Skocz do zawartości

M35 czyli kolejna moja masakra.


Sebastianus

Rekomendowane odpowiedzi

20.02.2020

 

Tu wyszło moje niedoświadczenie. Zasłonięte wschód i południe nieba, brak meridian flipu, i teleskop oparł się o montaż. Tylko 7 klatek po 180 sekund, ISO 800, F/4

15 darków

30 flatów

30 biasów

 

Canon, DSS,PS5

 

Na dodatek nie wiem co to jest ta czerwona plama.

 

 

podpisy.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Sebastianus napisał:

Na dodatek nie wiem co to jest ta czerwona plama.

Rozbawiłeś mnie tym pytaniem. Nie odbieraj tego negatywnie po prostu zabrzmiało zabawnie dla mnie :)

Warto spojrzeć w atlas i np do wiki przy okazji zabawy w astrofoto. Bardzo rozwija znajomość nieba i wiedzy astronomicznej ogólnej.

Oczywiście zbieraj dużo więcej klatek na jeden kadr.

W kwestii pobieżnej znajomości obszaru polecam:  http://www.astromarcin.pl/images/wide/gemini/GemOri_2015_2000_desc1.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MaPa napisał:

Rozbawiłeś mnie tym pytaniem. Nie odbieraj tego negatywnie po prostu zabrzmiało zabawnie dla mnie :)

Warto spojrzeć w atlas i np do wiki przy okazji zabawy w astrofoto. Bardzo rozwija znajomość nieba i wiedzy astronomicznej ogólnej.

W końcu astronomia ma nam dawać przyjemność i radość.

Obrabiam sobie tą fotkę , a tu mi coś czerwone majaczyć zaczyna. Wchodzę w stelarium, kręcę kadrem, zbliżam i oddalam, a tu nic nie pokazuje. Myślę sobię , a cha, będzie nowe odkrycie i moje nazwisko w atlasach, lecz widzę, że ktoś mie ubiegł. Trudno, następnym razem ...

 

 

Co do większej ilości klatek , to oczywiście racja. Montaż podjechał do obiektu od złej strony. Szybko skonczył się zakres ruchu i niestety resxta klatek to kreski zamiast gwiazd.

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sebastianus napisał:

Wchodzę w stelarium, kręcę kadrem, zbliżam i oddalam, a tu nic nie pokazuje.

Zainstaluj sobie najnowszą wersję Stellarium. Wciśnij F4 i z górnego paska menu wybierz ?"Ankiety"?. Zaznacz DSS colored (może być ich kilka, trzeba znaleźć odpowiednie) aż mapa nieba zmieni się z wektorowych gwiazdek i nałożonych zdjęć na kompletną mapę ze zdjęć. Wtedy nic Ci nie umknie z przeszukiwanego rejonu mapy :). Pozdr.

Edytowane przez alinoe
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2020 o 21:41, Sebastianus napisał:

Tylko 7 klatek po 180 sekund, ISO 800, F/4

Nawet jak na 7 klatek materiał jest niezły. "Masakrą" bym tego nie nazwał, ale można z niego wyciągnąć tyle ile można.

 

Niestety czerwień w Twoim staku degraduje kolorystykę i powoduje trudności w obróbce.

Nie wiem jakiej dokładnie matrycy używasz, ale widzę że do stakowania używasz DSS. Zwróć więc uwagę, czy dobrze wybrałeś parametry dla typów plików i matrycy.

raw_fits_settings.jpg.56249d2007d7de111a086cd44cc8d6d3.jpg

Poza tym warto spróbować z różnymi metodami kalibracji. Którą metodę stosowałeś?

stacking_parameters.jpg.f367978df1964ef5f4ab74edb0ae6077.jpg

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, diver napisał:

Nawet jak na 7 klatek materiał jest niezły. "Masakrą" bym tego nie nazwał, ale można z niego wyciągnąć tyle ile można.

 

Niestety czerwień w Twoim staku degraduje kolorystykę i powoduje trudności w obróbce.

Nie wiem jakiej dokładnie matrycy używasz, ale widzę że do stakowania używasz DSS. Zwróć więc uwagę, czy dobrze wybrałeś parametry dla typów plików i matrycy.

 

Poza tym warto spróbować z różnymi metodami kalibracji. Którą metodę stosowałeś?

 

 

Cześć,

 

fotografowałem Canonem 1100D i takie mam ustawienia w DSS.

 

Stacking:

Result - standard mode

Wszystkie klatki w tym kalibracyjne - median mode. Light no background calibration, darki tylko zaznaczone hot pixels detection and removal

Aligment automatic, Cosmetic wszystko puste (odznaczone)

 

Generalnie wszystko ustawiłem wg poradnika z Astronomii chyba letniego numeru.

 

 

 

 

dss1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Sebastianus napisał:

fotografowałem Canonem 1100D i takie mam ustawienia w DSS.

Z Canona zapewne nie dostajesz formatu TIFS, ale jakiś rodzaj RAW-a. Z tego co czytam w manualu DSS, dla plików typu RAW mają zastosowanie ustawienia z pierwszej zakładki.

DSS_matrix_setup_RAW.jpg.c819bc07a487fd970117a0120f190b8f.jpg

 

Jeżeli chodzi o parametry kalibracji, chodziło mi o wybór metody kalibracji tła: "RGB channels background calibration" i "Per channel background calibration". Którą metodę stosowałeś?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, diver napisał:

Z Canona zapewne nie dostajesz formatu TIFS, ale jakiś rodzaj RAW-a. Z tego co czytam w manualu DSS, dla plików typu RAW mają zastosowanie ustawienia z pierwszej zakładki.

DSS_matrix_setup_RAW.jpg.c819bc07a487fd970117a0120f190b8f.jpg

 

Jeżeli chodzi o parametry kalibracji, chodziło mi o wybór metody kalibracji tła: "RGB channels background calibration" i "Per channel background calibration". Którą metodę stosowałeś?

 

 

Kalibrację mam ustawioną na " No background calibration" .

Zakładkę powyżej mam taką samą jak na zdjęciu, tylko Set the black point to 0" mam zaznaczoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Sebastianus napisał:

Kalibrację mam ustawioną na " No background calibration" .

Spróbuj "RGB channels background calibrations" i zobacz, czy w staku ustąpił problem z totalną czerwienią. Największym problemem podczas obróbki Twojego staka jest dla mnie wszechobecny czerwony.

Poniżej jeszcze link do tutoriala DSS.

http://deepskystacker.free.fr/english/userguide.htm

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odznaczyłem opcję „ set the black point to 0”. Przeczytałem, że mając biasy powinno się ją odznaczyć mimo iż dss inaczej sugeruje. Ponadto włączyłem opcję „ use camera white balance” gdyż mam ustawiony reczny balans po wykonaniu modyfikacji aparatu. Zrobiłem nowy stack i szybkie krzywe i co rzuca się w oczy to od razu lepsze kolory na gwiazdach. Zrobię jeszcze dokladne porownanie tla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Sebastianus napisał:

Dla porównania zdjęcie po stacku wg starych i nowych ustawień. Na pliku została wykonana tylko jedna akcja - big stretch.

 

Pierwsze zdjęcie to stary a drugie to nowy stack

 

 

przed_zmianami.jpg

po_zmianach.jpg

a tu moja masakra ;)

 

35_2.jpg

i troszke inny ocień

 

35_2a.jpg

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Sebastianus napisał:

Pierwsze zdjęcie to stary a drugie to nowy stack

Pierwszy Twój stack, który udostępniłeś po STF Auto Strtch w PIX wygląda u mnie tak.

m35_sft_auto_stretch.jpg.7317a566cfe66daf14f94c9e7d1ace89.jpg

 

Na kolejnych stakach, które pokazujesz moim zdaniem nadal jest za dużo czerwieni w gwiazdach.

Próbowałeś "RGB channels background calibrations"?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy "stack" z RGB channel background calibration.

 

https://drive.google.com/file/d/1N1oQgd02Jui5ESoUuR4XTf0NB-qKIEzH/view?usp=sharing

 

W dniu ‎2020‎-‎02‎-‎27 o 16:02, Tayson napisał:

Dla mnie stack jest ok. 

Miałeś jakiś filtr anty LP? Gwiazdki maja dziwne czerwone obwodki. 

Optolong L-pro

BPW. Kiedys pytałeś na forum o flattener do 50/330. Właśnie kupiłem dedykowany. Jak tylko będzie pogoda to go sprawdzę, a na forum ocenicie efektywność. Uznałem , że na tą chwilę będzie to najtańsza alternatywa dla czegoś dłuższego niż mój obecny obiektyw. Sam ED kupiłem dawno za ułamek ceny nowego.

 

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo, wiec dobrze trafiłem. To ten filtr anty LP kaszani Ci całość. Niestety nie ma cudownego lekarstwa na LP. Albo go wycinasz i cierpią kolory, ewentualnie nic nie robisz i masz lipę z kanałem R i B. G zawsze jest za dużo więc jest pomijany. 

Nic nie zastąpi ciemnego nieba! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.02.2020 o 19:26, Sebastianus napisał:

Najnowszy "stack" z RGB channel background calibration.

 

https://drive.google.com/file/d/1N1oQgd02Jui5ESoUuR4XTf0NB-qKIEzH/view?usp=sharing

 

Optolong L-pro

BPW. Kiedys pytałeś na forum o flattener do 50/330. Właśnie kupiłem dedykowany. Jak tylko będzie pogoda to go sprawdzę, a na forum ocenicie efektywność. Uznałem , że na tą chwilę będzie to najtańsza alternatywa dla czegoś dłuższego niż mój obecny obiektyw. Sam ED kupiłem dawno za ułamek ceny nowego.

 

Na drugim łatwiej bylo się bawić ;)

Ale nie oznacza to, że obrobilem pięknie hehe

3e2a_3.thumb.jpg.d11befb3199d823961242b5b5f27124a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.