy jak szpileczki - ale to już jak ktoś jest purystą :D ). Kolory gwiazd i kontrast w tych okularach również dają przyjemne wrażenia - rozbijałem Albireo, Almacha, Epsilony i wiele innych podwójnych - widoki rewelacyjne. Dla porównania mam SWA i Scoposy i w nich czuć już, że to 2 półki niżej (ale na synte 8 wciąż się nadają :)). No i jak później dozbierasz na tego 24mm to na kitowca już więcej nie popatrzysz, bo to będzie przepaść. Polecam kupowanie okularów na giełdach. Ludzie szanują sprzęt optyczny, a można go w atrakcyjnych cenach wyrwać.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, wojt0000 napisał:

 

To jakie filtry będziesz używać dyktuje tak na prawdę okular. Masz okular 2" stosujesz filtry 2" które również obsłużą okulary 1,25". Masz okulary tylko 1,25" kupujesz filtry 1,25".

Po 14 mm 1,25'' , planuje zakupic 24mm 82'/100' 2" 
Wiec zastanawia mnie fakt - czy ujdzie cos takiego jak montaż filtrów do barlowa by z 2" przeniesc sie na 1,25"
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

A może warto dozbierać do APM XWA 13mm...

W 100° opad szczęki murowany:D

Nie sądze ,żeby 

 

49 minut temu, mack_mnk napisał:

Polecam kupowanie okularów na giełdach. Ludzie szanują sprzęt optyczny, a można go w atrakcyjnych cenach wyrwać.

Zdaje sobie sprawę ,że takie rzeczy muszą być szanowane ! :)
Lecz nwm czy czekanie wchodzi w grę  jezeli chodzi o es 14 i GSO Ed. PO za tym kto normalny pozbyłby się ES-ów! haha 
Na na pewno będe polował na używane Planetarne np Vixeny no i w przyszlosci moze ES 24(lub juz w sklepie go kupie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ostatnio w ciągu 2 tygodni na giełdzie były 2 szt. Es 20mm 100.

Myślę nad sprzedażą 9 mm 100, Tylko dlatego żeby kupić 120, ale 9mm 100 kupiłem dopiero 2 tygodnie temu, więc .  . . trochę szkoda, no może za 1100 zł puscilbym.

14 mm jeśli ktoś miałby sprzedać to tylko jakby miał całkowicie rezygnować z astro lub przesiadac się na TV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.