Skocz do zawartości

Jasna kometa C/2019 Y4 w maju 2020 roku ?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Paweł :) niebo niestety podmiejskie, użyteczny praktycznie jest tylko zenit.

Wczoraj było przeciętnie - lekkie przymglenie, za to seeing niezły. Generalnie taka zasada- zdarza ciemniejsze tło jak jest nieco wiatru ale wtedy seeing siada.

 

pozdrawiam

M

 

EDIT:

taka dygresja: pojęcie "niebo podmiejskie" na śląsku oznacza na prawdę kiepskie niebo w pojęciu ogólnokrajowym ;)

Edytowane przez Marcinos
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, napoleon napisał:

3x26x2min, FSQ106

 

Y4_3dni.thumb.jpg.2f36d78fef33077293b92a21a6df72fa.jpg

Świetne porównanie Piotrek! Też mam sporo materiału z ostatnich dni, ale jakoś za nic nie jestem w stanie zaznaczyć komety w DSS jako punktu na który ma zostać wykonany align. Okoliczne gwiazdy można wybrać, a komety nie rozpoznaje jako wystarczająco jasnego punktu.

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szykuje sie niezwykłe widowisko, jesli kometa "Atlas" da sobie radę w poblizu słońca i nie rozpadnie się, jak poprzednia nadzieja astrofascynatów ISON. Mam przeczucie, że tej akurat powinno się udać i pod koniec maja będziemy mogli podziwiać ją na naszym niebie. W dawnych wierzeniach pojawienie się komety symbolizowało zmiany lub ważne wydarzenia ogólnoświatowe, były także zwiastunem nieszczęść. Patrzac na obecną sytuacje na naszym globie, może kometa ta będzie zwiastunem lepszego okresu lub rychłego zakończenia pandemii na świecie?

Kiedyś śledziłem lot komety ISON w pobliżu słońca na stronie internetowej, ale nie pamietam adresu - poniżej przedstawiam screeny z tej obserwacji online. Orientuje się ktoś, na jakiej stronie można monitorować w taki sposób jej podróż w rejony słońca?

 

 

PS 

Piękne zdjęcia robicie tej komecie :)

 

456_c-2012-s1-ison_main.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i ja swoje małe zielone coś w okienku 1 na 2 stopnie przy okazji fotometrii DSLR gwiazd zmiennych.

Chyba z godzinę szukałem po niebie zanim trafiłem. W mało rozgwieżdżonym obszarze nieba przebywa obecnie C/2019 Y4 Atlas,

Fotka zrobiona z 32 zdjęć 30 sek naświetlane każde przy 800 ISO wczoraj   w dn. 31 marca 2020r. w godz. 22:30-22:50  

za pomocą 400D + TS APO 102mm F/7 na EQ3-2

Obróbka w Irisie jak do fotometrii gwiazd + użycie funkcji black w Irisie (szczyt moich możliwości w zakresie astrofotografii artystycznej  :)  ).

Żadnych cropów, czy innych bajerów - cała klatka tak jak leci ...
C2019_Y4_Atlas_2020_03_31.thumb.jpg.21cde7cbd5afec91946eb4e4cbc297a1.jpg

Edytowane przez Rybi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A macie panowie jakieś informacje na temat wielkości jądra i komy? Na razie w necie cisza, może ktoś z was ma jakieś info, czy jeszcze za wcześnie? :)

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2020 o 08:17, jutomi napisał:

Wczorajsze ujęcie przy 44-procentowym Księżycu. Nawet przy tej skali widać rozwijający się zalążek warkocza.

C6d+C200/2,8 @4,0   1x180s   ISO1600   wycinek ze środka kadru w skali 1:1

 

No to miałeś czyste i ciemne niebo, bo ja tym samym obiektywem ISO 800 miałem prześwietlony obraz nieba przy 30 sek, i niestety nici z komety, ledwo plamka majaczyła. Albo była to jakaś cienka warstwa chmur, mgiełki czy pyłu, ale Księżyc rozświetlał pół nieba, niby gwiazdy były, ale nie takie, nie takie :getlost:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.