Skocz do zawartości

Podświetlenie obrazu.


Jendrako

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Próbowałem ostatnio zrobić podświetlenie do krzyża w okularze, ale ostatecznie poległem. Nasunęło mi się pewne rozwiązanie(być może jest już ono znane, a ja jestem ślepy i nie zauważyłem, że już ktoś tak zrobił, jeśli tak to sorry), które może przydać się astofotografom nieposiadającym napędu chcącym robić zdjęcia na piggybacku prowadząc ręcznie(czyli takim jak ja). Trzeba zrobić normalny krzyż z nitek. Wstawić go do okularu. Przy wylocie tubusa ustawić kawałek kartki(rozmiary zależą od średnicy zwierciadła) i oświetlić ją diodą. W wyniku tego, cały obraz w okularze będzie rozświetlony, ale i tak będzie widać gwiazdę prowadzącą. Wczoraj robiłem próby z ręką oświetlaną przez szczątkowe światło z latarni ulicznych nieco odalonych ode mnie. Nitki celownika widać bardzo dobrze, są podświetlone. Z gwiazdą też nie ma problemów.

Ważne, żeby dioda nie była za mocna, i nie może być kierunkowa. Cała kartka musi być oświetlona. Chodzi o słabe światło na dużej powierzchni.

Dzięki temu nie trzeba wstawiać źródła światła do okularu, co jest dużym ułatwieniem :helo: (przynajmniej dla mnie).

Co o tym sądzicie(proszę nie linczujcie :notworthy: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Tak podświtłało się np skale w lunetkach biegunowych diodą porzez pręcik z plexi (światłowód) ze skośną lub stożkową końcówką w poprzek przed obiektywem. Powoduje to rozświetlenie nie tylko krzyża ale i pola widzenia i do prowadzenia na słabych gwiadkach raczej nie polecam tej klasy rozwiązań :rolleyes:

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że całe pole widzenia się rozświetla. Wtedy krzyż stwarza cień na jasnym obrazie. Faktycznie ciemne gwiazdki nie będą widoczne, ale zawsze znajdzie się jakaś jasna w okolicy i wtedy można ustawić aparat w rejon obiektu, który chce się focić(ważne, żeby odchyłka aparatu nie była za duża).

Zresztą, obraz nie musi być bardzo mocno rozświetlony. Sprawdzę niedługo jak ciemne gwiazdki będzie można zobaczyć w okularze z zastosowaniem kartki.

Tak ogólne to kieruję to rozwiązanie dla amatorów takich jak ja.

Edytowane przez Jendrako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.