Skocz do zawartości

Pas Oriona surowym Nikonem D7500


Duser

Rekomendowane odpowiedzi

56 minut temu, astrocola napisał:

kolory moze bym troche poprawil, zbyt chlodne wyszlo w mojej opinii, a tak to super

Rzeczywiście chłodno wyszło . Poniżej poprawka "na ciepło"

pas_oriona-warm.thumb.jpg.5ada4c459615da134d55483c73f6170a.jpg

 

9 minut temu, TomaszB napisał:

Hmmm, wiele razy spotkałem się z tak żartobliwie oznaczaną edycją, by było wiadomo co się zmieniło we wpisie.

Nie spodziewałem się że tego nie znasz.

Nie znałem tego, ale oczywiście żartowałem , mam nadzieję że nie obraziłem nikogo :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, orlen napisał:

jak robisz flaty do samyanga ? :)

Po sesji , już w domu pstryknąłem 20 flatów na mojej flatownicy własnej roboty  , czas dobrany tak, aby histogram wypadł gdzieś tam w połowie .

A więc zupełnie zwyczajnie. Pewnie ideałem  było by machnąć flaty od razu , bez dotykania obiektywu, aby nie zmieniać żadnych ustawień , ale nie chciało mi się zabierać pudła ze sobą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, HAMAL napisał:

Intrygujące :) 

:D   Pewnie bardziej intrygujące by było, gdybym zebrał tak ze 60 klatek, a nie 11 ( 22 min naświetlania :)

Ale cieszę się , że przy tak krótkim czasie  uwidoczniły się pyły , co świadczy o niezłym niebie , choć oczywiście daleko mu do bieszczadzkiego.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na tyle czasu to bardzo fajnie wyszło, widać już okoliczne pyły także jest potencjał, więcej materiału i będzie super :) wersja ocieplona lepsza.

nie wiem tylko czy przy większej ilości nie przydałoby się pomyśleć o ditheringu. Troszkę wychodzi już brak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Grzędziel napisał:

bo jakoś nie leży mi leżący Orion.

Spróbował bym też ustawić na ISO 400. Może mniej by się przepaliły jasne fragmenty mgławicy z korzyścią dla koloru.

 

Ok, czekałem tylko , aż ktoś w końcu postawi Oriona do pionu  :)

Co do przepalenia: jasność mgławicy to kwestia obróbki . Na stacku nie ma tego przepalenia  i należało podmaskować centrum mgławicy mniej wyciągniętym fragmentem.

A więc przepalenie wynika bardziej z mojego niechlujstwa ( lenistwa) obróbkowego, niż z wysokiego ISO . Z drugiej jednak strony pokazuję tu proporcjonalnie jasność poszczególnych obiektów , zachowując naturalność zdjęcia ( podejście ekologiczne , zgodne z naturą :D )

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, ale w ramach eksperymentu spróbuj naświetlić z ISO 400, a może nawet i z ISO 200. Tak jasny obiektyw da wystarczająco dużo światła.

Pamiętam swoje eksperymenty z DSLR-em (Canonem). Robiłem testy w stylu: stack 5x240 sek. ISO 400  vs   stack 20x60 sek, ISO 1600. Sumaryczny czas ten sam, zasięg gwiazdowy podobny, ale to z ISO 100 było mniej zaszumione i ogólnie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszło. 

Może, to krytykanctwo, bo pewnie sam lepiej bym tego nie zrobił, ale coś mi nie do końca pasuje z kolorystyką.

Pozwoliłem sobie zrobić swoja wersję.

 

Ps. Kurcze, ostatnio tylko recenzuję i bawię się cudzym materiałem. 

dus.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Grzędziel napisał:

Piotr, ale w ramach eksperymentu spróbuj naświetlić z ISO 400, a może nawet i z ISO 200. Tak jasny obiektyw da wystarczająco dużo światła.

Pamiętam swoje eksperymenty z DSLR-em (Canonem). Robiłem testy w stylu: stack 5x240 sek. ISO 400  vs   stack 20x60 sek, ISO 1600. Sumaryczny czas ten sam, zasięg gwiazdowy podobny, ale to z ISO 100 było mniej zaszumione i ogólnie lepsze.

Pewnie masz rację, aczkolwiek centrum mgławicy M42 jest tak jasne, że należało by naświetlić je dodatkowo z krótkim czasem naświetlenia ( np 10 sek) i podmaskować  w obróbce . 

Niestety dalsze eksperymenty muszą zaczekać na kolejną dziurę w chmurach , co może wystąpić nie tak prędko :)

 

1 minutę temu, Piotr4d napisał:

Fajnie wyszło. 

Może, to krytykanctwo, bo pewnie sam lepiej bym tego nie zrobił, ale coś mi nie do końca pasuje z kolorystyką.

Pozwoliłem sobie zrobić swoja wersję.

Wyszło chyba najlepiej :) Coś pośredniego pomiędzy wersją zimną i ciepłą. Podoba mi się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście fajnie Nikonek przez to jasne szkiełko wyciągnął wodór i pyły. To tak dla porównania puszek, odgrzebałem jakiś swój na szybko obrobiony szybkostrzał w te rejony, też niemodyfikowany D7500, Sigma 2.8 70-200 200mm@F4, 11x180s ISO800. Trochę crop-nięte bo gwiazdki ta Sigma po brzegach robi słabe, pomijając to śmieciowe zaświetlenie z rogu Płomyczek już się całkiem wyraźnie świeci ale IC434 wyraźnie bledszy: alnitak_11x180_1920.thumb.jpg.fec16445e7afebd810f1d2273c4e4a08.jpg

Ostatnio próbowałem też "zbliżeń" ED-kiem w te rejony ale nie jestem zadowolony, założyłem SVBony CLS aby wyciąć LP no i efekt jest taki, że po kalibracjach PCC w Pix-ie przy białych gwiazdkach czerwień ładuje mi się wszędzie, łącznie z tłem ale tu chyba także się dołożył brak ditheringu w tej sesji. Nie wiem, jakoś wolę żółty Płomyczek :)

45x180s, D7500 ISO1600, SW 80ED (600/F7,5, bez korektora), SVbony CLS:

alnitak_1920.thumb.jpg.5d3086c91557c28178d2b6d743559705.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.