Skocz do zawartości

Jasna kometa C/2019 Y4 w maju 2020 roku ?


Rekomendowane odpowiedzi

zza Łodzi na 30" eskpozycji przy f/2,8 i 1600 ISO bez problemu zarejestrowana. Natomiast wizualnie, nawet dobrą lornetką 10x70 jest baaaardzo ciężkoj ją dostrzec - M51 to przy Atlasie łatwizna, nie mówiąc już o M81/82. Dziś jadę dalej od light pollution i oprócz obiektywu 105 mm wezmę również 180/2,8

atlas.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego balkonu nie jest dostępna do sfotografowania, no to w końcu ustawiłem aparat z obiektywem 135 mm. pod oknem dachowym przy ISO 1600 i po naświetlaniu 10 sek. bez prowadzenia pojawiła się słabiutka na fotce przez szybę, czego jeszcze nigdy nie robiłem. Nawet gwiazdy się nie rozjechały, bo kometa blisko polarnej jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem 48 ekspozycji po 60 sek, obiektyw 200 mm, przymknięty do 5,6 ISO800. Ioptron Sky Guider jest ok, ale celowanie z niego w zenit nie jest łatwe.

 

Testowałem dalej DSS jak składa komety. Jakoś nie łapał po zaznaczeniu komety wg. manuala na pierwszej ostatniej i najlepszej klatce. Skończyło się na odklikaniu 48 klatek ręcznie i wyszły gwiazdy jako kreseczki, kometa lekko wydłużona. Stack z jpg, bo pliki RAW ciemniejsze na podglądzie i nie wiedziałem c zaznaczam, może kiedyś się pobawię. Stakowanie, że by jedno i drugie, tj, kometa i gwiazdy były ostre dawało groszy rezultat (tylko przy opcji Median, Average z komety w ogóle robi kreskę).

To jest duży crop, ale ładniej widać budujący się kształt otoczki i jej kolor. Gwiazdki, te jaśniejsze pięć dookoła komety (podwójna, dwie po łuku i ta pod spodem) mają jasność 9 - 9,5 mag.

Kometa C2019 Y4 stack na kometę pop crop 2.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, OBERON RD napisał:

Stack z jpg, bo pliki RAW ciemniejsze na podglądzie i nie wiedziałem c zaznaczam, może kiedyś się pobawię.

Od tego masz w prawym górnym rogu takie trójkąciki na suwaku. Bierzesz ten środkowy i ciągniesz w lewo, a obraz robi się jasny. Żeby podbić kontrast i przyciemnić tło dajesz lewy trójkąt w prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MateuszW napisał:

Od tego masz w prawym górnym rogu takie trójkąciki na suwaku. Bierzesz ten środkowy i ciągniesz w lewo, a obraz robi się jasny. Żeby podbić kontrast i przyciemnić tło dajesz lewy trójkąt w prawo.

Mateusz, genialne! A muszę rozjaśnić wszystkie równo?

Czy nawet jak będzie to "mniej więcej" program da sobie radę? Bo nie ma u góry cyfrowej wartości jak te suwaki na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, OBERON RD napisał:

Mateusz, genialne! A muszę rozjaśnić wszystkie równo?

Czy nawet jak będzie to "mniej więcej" program da sobie radę? Bo nie ma u góry cyfrowej wartości jak te suwaki na dole.

To jest tylko do celów podglądu, nie wpływa to na stackowanie. A jak przełączasz zdjęcia to suwaki zachowują ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś brakuje wizualnych relacji. To na zachętę: wczoraj obserwowałem Y4 Atlas na podmiejskim niebie (słabe 4 Bortle’a) w 8”. Najlepiej prezentowała się w okularze 32mm - wyraźnie widać było jasne jądro oraz sporą komę, nieco mniejszą niż M81. Warkocza brak. Próbowałem jeszcze z 13mm jednak wyglądała już mniej efektownie.
 

Tak czy siak ta kometa zdecydowanie ma potencjał. Szkoda tylko, że jak będzie w okolicach maksimum jasności to pewnie trzeba będzie kiblować w domu.. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wersja - jeszcze gorąca. Fotografowana dzisiaj od 18:49 do 20:10.

 

L 25x150s, RGB po jednej klatce 300s bin 2.

 

Tomek

 

PS. Nie wiem dlaczego, ale miałem problem z umieszczeniem na forum pliku png. Jakość w jpg przez kompresję jest... fatalna. Próbuję zmienić kilka parametrów - może dobrze się doda na forum.
PS2. Poddałem się z png. Dodałem tiffa i jpeg.

 

 

 

C2019_Y4_Atlas_2019_03_25-v4_kopia.tif

C2019_Y4_Atlas_2019_03_25-v3.jpg

Edytowane przez Tomek96
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa C/2019 Y4 Atlas zdjęcie zrobiono ze statywu fotograficznego w nocy 24-03-2020 w Inowrocławiu, aparatem Canon EOS760D obiektywem Canon 50mm 1.8 / 2.5 Jest to stack 50 klatek 4s/ ISO 1600 40x dark. DSS, Fitswork, XnView Niewiele widać ale widać :)460968040_Kometa_-2-opis1.thumb.jpg.c0b7c4d5dafc6542d0f2b4621b6078a4.jpg

Kometa_-2-opis.jpg.ec1604b37acbee1cde859272df6f9202.jpg

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem do domu z wypadu.

Kometa WYRAŹNIE pojaśniała od wczoraj, szacuję, że o około 0,4 m czyli bardzo dużo!

Przy okazji pokażę Wam również jakie spustoszenie na łódzkim niebie robią węzły autostrad "Łódź Północ" (A1 + A2) oraz "Stryków"

Jutro może postackuje dzisiejszy materiał, na razie "na gorąco" (choć było -4*C) wrzucam parę jpegów.

Atlas-FB.jpg

atlas-opis.JPG

atlas-selfie.jpg

light-pollution.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

3 godziny temu, Astrobonq napisał:

Coś brakuje wizualnych relacji.

Dziś obserwowałem ją przez lornetkę 15x50 oraz makiem 150/1800. Niestety jakieś 30m w kierunku północno-zachodnim od balkonu mam latarnię, więc świeci mi prawie po oczach. Należałoby zainwestować w porządną wiatrówkę czy inną procę :D

No i tak: w lornetce ją widać jako taką rozmytą plamkę, właściwie nie ma co się rozpisywać poza stwierdzeniem, że kometa faktycznie jest tam, gdzie być powinna.

Mak z okularem 51mm coś tam pokazał, ale bez większego szału (pewnie tło za jasne); dużo lepiej wyglądało to z okularem 40mm. Próbowałem też filtrów CLS i UHC, ale niczego nie wniosły, powiedziałbym nawet, że przeszkadzały (UHC chyba bardziej).

Na koniec podpiąłem do maka noktowizor (P8078HP, muszę się kiedyś zebrać i napisać na ten temat coś więcej), żeby zobaczyć co z tego będzie - no i widać kometę wyraźniej niż "normalnie", ale nie świeci ona w długościach, dla których wzmocnienie jest największe, więc dupy to nie urywa. Tutaj filtry zdecydowanie przeszkadzały - było co prawda mniej szumu (zapewne dlatego, że filtry wycinają światło lamp sodowych, które już niestety jest w tych rejonach, które noktowizor wzmacnia najbardziej), ale sama kometa przygasła dużo bardziej niż było to warte. Należałoby podpiąć kamerę, nagrać i zestackować trochę klatek w celu odszumienia i byłoby elegancko - ale po prostu zmarzłem i już mi się nie chciało dłużej siedzieć na balkonie. Może następną razą.

Mak jest raczej ciemnym teleskopem, co oczywiście podczas obserwacji "normalnych" nie robi większej różnicy (jeśli ma się odpowiednio długie okulary), natomiast z noktowizorem niestety już robi, bo działa on podobnie jak kamera - czyli im jaśniejszy obiektyw, tym jaśniejszy obraz. Tak więc kombinacja jest daleka od idealnej, trzeba będzie pomyśleć o zakupie jakiegoś krótkiego newtona.

 

Może być taka relacja? :)

 

35 minut temu, Marcin_G napisał:

Przy okazji pokażę Wam również jakie spustoszenie na łódzkim niebie robią węzły autostrad "Łódź Północ" (A1 + A2) oraz "Stryków"

A z ciekawości - gdzie się konkretnie rozstawiasz, jeśli to nie tajemnica? Bo to w sumie prawie moje rejony :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

  A z ciekawości - gdzie się konkretnie rozstawiasz, jeśli to nie tajemnica? Bo to w sumie prawie moje rejony :)

Żadna tajemnica - byłem we wsi Osse, w punkcie o współrzędnych N51,9309; E19,5500

Gdzie mniej więcej mieszkasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że to może po "tej" stronie A1, tak to trochę mniej moje okolice, bo mieszkam koło następnego (w kierunku południowym) węzła na A2, czyli w Nowosolnej (tam, gdzie to takie zabawne skrzyżowanie ośmioramienne). Wbrew pozorom to jeszcze Łódź :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wytrwałych obserwatorów - kometa C/2019Y4 fotografowana z Krakowa 25.03.2020 ; lustrzanka Pentax K-5; obiektyw Pentax 2,8/135 ; naświetlana 6 sek na f 2,8 ISO 800 ; ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba ; wycinek kadru ; zlepek 4 klatek składanych w DSS. Trudność fotografowania tej komety polegała na tym, że nie było jej widać przez lornetkę 8x42, ani nawet na ekranie aparatu, czyli celowanie na ślepo w niebo - nieco tylko  zaświetlone światłami Krakowa / Dostrzegalnia Astronomiczna w Krakowie na Kozłówku/.

C2019Y4 z DSSs.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.