Skocz do zawartości

Zabawa z kamerą termowizyjną :-)


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Taka moja zabawa wieczorem z kamerką FLIR. Niestety pogoda nie dopisała (mimo nadziei na dziurę w chmurach), ale przynajmniej zobaczyłem swój zestaw w podczerwieni :-)
 

Grzałka na szukaczu wyłączona, za to pilot grzeje się dosyć mocno.

Thermal_APO 65Q.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, szuu napisał:

w gładkim szkle bardzo widać w podczerwieni odbicie otoczenia, może pomóc naklejenie czegoś matowego

F0494304-01.jpg

 

image.jpeg

Dokładnie, to świetny pomysł! Chociaż boję się obklejać soczewki :) może papierowa taśma wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szybie faktycznie kamerą zobaczysz temperaturę tego co się w niej odbija, w soczewce zapewne także...

Trick z czarną taśmą jest dość popularny, chodzi o to aby mierzyć materiał o znanym współczynniku emisyjności który ma temperaturę obiektu mierzonego.

Specem nie jestem ale zdjęcie z pierwszego postu to raczej ciekawostka bo bez uwzględnienia współczynników emisyjności każdego materiału, który jest pokazany można się dość grubo oszukać, porównajcie sobie chociażby aluminium do typowo przyjmowanego 0,95: https://www.testo.com/pl-PL/termografia/tabela-emisyjnosci

Nie wiem co to za kamera była użyta, bawiłem się trochę dość zaawansowanym Fluk-iem i jest tam bardzo użyteczna opcja zapisania obrazu w formacie, który jest jakby odpowiednikiem RAW w klasycznych aparatach, później w sofcie od kamerki można sobie dowolnie oznaczać interesujące miejsca i dla nich wprowadzać odpowiednie dla materiału współczynniki, dopiero wtedy taki obraz ma moim zdaniem sens.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.02.2020 o 17:41, Tuvoc napisał:

Taka moja zabawa wieczorem z kamerką FLIR

Co to za model, typ przetwornika? Sam miałem kiedyś na parę dni do celów budowlanych i wiem że to fajna zabawa, ciekawie widać ślady stóp na podłodze po przejściu na bosaka albo kaloryfery u sąsiadki widziane przez ścianę.

 

Darmowy program do raportów i analizy mapy cieplnej pobrałem od producenta https://www.sonel.pl/pl/produkt/program-sonel-thermoanalyze-2/

 

IR002581.JPG

IR002542.JPG

IR002544.JPG

IR002720.JPG

IR002631.JPG

IR002705.JPG

IR002721.JPG

IR002723.JPG

IR002743.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Darek_B napisał:

Co to za model, typ przetwornika? Sam miałem kiedyś na parę dni do celów budowlanych i wiem że to fajna zabawa, ciekawie widać ślady stóp na podłodze po przejściu na bosaka albo kaloryfery u sąsiadki widziane przez ścianę.

To jest taka niewielka kamerka wpinana do telefonu komórkowego. Studenci mają do zajęć z dyfuzji w cieczach :D

Model FlirOne Promy jak na zdjęciu poniżej.

20200301_183555.jpg

20200301_183531.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.