Skocz do zawartości

Dryf w deklinacji?


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

chciałem się upewnić, że dobrze to interpretuję.

To klatka testowa zrobiona przed chwilą, niestety w złych warunkach, opisana w PIXie.

10 minut bez autoguidingu, sam montaż bez wsparcia.

Enkoder mam na RA, czy dobrze odczytuję, że mam dryf na DEC?

 

I jeśli tak, to dlaczego skoro mam ustawiony tip top mont na polarną (PATem)?

 

_2020_02_28__Target_1_2020_02_28_Target_1_SII_0600_gain_139_Annotated.thumb.jpg.3284cb2d69ffde5692edb93a9634476f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kubaman napisał:

, czy dobrze odczytuję, że mam dryf na DEC?

Nie, dryf jest w RA. Znalazłem to miejsce w Stellarium i tak określiłem, bo skąd wiadomo, gdzie tu jaki kierunek?

W sumie to nawet dziwniejsze. Jak wysoko to było nad horyzontem? Wszystko sztywne? Jaki to setup i skala? Jak długo do tej pory najwięcej prowadziłeś z tym setupem? Używasz prędkości King?

Jeśli chodzi o polarną, to jak dokładne jest ustawiona wg programu? Niestety, przy większej skali i takim czasie już zdecydowanie brakuje precyzji na śrubach regulacyjnych montażu. Ja jak mam błąd powiedzmy 15" - 20", to czasami widać minimalne pojechanie na 2 min przy skali ok 2"/pix, natomiast precyzja jaką umiem uzyskać na śrubach regulacyjnych jest rzędu 10". Tylko czasami udaje mi się ślepym trafem ustawić lepiej. U Ciebie podejrzewam że potrzebujesz to ustawić rzędu pojedynczych sekund, może nawet 1-2"? Nie wiem czy to możliwe mechanicznie.

A błąd ustawienia polarnej może powodować pojechanie zarówno w Dec, jak i RA, choć w RA powinno to być dużo mniejsze (Twoje zdjęcie nie pasuje do takiej sytuacji...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Mateusz, dzięki za wsparcie.

 

Wysoko, sztywne jak cholera. To jest najdłuższy test, normalnie robię suby 2-3 minuty  i nie widać tego wpływu, ale czułem, że coś jest nie teges i chciałem sprawdzić. Tu jest ustawione sidereal, kinga próbowałem ale bez zmian.

 

Skala 1.26 czyli luzik. Ustawienie na polarną co do sekund wg PATa (poniżej 0,5 minuty).

 

Mówiąc krótko, na polarną jest git i mam problem z enkoderem w RA.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CEM 120 EC + RASA 11" + ASI 1600 MMC

skala 1,26

FL 620mm

w obserwatorium, na stałe

bez prowadzenia, tylko na enkoderze w osi RA

zdjęcie z teleskopu, bo guidera nie mam zamontowanego

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojęcia jakie silniki

pasków nie regulowałem ale sprawdziłem i były OK, poza tym enkoder chyba powinien to i tak poprawić

 

czy ktoś z iOptronem z enkoderami miał tego typu sytuację?

Po załadowaniu nowego firmware robiłem oczywiście kalibracje, chyba wykonam ponownie

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę. Nie wiem na ile 120 jest podobna do 60. 

Ja u siebie nawet po mocnym dociśnięciu blokad az i wysokości nadal mam luz na pokrętłe wysokości.

Przerobiłem je żeby był lepszy dostęp. Oryginał był krótki. Obecnie mam gałkę długości 50mm (na filmie tego nie widać) 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.