Skocz do zawartości

Jasna kometa C/2019 Y4 w maju 2020 roku ?


Rekomendowane odpowiedzi

Coś tam widać, mnie osobiście nie udało się wczoraj niczego uchwycić, za późno wyszedłem z domu i łysy popsuł mi zabawe. Ale inny coś tam jeszcze uchwycili, ale ewidentnie słabnie.

 

 

https://www.cobs.si/analysis2?plot_type=0&end_date=2020/06/06 00:00&col=comet_id&fit_curve=1&perihelion=1&obs_type=0&id=1861&start_date=2020/01/20 00:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Marcinos napisał:

Resize 50%

06.0406_04_2020.thumb.jpg.46eeb53bc08a3cf94786bedf77ec04b6.jpg

07.04

318575534_07042020.thumb.jpg.2f001938d6fe2bc3f74953fdc67d3916.jpg

Podobne czasy i obróbka.

Jakoś nie widzę wielkiego spadku jasności. 

Świat się pomylił? ;)

wygląda ciekawie, niektórzy też nie zauważyli mocnego spadku.

 

 https://www.cobs.si/analysis2?plot_type=0&end_date=2020/06/06 00:00&col=comet_id&fit_curve=1&perihelion=1&obs_type=0&id=1861&start_date=2020/01/20 00:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj spojrzałem na wszystkie trzy komety lornetą 25x100 jeszcze o zmierzchu, kiedy Księżyc świecił całkiem nisko. Co ciekawe, ze wszystkich komet to właśnie C/2019 Y4 (ATLAS) była widoczna najlepiej, ale to pewnie dlatego, że świeciła w najciemniejszej części nieba, blisko zenitu. Jej jasność oceniłem na 8.6 mag, a średnicę głowy na 6'. Komety C/2019 Y1 i C/2017 T2 oceniłem na 8.5 mag, przy czym pierwsza z nich była dużo mniejsza i bardziej zwarta.

 

Dziś, jeśli pogoda pozwoli, planuję przyjrzeć się komecie C/2019 Y4 w teleskopie, w dużym powiększeniu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za nowa gwiazda na zachodzie co w styczniu się nagle pojawiła? Na pewno to nie jest Wenus, o czym wielu pisze! W niczym jej nie przypomina, jest zdeecydowanie na nią za jasna, nie porusza się nawet podobnie jak Wenus, praktycznie się nie porusza, zmienia kolory, koło niej jest kilka mniejszych ruchomych "gwiazd " , pojawiła się nagle w styczniu, a wcześniej jej nie było, nigdy nie widziałem tak jasnej gwiazdy jak ta na zachodzie od stycznia codziennie nawet przed zachodem słońca już ją widać! Nie wiadomo co to , ale wygląda jak gigantyczna lampa stroboskopowa 3 kolorowa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Lukasz Kmita napisał:

Co to za nowa gwiazda na zachodzie co w styczniu się nagle pojawiła? Na pewno to nie jest Wenus, o czym wielu pisze! W niczym jej nie przypomina, jest zdeecydowanie na nią za jasna, nie porusza się nawet podobnie jak Wenus, praktycznie się nie porusza, zmienia kolory, koło niej jest kilka mniejszych ruchomych "gwiazd " , pojawiła się nagle w styczniu, a wcześniej jej nie było, nigdy nie widziałem tak jasnej gwiazdy jak ta na zachodzie od stycznia codziennie nawet przed zachodem słońca już ją widać! Nie wiadomo co to , ale wygląda jak gigantyczna lampa stroboskopowa 3 kolorowa..

Może Syriusz i jego dyskoteka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i przedwczoraj miałem okazję oglądać tę kometę na dość ciemnym niebie. W lornetce 10x50 jest widoczna bardzo słabo. W lornecie 25x100 widać ją bez trudu, jako dość duży, rozmyty obiekt. Już w tej lornecie widać było, że centralna kondensacja jest lekko rozciągnięta. 

Najciekawiej jednak prezentowała się ona w 33 cm teleskopie. Tam, zwłaszcza w większych powiększeniach, było wyraźnie widać, że coś się z jądrem komety stało. Centralna kondensacja była mocno rozciągnięta i trochę niesymetryczna (z jednej strony nieco szersza niż z drugiej). Otaczało ją dużo większe, rozmyte, lekko eliptyczne halo. Kto ma do dyspozycji teleskop i czyste niebo, niech koniecznie na nią spojrzy, bo niezbyt często trafia się okazja, żeby wizualnie pooglądać "rozpadniętą" kometę. Ostatnio zdarzyło się to chyba trzy lata temu, kiedy w kwietniu rozsypała się C/2017 E4 (Lovejoy).

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.