Skocz do zawartości

Kto obserwuje zmienne?


Henryk

Rekomendowane odpowiedzi

CZESC! Po dłuższej przerwie także przymierzam się do obserwacji zmiennych. Włanie organizuję i produkuję plan działania na najbliższe nocki. Korzytstam jak zawsze z aavso.org ale podpowiedzi czynnych obserwatorów będš bardzo cenne (czyli inaczej mówišc co ciekawego teraz na niebie szukać?).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wcześniej obserwowałeś zmienne?

 

Teraz Łysy oślepia, więc obserwacje są utrudnione, chociaż nie niemożliwe;),

ale planuję akcję na najbliższy nów, wkrótce szczegóły.

 

Przypominam też, że cały czas trwa akcja Rufa.

 

Henryk! Z Danielem obserwujemy zmienne wspólnie od 1990 roku. Taka stara ekipa jeszcze z Wałbrzycha, która rozjechała się co nieco po kraju :-). Witam Daniel z powrotem na forum po powrocie z robót przymusowych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kiedyś obserwowałem zmienne, kiedy jeszcze nie było internetu, wieć dane trafiały do biurka i na tym się kończyło. Teraz jednak zamierzam wrócić do obserwacji zmiennych, sadysfakcja i sens takich obserwacji jest o wiele większy kiedy można dane wysłać do odpowiednich ludzi którzy grupują dane i zamieszczają je w formie wykresów, czy też podzielić się danymi na forum.

Zamierzam na jedną sesje obserwacyjną obserwować przynajmniej dwie gwiazdy zmienne, za każdym razem inne i wysyłać do np. SSW

 

link:http://sswdob.republika.pl/glowna.htm

 

Tylko jak obserwować zmienne kiedy w np. w sierpmniu miałem 3 okienka obserwacyjne ( słownie trzy) :huh: a tak same chmury, jak nie wysokie to średnie, jak nie średnie to niskie. :angry:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak efekty obserwacji gz?

 

No, mamy wrzesień i zaszalałem, pomierzyłem już z 14 gwiazd zmiennych, a dane wysłałem do SSW.

Wczoraj kiedy nie miałem czasu na wyniesienie mojego bojlera, skorzystałem z otwartego okna i kronosem zmierzyłem R SCT , bardzo ładna czerwona gwiazdka ( chociaż w Kronosie wszystkie są czerwone, wiadomo ruska lornetka :Boink: ). Efekty więć są raczej dobre, sprawe ułatwia mi Swanik który jest wręcz stworzony do gwiazd zmiennych. Na standardowym SP 25 to gwiazdę zmienną i gwiazdy porównania wyszukiwałbym o wiele dłużej i czasu by brakło, a wiadomo że nie same gwiazdy zmienne się obserwuje.

Ostatnio kłopoty sprawia księżyc i przy gwiazdach 12m pomiar jest mało dokładny a wręcz niemożliwy, trzeba więc wybierać jaśniejsze gwiazdy, no ale na szczęście mamy już trzecią kwadre. Dzisiaj wybieram się na Z AND i SS CYG może jeszcze jedną dołożę.

 

Jakie zmienne są szczególnie polecane do obserwacji tej jesieni? Jest ich całe tysiące na niebie i niewiadomo które wybrać. :D

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może paczka ze środka Łabędzia? X, V568, Y, V367, MY, GO - to wszystko w Cyg praktycznie w jednym miejscu :) Po drugiej stronie za to AF, R, RT, CH - ta ostatnia dość słaba jak na tą gwiazdkę :) R zjeżdża w dół, a RT ma coś koło 12 mag - ale szybko pojaśnieje, bo ma względnie krótki okres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może paczka ze środka Łabędzia? X, V568, Y, V367, MY, GO - to wszystko w Cyg praktycznie w jednym miejscu :) Po drugiej stronie za to AF, R, RT, CH - ta ostatnia dość słaba jak na tą gwiazdkę :) R zjeżdża w dół, a RT ma coś koło 12 mag - ale szybko pojaśnieje, bo ma względnie krótki okres.

 

Jeśli chodzi o Łabąda, to stosunkowo niedługo (miesiąc-dwa) będzie mi się chował za domem i dużym teleskopem słabnących gwiazdek już nie upoluję. Mogę ewentualnie łapać w odwrotnej kolejności -- te które są teraz słabe a potem będą jaśnieć ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeważnie swoje obserwacje rozpoczynam od spojrzenia na R CrB i T CrB i sprawdzenia, czy nadal "śpią". Teraz też można popatrzeć na jasną S CrB. Potem spojrzenie na najaśniejsze z tych które obserwuję, czyli Sheliaka, etę Aql, R Sct, Z UMa. Najchętniej obserwuję mirydy. Mam nadzieję, że w sobotę dorzucę coś do bazy SSW :). W planach między innymi Chi Cyg, R Cas, R Aql, R Tri, R Cyg, T Cep i inne nieba letnio-jesiennego.

 

Zapewne wiecie, że nastąpił wybuch SW UMa. Dla mnie, niestety ze względu na położenie jest trudno dostępna i jeszcze jej nie obserwowałem.

 

SS Cygni pewnie już osłabła. Patrzyłem na nią kilka dni temu i już była "mizernawa".

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast dopiero raczkuje w tej fascynującej dziedzinie.... kilkanaście obserwacji gwiazd takich jak Algol, Beta Lyr, R Lyr, Delta Cephei mam juz za sobą :D Niestety, obserwacje z miasta są mocne ograniczone, co za tym idzie, ilość obserwacji też jest mocno ograniczona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast dopiero raczkuje w tej fascynującej dziedzinie.... kilkanaście obserwacji gwiazd takich jak Algol, Beta Lyr, R Lyr, Delta Cephei mam juz za sobą :D Niestety, obserwacje z miasta są mocne ograniczone, co za tym idzie, ilość obserwacji też jest mocno ograniczona...

 

 

U mnie miasto też ogranicza wodoczność, ale zależy to od zapylenia atmosfery i wilgotności, bo kiedy są duże to łuny miasta sięgają do 50 stopni nad horyzont SW ( teraz strzelca, południową część orła, tarcze mam zgłowy). Kiedy natomiast jest sucho i zapylenie niskie, łuny sięgają o wiele niżej. Palanty rozświetliły kościół, zamontowali halogeny które oświetlają wieżę kościelną i snopy światła sięgają mi na 30 stopni, co za idioctwo, nam przeszkadzają nie mówiąc już o ekologii. Radni miasta powinni je sobie zamontować na łbie, żeby pospólstwo widziało jakich światłych ma przedstawicieli. :angry:

 

Naprawdę jednak denerwuje mnie patrzenie przez teleskop w okolice zenitu to znaczy powyżej 80 stopni, trzeba się cholernie nagimnastykować z szukaczem, a i dobsonem w okolicach zenitu nie kręci się tak intuicyjnie jak na niższych wysokościach. Nieźle dały mi popalić zmienne w łabędziu, dam sobie z nimi spokój, przynajmniej na razie bo kręgi szyjne mnie bolą. Są inne ciekawe gwiazdy trochę niżej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.