Skocz do zawartości

Dokładne opisanie zdjęcia w PIX


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, kristofus napisał:

Tutorial

Tez mam coś u siebie. 

http://www.astrozdjecia.pl/tips.html

 

Te kaczki chyba powyżej 19 mag Pix nie łapie. Nic innego nie znam. 

 

Edit. 

Jest jeszcze AFA Piotra Brycha, ale tam chyba też są ograniczenia jasności. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm..., sugerowałem się tym:

"USNO-B is an all-sky catalog that presents positions, proper motions, magnitudes in various optical passbands, and star/galaxy estimators for 1,042,618,261 objects derived from 3,643,201,733 separate observations"

 

Edit: Ok, czyli jak rozumiem, ma być bez gwiazdek...

Edytowane przez kristofus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o obiekty głębokiego nieba, to ja zawsze używam http://nova.astrometry.net/

W moim odczuciu algorytmy lepiej wyszukują w porównaniu do Pixa, niestety nie wiem czy zadowoli Cię magnitudo limitujące.

Tutaj przykład: http://nova.astrometry.net/user_images/3427722#annotated

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, kubaman said:

 

czy ktoś wie jak zrobić by PIX pozwalał opisać wszystko co tu widać?

Możesz dodać inne katalogi, w których te obiekty są oznaczone

1 hour ago, Tayson said:

Hahhah. 

Masakra :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Script -> Image Alalysis -> Image Solver, a następnie Script -> Render -> Annotate Image. Ostatnio trochę poćwiczyłem: skrypty działają sprawnie i dość bezbłędnie.

Nie wiem, czy akurat o coś takiego Ci chodzi, ale przykładowy efekt poniżej. W ostatniej wersji 1.8.8-5 mechanizmy opisywania fotek zostały nieco udoskonalone.

Ja osobiście póki co nie korzystam z tych narzędzi. Wolę opisywać swoje fotki ręcznie i bardziej selektywnie, korzystając z niestety dość marnego narzędzia Process -> Painting -> Annotation.

M101_001_z_crop_3200_2400_resize_2000_1500_grey_Annotated.thumb.jpg.3e3ad82af1be9e8f3316526846d9835a.jpg

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

No przecież zdjęcie w pierwszym poście jest tak opisane. Ja się pytałem jak zrobić by zwiększyć zasięg opisu. Katalogi mam zaznaczone wszystkie. Tu chodzi raczej o limit. 

Nie rozumiem. Piszesz o jakiejś innej wersji skryptu niż aktualna 2.1.1? Katalogów do wyboru jest całe mnóstwo. W tych większych można opcjami filtrów sterować zarówno zasięgiem mag jak i rodzajem obiektów:

script.JPG.3e481ab7f208a2bbfe7c103cba71363d.JPG

Na pierwszym zdjęciu widać tylko PGC i UCAC3.

PGC to tylko ok. miliona głównych galaktyk i pewnie więcej z niego nie wyciągniesz, nie ma możliwości filtrowania.

UCAC, nawet v4 to gwiazdy do mag 16. Za CdC: "The UCAC4 star catalog was published by USNO in 2012. It include 113 millions stars to magnitude 16."

Wyżej wrzuciłem próbkę samych galaktyk z GSC, który zdaje się mieć jakieś 2 miliardy obiektów.

Same galaktyki daje się też wyfiltrować korzystając z SDSS, próbka z R9 do mag 19:

sdssr9.JPG.6caa72ccc04f3e1a2826dc4c6a3bf72c.JPG

Bez filtra magnitudo na w/w SDSS Pix praktycznie się zawiesił na renderowaniu, tyle galaktycznej drobnicy wyciąga z obrazka, który użyłem.

 

Nie wiem co tu jeszcze można dodać...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, kubaman said:

No przecież zdjęcie w pierwszym poście jest tak opisane. Ja się pytałem jak zrobić by zwiększyć zasięg opisu. Katalogi mam zaznaczone wszystkie. Tu chodzi raczej o limit. 

Masz zaznaczone wszystkie, czy dodane i zaznaczone wszystkie? To duża różnica. Masz na liście zaznaczony np. katalog GSC?

W zależności od katalogu masz dostępną taką funkcjonalność jak "Magnitude filter" np. katalog GSC podany przez @kristofus

A jak taka fukcjonalność Cię nie zadowoli, to możesz wejść poziom niżej i edytować skrypt PixInsight, który za to odpowiada:

PixInsight/src/scripts/AdP/AstronomicalCatalogs.jsh - parametry: this.catalogMagnitude i this.magMax dla poszczególnych katalogów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, patrix napisał:

Kiedyś wpadłem na coś takiego, ale nie sprawdzałem jeszcze jak i czy w ogóle to działa http://www.astro-photo.nl/tutorials/detecting-and-marking-faint-galaxies-in-pixinsight

Wygląda na dobry przepis jak utworzyć sobie własną "custom" bazę danych na potrzeby skryptu.

Bardzo ciekawe bo sama stronka Hyperleda wygląda na niezły agregator w/w baz, wypluwa wyniki z PGC, SDSS, i nie tylko. Pewnie jakby się pobawić to daje możliwość bardzo specyficznego filtrowania co chcemy umieszczać w opisie, ot choćby po rodzajach obiektów, sam skrypt takich filtrów na pewno nie umożliwia:

leda.JPG.949622216ea25fd0b5eb872b20ebbd2e.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, RadekK napisał:

Masz zaznaczone wszystkie, czy dodane i zaznaczone wszystkie? To duża różnica. Masz na liście zaznaczony np. katalog GSC?

OK, to działa. Faktycznie zaznacza w zasadzie wszystko co widzę.

Czy da się jakoś oznaczyć na opisie magnitudo? Ciekaw jestem jaki mam zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne te "custom" katalogi. Stworzenie ich to nie jest jakieś wielkie wyzwanie, prosty pliczek tekstowy separowany tabulatorami, kwestia tylko dobrego źródła i później obróbki wyfiltrowanych danych, w linku przywołanym przez @patrixjest jakiś arkusz .xls nawet do tego.

W ramach ciekawostki zrenderowałem Andromedę znalezionym tutaj: https://stargazerslounge.com/topic/320122-using-the-pixinsight-annotate-script-custom-catalogues-brief-guide/ pliczkiem z katalogiem gromad kulistych w M31.

Masakra :)

m31_gc.JPG.677e610fb23b049c4a80ec0fa12cd074.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.