Skocz do zawartości

Zalany achromat SW - jak rozkręcić obiektyw


Ajot

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Za późno ewakuowałem refraktor achromatyczny SW102/500 przed deszczem. Woda zalała obiektyw i niestety dostała się do jego środka między soczewki, po wyschnięciu tworząc osad.

Odkręciłem od tubusu obiektyw i próbuję go rozkręcić, tyle że bez skutku.

Pierścień z dwoma otworami, który jest na górze obiektywu ani drgnie. Podgrzewałem suszarką obudowę obiektywu z zewnątrz z nadzieją że się trochę rozszerzy, ale gdzie tam.

Ma ktoś z Was pomysł jak to ruszyć?

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo uważaj. Poświeć czas na wykonanie narzędzia (klucza) do odkręcenia pierścienia, to WAŻNE. Płyn do naczyń uważam za średni pomysł. Najlepszy jest dobry pasujący do otworków w pierścieniu klucz. Wtedy odkręcisz go bez kłopotów. Sprawdź jeszcze, czy nie ma gdzieś śrubek, czy klinów blokujących odkręcenie pierścienia, to ważne. Pierścień nie powinien być klejony z gwintem, ale też to uważnie sprawdź. Wielka precyzja bardzo wskazana :) i brak pośpiechu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się rozkręcić za pomocą suwmiarki (made in DDR), która zastąpiła ten specjalistyczny klucz. Niestety to był jej ostatni dech, bo się zgięła, ale cel osiągnięty. :))

Umyłem soczewki wodą DMI z dodatkiem mydła technicznego, później dokładnie opłukałem. Prawie już wyschło i jest ok.

P.S. W tym teleskopie pierścień nie przylega do soczewki, jest jeszcze podkładka kontrująca i gumowa uszczelka.

THX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Ajot napisał:

Udało mi się rozkręcić za pomocą suwmiarki (made in DDR), która zastąpiła ten specjalistyczny klucz. Niestety to był jej ostatni dech, bo się zgięła, ale cel osiągnięty. :))

Umyłem soczewki wodą DMI z dodatkiem mydła technicznego, później dokładnie opłukałem. Prawie już wyschło i jest ok.

P.S. W tym teleskopie pierścień nie przylega do soczewki, jest jeszcze podkładka kontrująca i gumowa uszczelka.

THX

Czy na krawędziach soczewek miałeś oznaczenie względnej orientacji soczewek wokół ich osi? I czy między soczewkami były trzy listki zapewniające odpowiednią szerokość szczeliny powietrznej czy był tam pierścień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, oicam napisał:

Czy na krawędziach soczewek miałeś oznaczenie względnej orientacji soczewek wokół ich osi? I czy między soczewkami były trzy listki zapewniające odpowiednią szerokość szczeliny powietrznej czy był tam pierścień?

Takie bajery jak orientacja soczewek wokół osi to chyba gdy soczewki są asferyczne, a to jest najtańszy achromat - nic nie było oznaczone. Między soczewkami jest pierścień.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Ajot napisał:

Takie bajery jak orientacja soczewek wokół osi to chyba gdy soczewki są asferyczne, a to jest najtańszy achromat - nic nie było oznaczone.

 

Niestety nie.  Wszystkie soczewki sa lekko "mimośrodowe" i trzeba potem je mozolnie ustawiać, jesli nie ma znaczników. Złe ustawienie skutkuje astygmatyzmem.

 

Ale bez paniki - tutaj masz jak się je ustawia (na przykładzie SkyLuxa):

https://www.michalbemowski.pl/astronomia/sprzet/skylux.html

 

Sam kiedyś kręciłem soczewkami w takich SkyLuxach i rzeczywiście przynosiło to bardzo widoczne efekty.

 

PS

Nawet siła zacisku pierścienia ma bardzo istotne znaczenie dla dawanych obrazów.

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, JSC napisał:

Niestety nie.  Wszystkie soczewki sa lekko mimośrodowe i trzeba potem je mozolnie ustawiać, jesli nie ma znaczników. Złe ustawienie skutkuje astygmatyzmem.

 

Ale bez paniki - tutaj masz jak się je ustawia (na przykładzie SkyLuxa):

https://www.michalbemowski.pl/astronomia/sprzet/skylux.html

dobrze wiedzieć, to by wyjaśniało dlaczego w tym teleskopie _od nowości_ gwiazdy były przekoszone, może ustawię lepiej.

Nie zwracałem na to uwagi dopóki nie kupiłem jego większego brata 150/750, w którym tej wady nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, JSC napisał:

PS

Nawet siła zacisku pierścienia ma bardzo istotne znaczenie dla dawanych obrazów.

W tym teleskopie między soczewkami jest tylko pierścień-uszczelka grubości kartki papieru, więc chyba regulacja docisku nie jest aż tak istotna. Mam nadzieję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Ajot napisał:

W tym teleskopie między soczewkami jest tylko pierścień-uszczelka grubości kartki papieru, więc chyba regulacja docisku nie jest aż tak istotna. Mam nadzieję...

Nie chodzi o odległość miedzy soczewkami. Ta wbrew pozorom nie jest aż tak bardzo istotna. Chodzi o naprężenia wewnętrzne w soczewkach lub ewentualnie ich figurę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Poskładałem, ustawiłem - banalna sprawa, dokręciłem lżej, bo się bałem zbicia szkła. Efekt bez porównania z tym, który był fabrycznie. Gwiazdki równe nawet z Morpheusem 6,5mm, a wcześniej były takie jakby łezki. Chyba fabrycznie tych achromacików 102/500 w ogóle nie ustawiają albo ustawiają tylko niektóre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.