Skocz do zawartości

Mechaniczna szufladka filtrowa


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, AdamK napisał:

Przed kilku miesiącami, ktoś na Forum zapytał mnie jak zmieniam na odległość filtry w mojej budce astrofotograficznej

To chyba byłem ja :)

Nie no urządzenie fajowe, dodam do ulubionych, bo coś czuję, że przyda się opis. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pomysłu i wykonania. Fajne rozwiązanie. Ja przy OSC poszedłem w stronę motoryzacji koła 2" na 5 filtrów. Wada ciężkie, ale mam w kole więcej filtrów: IR block, HA 35nm i Optolong L-eNhance oraz zaślepkę do robienia darków. Jedna pozycja wolna. W Twoim rozwiązaniu drobny minus, to że HA będzie razem z IR, a wydaje mi się, że jak jest HA to IR block jest niepotrzebny. Zaleta szuflady to niska waga.

Edytowane przez rambro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, rambro napisał:

Gratuluję pomysłu i wykonania. Fajne rozwiązanie. Ja przy OSC poszedłem w stronę motoryzacji koła 2" na 5 filtrów. Wada ciężkie, ale mam w kole więcej filtrów: IR block, HA 35nm i Optolong L-eNhance oraz zaślepkę do robienia darków. Jedna pozycja wolna. W Twoim rozwiązaniu drobny minus, to że HA będzie razem z IR, a wydaje mi się, że jak jest HA to IR block jest niepotrzebny. Zaleta szuflady to niska waga.

Ja nie używam IR block...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr4d napisał:

@AdamK Jak tym sterujesz, masz do obsługi tego jakiś program/sterownik. 

Tak. Ponieważ nie umiem samodzielnie napisać programu do Arduino Uno, zaadaptowałem prosty programik znaleziony w Internecie. Steruje on włączaniem i wyłączaniem dwóch przekaźników, na zasadzie 1=włącz, 0=wyłącz.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tayson napisał:

fajne!

ze po uwage jedna sprawe. wyciagajac filtr zmienia sie backofus i flattener gorzej pracuje. dobrzebyloby wrzucac za ha jakis clearglass.

Masz rację. U mnie to jest różnica około 1000 kroków fokusera, a więc około 1 mm. Jednak kiedyś zastanawiałem się nad tym i porównałem sobie kształt gwiazdek po rogach i w środku na klatkach RGB i Ha. Nie znalazłem różnicy, która zmusiłaby mnie do zastosowania takiego rozwiązania jakie proponujesz. Zresztą w tym przypadku byłoby to nie możliwe: szufladka daje możliwość użycia 1 filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.