Skocz do zawartości

Nowy TS APO 76EDPH f4,5 - nano test


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

A ja dalej szukam złotego grala - to już pewnie 15 rok będzie. Ale co tam, fajna przygoda :P Z racji doświadczeń wiem, że potrzebuję czegoś w przedziale właśnie 70-80mm (ogniskowa c.a. 400mm). Większość zdjęć, która dobrze mi się sprzedaje w Astrography.com to właśnie materiał z takiego kalibru. Tym razem wytypowałem nowy teleskop 76 mm i jego chciałbym zabrać na majowy wylot do RPA.

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11846_TS-Optics-76EDPH---6-Element-Flatfield-Apo-76-mm-Oeffnung-F-4-5.html

 

Już nie quadruplet (tak wiem, promowałem filozofię, ale w tej chwili żaden z popularnych producentów nie dowozi jakości), ale fajny triplet z dodatkowym reduktorem/korektorem. Wygląda to na bardzo dobry kompromis. 

Jutro dojdzie do mnie przesyłka z kilkoma sztukami, więc jak ktoś chętny dołączyć się do zabawy, to dajcie znać na PW (jakiś rabat się ukręci). Na pewno poza rezerwacjami będę miał 1 sztukę wolną. 

 

Co sądzicie o tym wynalazku? Oczywiście nic porządnego fotograficznego nie znajdziemy, bo... zbyt nowy.

ts-76edph-triplet-apo-objektiv-1000.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

A ja dalej szukam złotego grala

Ja tam jestem ze swojego 86SDQ zadowolony. Co prawda nie był idealny po wyjęciu z pudełka, ale po Twoim serwisie wszystko jest cacy i cieszę się z porządnego sprzętu.

Moim następnym celem jest 121SDQ, ale tu już cena jest spora, więc zanim uzbieram, to do tego czasu pewnie będzie już trochę opinii na jego temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

A ja dalej szukam złotego grala - to już pewnie 15 rok będzie. Ale co tam, fajna przygoda :P 

Z tym Atikiem 314e, to akurat Pan trafił :) Użytkuję i jestem bardzo zadowolony. Nie pozwolę na niego narzekać. Dla początkujących fantastyczny sprzęt do nauki. Na ostatniej testowej sesji z galaktykami pokazał pazur. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. W NB trzeba z niego wyciskać "ostatnie soki", ciągnąć do upadłego, ale jak się przez to przejdzie, to każda kolejna kamera to będzie łatwizna.

Edytowane przez kosmit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

76EDPH 
Qhyccd 600 Mono
Filtr Optolong Astronomy
33 Ha 600 sec
33 R 300 sec
33 G 300 sec
22 B 300 sec

81760155_2470088696585661_2719304177766367232_o.jpg.0266e235d657581e974aac0f659c180d.jpg

 

12 lightów 600 sec
4 lightów 900 sec
Filtr Optolong Astronomy Filter L PRO

 

79992670_2459158694345328_6287458489254019072_o.jpg.0c7a724372f1412bd6d56193fbf66750.jpg

 

 

Fot: Andrea Andreotto Maggi

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem te fotki - spoko, ale nic jednak nie mówią precyzyjnie. Ja nie szukam super perfekcyjnych gwiazd - wymagania mam zawieszone na (jak to określam) praktycznej półce. To znaczy - musi być "wystarczająco ok" i żebym nie musiał w nim grzebać :P 

 

6 godzin temu, cyberboss napisał:

Ja tam jestem ze swojego 86SDQ zadowolony. Co prawda nie był idealny po wyjęciu z pudełka, ale po Twoim serwisie wszystko jest cacy i cieszę się z porządnego sprzętu.

Moim następnym celem jest 121SDQ, ale tu już cena jest spora, więc zanim uzbieram, to do tego czasu pewnie będzie już trochę opinii na jego temat.

Zazdroszczę. Fajnie mieć sprzęt, z którego jest się zadowolonym. Niestety to trochę dużo roboty, żeby tak każdego "do ładu doprowadzać" - i to zaraz po producencie. 

Swoją drogą, warto odnotować, że TS APO76EDPH jest teleskopem "hybrydowym" z obiektywem f5,5, działający całkowicie autonomicznie, zaś korektor/reduktor 0,8x jest demontowalnym akcesorium (f4,5 wariant). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

A ja dalej szukam złotego grala - to już pewnie 15 rok będzie. Ale co tam, fajna przygoda :P Z racji doświadczeń wiem, że potrzebuję czegoś w przedziale właśnie 70-80mm (ogniskowa c.a. 400mm). Większość zdjęć, która dobrze mi się sprzedaje w Astrography.com to właśnie materiał z takiego kalibru. Tym razem wytypowałem nowy teleskop 76 mm i jego chciałbym zabrać na majowy wylot do RPA.

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11846_TS-Optics-76EDPH---6-Element-Flatfield-Apo-76-mm-Oeffnung-F-4-5.html

 

Już nie quadruplet (tak wiem, promowałem filozofię, ale w tej chwili żaden z popularnych producentów nie dowozi jakości), ale fajny triplet z dodatkowym reduktorem/korektorem. Wygląda to na bardzo dobry kompromis. 

Jutro dojdzie do mnie przesyłka z kilkoma sztukami, więc jak ktoś chętny dołączyć się do zabawy, to dajcie znać na PW (jakiś rabat się ukręci). Na pewno poza rezerwacjami będę miał 1 sztukę wolną. 

 

Co sądzicie o tym wynalazku? Oczywiście nic porządnego fotograficznego nie znajdziemy, bo... zbyt nowy.

ts-76edph-triplet-apo-objektiv-1000.jpg

W przypadku tego modelu nie trzeba by już stosować przedłużek żadnych? Czy też żeby złapać ostrość musi coś być między teleskopem a korektorem?

 

Nie wiem czy dobrze rozumiem tę konstrukcję: do korektora (który już posiada odpowiedni dystans fabrycznie) przykręca się kamerę i tyle? Dystans ma być 55mm ale jeśli kamera posiada dystans między swoim gwintem a sensorem (u mnie w Asi 17mm chyba) to już przekraczam wtedy to zalecane 55mm..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Maciek Łukasz napisał:

W przypadku tego modelu nie trzeba by już stosować przedłużek żadnych? Czy też żeby złapać ostrość musi coś być między teleskopem a korektorem?

Nie wiem czy dobrze rozumiem tę konstrukcję: do korektora (który już posiada odpowiedni dystans fabrycznie) przykręca się kamerę i tyle? Dystans ma być 55mm ale jeśli kamera posiada dystans między swoim gwintem a sensorem (u mnie w Asi 17mm chyba) to już przekraczam wtedy to zalecane 55mm..

Ten korektor/reduktor jest zaprojektowany do tej konstrukcji, więc faktycznie powinno być tak, że nic tam nie trzeba przedłużać, ale oczywiście w astrofotografii rzadko jest tak, jak być faktycznie powinno :P Dowiem się, jak wrzucę go na montaż.

 

Odnośnie drugiego pytania, tu nie ma jakiejś specjalnej konstrukcji: tak fotografujemy od zawsze (tzn. z użyciem reduktora/korektora). Odległość 55 mm to też zupełnie klasyczny "backfocus", który ma zmieścić kamerę z kołem filtrowym (+ ew. cienki OAG). Jeżeli twoja ASI ma 17 mm, tzn. że masz jeszcze 38 mm na akcesoria/złączki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Odnośnie drugiego pytania, tu nie ma jakiejś specjalnej konstrukcji: tak fotografujemy od zawsze (tzn. z użyciem reduktora/korektora). Odległość 55 mm to też zupełnie klasyczny "backfocus", który ma zmieścić kamerę z kołem filtrowym (+ ew. cienki OAG). Jeżeli twoja ASI ma 17 mm, tzn. że masz jeszcze 38 mm na akcesoria/złączki.

OK, myślałem, że ten fabryczny reduktor już ma "wbudowany" ten dystans w siebie niejako, że tylko przykrecic kamerę i backfocus osiągnięty. Ale przecież to faktycznie bez sensu jeśli ma się koło filtrów etc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciek Łukasz napisał:

OK, myślałem, że ten fabryczny reduktor już ma "wbudowany" ten dystans w siebie niejako, że tylko przykrecic kamerę i backfocus osiągnięty. Ale przecież to faktycznie bez sensu jeśli ma się koło filtrów etc :)

To jest właśnie cecha tzw. quadrupletów, których ideę tak bardzo lubiłem, ale... niestety póki co, ryzyko jest wg mnie zbyt duże (jakoś chińczycy nie mogę sobie poradzić z powtarzalnością). A w przypadku typowych tripletów jest już całkiem spoko (większe doświadczenie?) + bardziej uniwersalny teleskop (zdejmujesz FF/FR i masz teleskop do wizuala, czy innych konfiguracji FF/FR). Wada? Musisz dobrać backfocus do korektora (czyli tak jak np. w przypadku klasyka 80ED).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Wada? Musisz dobrać backfocus do korektora (czyli tak jak np. w przypadku klasyka 80ED).

Z kamerami osc od ZWO to akurat bułka z masłem bo dają dobre jakościowo przedłóżki, które wraz z tymi kilkunastoma mm "głębokości" sensora dają równe 55mm.

 Filtr ewentualny można widzę wkręcić od tyłu korektora więc nie miesza w tych odległościach. 

 Ciekawe tylko czy właśnie jakaś przedłóżka do złapania ostrości potrzebna jest ale liczę, że wspomnisz w recenzji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Towar dojechał. Pierwsze wrażenie - ależ to malutkie. Aż trudno uwierzyć, że to prawie wielkość 80ED. Wyciąg ogromny, tak samo jak i korektor (szczególnie w stosunku do teleskopu). Jakość wykonania - baardzo dobra. Pozostaje już tylko sprawdzić, czy to "działa" :D

IMG_7938.jpeg

IMG_5438.jpeg

IMG_8581.jpeg

IMG_4354.jpeg

IMG_2707.jpeg

IMG_7878.jpeg

IMG_8870.jpeg

IMG_4460.jpeg

IMG_1479.jpeg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm tak ładnie to jest opisane w instrukcji.. zamontuj korektor, opcjonalnie aparat ze złączką i ciesz się zdjęciami... a jak się ma do tego backfocus ? Nie napisali nic o tym. Tam od reduktora tez jest 55mm do matrycy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie wygląda ta tuba.

 

Pytanie jest, jak w rzeczywistości korektor poradzi sobie z sensorem formatu FF. Z popularnych dużych matryc mamy KAI 11000 (pixel 9um), Canon 6D (pixel 6,8um), i format nieco mniejszy KAF 16200, (pixel 6um).  Jeśli spot size w narożnikach będzie się mieścił w granicach tolerancji dla tych czujników to mamy świetny sprzęt dla szerokich kadrów. 

 

Mam nadzieję  @Adam_Jesion że przetestujesz i dasz znać co sądzisz o tym teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne parametry ma ta tubka, jeśli będzie działać to może kiedyś wymienię 65Q na nią. Życzę powodzenia w testach!

Chociaż nie za bardzo widzę różnicę dla producenta czy to apo czy kwadruplet, skoro problemy były ze skopaną kolimacją obiektywu, który tu i tu jest podobny... Niemniej oby producent tym razem podołał i teleskop pracował jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kosmit napisał:

Ja w kwestii formalnej. Może by tak wyodrębnić ten wątek o tej nowej tubie. Podczepiony do SDQ już na starcie ma brak rekomendacji :) 

Słuszna uwaga, choć raczej jakiegoś większego testu nie zrobię (nie mam niestety totalnie czasu). Raczej będzie to na zasadzie "sprawdzę, czy działa i czy się nadaje do moich potrzeb". Przetestuję też od razu te dodatkowe sztuki, które mi zostaną, żeby potencjalnie kupujący nie musiał się bać :D

Swoją drogą, TS do tych teleskopów robi przegląd. Przy moim zamówieniu miał dodatkową rundkę na ławie optycznej z odpowiednią adnotacją na fakturze i danymi optyka :D Najwyraźniej zaczynają się koledzy czegoś uczyć. 

IMG_8626.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MateuszW napisał:

Chociaż nie za bardzo widzę różnicę dla producenta czy to apo czy kwadruplet, skoro problemy były ze skopaną kolimacją obiektywu

W wielu przypadkach problem pochodził z tylnych soczewek (vide 65Q). Podobnie było w 86SDQ, które serwisowałem. Poza tym, ta ostatnia soczewka jest odsunięta, więc pojawiają się na niej dodatkowe odchyłki od osi optycznej, co może dawać dramatyczne efekty (np. kiedy tuba była ściśnięta obejmą). Weź to skolimuj, kiedy masz 1 soczewkę gdzieś zupełnie w innym miejscu tuby i nie masz do niej dostępu (a przecież może być subtelnie przekoszona choćby przez fakt niedokładnego montażu, czy nierówności mechanicznych w tubie).

 

3 soczewkowy korektor wybacza więcej i do tego masz kontrolę i wzgląd na to, co się z nim dzieje. I już na koniec - te quadruplety były zaprojektowane od nowa. Cierpią na błędy dzieciństwa. Triplety to już stara technologia, która ma za sobą wiele iteracji. W zasadzie jedyną rzeczą, którą mogą tu spieprzyć to za mocno dokręcone śruby w cely, a to realywnie łatwo jest skorygować.

Jestem dobrej myśli, a jak znowu się zawiodę, to sobie popłaczę :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wismat napisał:

hmmm tak ładnie to jest opisane w instrukcji.. zamontuj korektor, opcjonalnie aparat ze złączką i ciesz się zdjęciami... a jak się ma do tego backfocus ? Nie napisali nic o tym. Tam od reduktora tez jest 55mm do matrycy ?

55 mm.

 

11 godzin temu, cyberboss napisał:

 

To jest max wysuw wyciągu? I tak jest nieźle. W SDQ jest marne 40mm, w moim przypadku za mało do uzyskania ostrości...

No w SDQ nie dałoby się zrobić tak długiego wyciągu. Zauważ, że u ciebie jest tam w środku tuby soczewka (dosyć blisko), więc nie miałby się gdzie wsunąć. W 76EDPH korektor masz na końcu wyciągu (czyli klasycznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2020 o 17:17, Adam_Jesion napisał:

Z racji doświadczeń wiem, że potrzebuję czegoś w przedziale właśnie 70-80mm (ogniskowa c.a. 400mm)

Adam, sam sobie w stopę strzelasz gmerając w ofercie TS pisząc jednocześnie, że to w sumie budżetowy niesprawdzony "shit". ;)

Skutecznie zniechęciłeś mnie więc do wynalazków TS-a. Sądzę, że kupię sprawdzony przez FLO William Optics GT-81 III 2019. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebym dobrze zrozumiał. Ogniskowa tego TS to 342mm i do tego dają reduktor 0,82x co daje 280,44mm ? Czy to jest już z reduktorem?
Bo wszędzie podają światłosiłę do tego zestawu już z zamontowanym korektorem, a jak to jest z ogniskową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.