Skocz do zawartości
  • 0

Sky watcher N200/1000 + EQ6 pro czy warto kupic?


krzyn24

Pytanie

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Od czegoś trzeba zacząć... W teorii - im większa apertura, tym lepiej. Z praktyki - im większa apertura, tym poziom logistyki rośnie expotencjonalnie ;-).

Inaczej mówiąc duży teleskop może nasz entuzjazm mocno wyhamować... To w różnym czasie u różnych osób różnie przebiega :-), nie chcę tu mówić, że duży teleskop jest zły. Wprost przeciwnie. Jednak patrz wyżej. 

Niebo można oglądać bardzo różnym sprzętem. Od lornetek, przez krótkie achromaty, długie achromaty, Newtony duże i małe, Maki, SCT i inne konstrukcje.

Co dla kogo jest najbardziej optymalne? No cóż, można to ustalić albo na spotkaniach lokalnych, albo na zlocie. Inna metoda, to oczywiście zakup w ciemno, po lekturze informacji z forów.

 

Chcesz obserwować galaktyki i mgławice. Newton jest tu jak najbardziej OK. Ale wiele z tych obiektów widać w kontekście i w lornetce 15x70. W kontekście, czyli w większym polu i oczywiście nie tak dokładnie jak z dużego Newtona.

 

Nie wiem jaki masz budżet ani nie znam innych Twoich potrzeb/ograniczeń. Skoro wskazujesz GoTo to spodziewasz się, że to działa tak idealnie i dokładnie. Ale to nie jest tak, dokładność trafienia w obiekt zależy od kilku czynników. Ja polecem Ci GoTo ale AZ-EQ5. Można powiesić dwie tuby, a po zakupie przystawki BT można sterować montażem ze SkySafari.

Jako teleskop polecam SCT8. Z korektorem f6.3 masz światłosiłę F6.3. To wersja 'wypasiona' jaką wybrałbym dla siebie, gdybym był na Twoim miejscu, czyli na początku.

Poczytaj o SCT, o jego wadach, o możliwej kiwce Lustra Głównego (eliminacja to zakup wyciągu).

 

Wersja najczęściej polecana na początek, to Newton GSO na montażu Dobsona 200/1200 czyli F6. Do tego można stosować system DSC, ale nie mam z tym doświadczeń. 

 

Wersja pierwsza, czyli SCT, jest chyba nieco bardziej mobilna, tuba wymaga dostosowania temp do otoczenia (1-2h). To droższa wersja.

Wersja druga jest po prostu tańsza.

Newton wymaga od czasu do czasu kolimacji, SCT również, ale znacznie rzadziej.

 

To tylko moje propozycje, inni mogą podać równie dobre a może lepsze przykłady.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Pewnie warto , ale zadaj sobie pytanie czy musisz do obserwacji wizualnych kupować montaż paralaktyczny ?

Na pewno nie będzie to wygodne do ciągłego przenoszenia.

Mają taki budżet lepiej zainwestować w większe lustro np. 10-12 cali (lub nawet używkę 14 cali) a ilość możliwych obiektów i zasięg wzrosną kilkukrotnie.

Gdybym miał ponownie kupować to wsparłbym np. polską produkcję np. Taurusa którego miałem w wersji 11 calowej, już nie produkowanej.

https://www.taurustelescopes.com/pl/product/taurus-t300-f-5-classic/

albo coś z tej rodziny

https://www.astroshop.pl/teleskopy/10/pr,1000-2000/a,Teleskope.Montierung.Montierungstyp=Dobson/a,Teleskope.Optik.Bauart=Newton/a,Teleskope.Optik.Tubuskonstruktion=Tubus+kratownicowy/a,Teleskope.Optik.Typ=Reflektor

lub tej

https://teleskopy.pl/Dobsony-cat-21_349.html

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, krzyn24 napisał:

Nie wiem jakim autem dysponujesz, ale ja bym się nie szedł w takie rozwiązanie. Nie wyobrażam sobie przenoszenia tego teleskopu po klatce schodowej. Ciężar i niska poręczność może skutecznie ostudzić Twój zapał obserwacyjny.

Zdecydowanie posłuchaj rady Darka_B. Duży teleskop w mieście musi być jak najbardziej kompaktowy i przenośny. Odpowiedni Taurus 12 jest połowę lżejszy od Synty 12. Czy zwróciłeś na to uwagę? 

Edytowane przez Eternal84
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poszukaj w okolicy ludzi, którzy bawią się w obserwacje. Umów się z nimi na taką sesję obserwacyjną. To jest bardzo cenne. Tylko obserwacje nocą w terenie dają rzeczywisty obraz co i jak.

Nie znam tego show, mi bardziej chodziło o wyjazd na jeden ze zlotów obserwacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.