Skocz do zawartości

Jasna kometa C/2019 Y4 w maju 2020 roku ?


Rekomendowane odpowiedzi

No i udało się! Mam zdjęcie, na którym są trzy komety. Ku mojemu zaskoczeniu ATLAS Y1 (ta z Casiopei) była łatwa w do odszukania w 10x50, natomiast dwie pozostałe sprawiały mi problem nawet po dość dokładnym "czesaniu" nieba Nikonem 10x70. Cirrusy skutecznie uniemożliwiały podziałanie z dłuższymi ekspozycjami, niestety...ATLAS Y1 jest super-łatwa do odszukania w tuż na "W"

trzy_komety-opis.jpg

 

atlasY1-22.jpg

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plaga komet na niebie :D

Mimo, że obiektyw Pentax 28mm f/2,8 nie nadaje się do astrofotografii (gigantyczna koma, katastrofalna dystorsja i winieta nie do opanowania),

to mam zdjęcie z trzema WIDOCZNYMI kometami :D

3komety-opisy.thumb.jpg.645840c93b4136b66bab1f4f5277ab27.jpg

19 kwietnia 2020r. godz. 22:15, strzał z okna w Poznaniu.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy komety na jednym zdjęciu - nieco lepsza jakość. Obiektyw Pentax 18-55 na 31 mm, f/4.

C/2019 Y4 ATLAS zauważalnie słabsza od dwóch pozostałych komet. A może tylko tak wyszło na moim zdjęciu?

komety20200420.thumb.jpg.3ced3e0b9ffd2c8642199ac302c93c88.jpg

 

Na samym dole kadru (w łunie miasta) załapała się Podwójna gromada Perseusza.

komety20200420opisy.thumb.jpg.08a39e48a9981b058a196b15259b26b3.jpg

20 kwietnia 2020r. godz. 23:00, strzał z okna w Poznaniu.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Tomek_Wlkp said:

Trzy komety na jednym zdjęciu - nieco lepsza jakość. Obiektyw Pentax 18-55 na 31 mm, f/4.

C/2019 Y4 ATLAS zauważalnie słabsza od dwóch pozostałych komet. A może tylko tak wyszło na moim zdjęciu?

Co noc obserwuję komety Y1, Y4 i T2, szczególnie, że po północy gaszą lampy uliczne w Krakowie i tło nieba znacznie ciemnieje :D
Y4 jest rzeczywiście słabsza od pozostałych, gdyż  ma małe DC przy największej otoczce i najmniejszej jasności,.
Podsumowując: Y4 ma najsłabszą jasność powierzchniową ze wszystkich wymienionych tu komet, dlatego Twoje spostrzeżenia są jak najbardziej prawidłowe.
I tabelka z moimi wczorajszymi obserwacjami, gdzie można porównać parametry komet:
3komety.jpg.c31320164c0e80ef42e6b3a7f879deab.jpg

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając ze wspaniałej niedzielno-poniedziałkowej pogody postanowiłem uwiecznić 3 komety na jednej fotografii.

Region nieba, przez który przelatują wszystkie komety jest wyjątkowo niesprzyjający do lokalizacji ich położenia - brak jakichkolwiek punktów orientacyjnych w postaci jasnych gwiazd w pobliżu. 

Użyłem "niekometarnej" ogniskowej 50mm na pełnej klatce. Fotografia to pełny kadr. Jako punkty orientacyjne zaznaczyłem Gwiazdę Polarną oraz Kaskadę Kamble'a. 

O dziwo najłatwiejszą do lokalizacji na zdjęciu oraz do obserwacji lornetkowych okazała się zwarta C/2019 Y1 ATLAS. Pozostała parka - teoretycznie minimalnie jaśniejsza - ze względu na większe rozmycie była dużo cięższa do identyfikacji i obserwacji.

182176004_3kometyw3minutyv3.jpg.edda8ee654fd5b5e8b0851f3798ee90d.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, jutomi said:

O dziwo najłatwiejszą do lokalizacji na zdjęciu oraz do obserwacji lornetkowych okazała się zwarta C/2019 Y1 ATLAS.

Y1 jest z nich najjaśniejsza i najbardziej skondensowana (najwyższe DC ze wszystkich trzech), dlatego najłatwiej ją odnaleźć.
Poniżej moje obserwacje z 20.04.2020r. - porównaj "Mag", "Dia" i "DC" tych komet:

3komety.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie zapowiada się połowa Maja, widzieliśmy na zdjęciach Hubble kometę po fragmentacji. Według Sky Safari w Maju resztki komety mogą się rozciągnąć na około 1°i więcej. Jeśli te fragmenty chociaż utrzymają jasność może być ciekawy obiekt do fotografowania. 

SmartSelect_20200427-191556_SkySafari 6 Pro.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej78 napisał:

Wreszcie nadlatują pod zasłoną komety ,, Obcy '' a czy przyjaźni :haha::emotion-5:

Miejmy nadzieję :P:hitchhike:

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Paether napisał:

Poważny człowiek w internetach twierdzi, że ostatnio (pewnie chwilowo) trochę jej się poprawiło :g:

No już następna osoba która potwierdza że jej jasność się poprawiła, według tej osoby wraca do jasności 8 mag, choć ostatnia obserwacja na COBS mówi raczej o 9 :hmmm:

 

Źródło: 

 

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.