Skocz do zawartości

Nowy TS APO 76EDPH f4,5 - nano test


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Maciek Łukasz napisał:

 Poniższe pojedyncze klatki są z balkonu południowego, z Polarną ustawioną metodą dryfu na szybko, co na pewno miało wpływ na jakość. Na działkę czyli normalną miejscówkę siłą rzeczy w obecnym czasie się nie udaję.

 Testowałem z asi 071 mc pro, na montażu ioptron cem25p. Klatki po 60s, m42 chyba 120s i ostrość lekko z mojej winy skopana.

Super, doskonała optyka, świetnie Ci ten sprzęt rysuje!

Gratuluję zakupu.

Będzie pan zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:) najbardziej cieszy bezobsługowość i brak konieczności ingerencji. Już nawet poza samą optyką, np fabryczna obejma i dovetail- jeśli ktoś nie ma innych to przy tych śmiało można zostać, obejma solidna zapewniająca sztywność a dovetail na tyle długi że spokojnie mogłem wyważyć .

Edytowane przez Maciek Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linki do rawów tutaj.
Nie wiem czy z moim egzemplarzem jest coś nie tak, czy gdzieś popełniam błąd. Do 21 kwietnia mogę zwrócić w ramach prawa zwrotu, beż użerania się z gwarancją.  Testowałem na pełnej klatce, pixel 6micronów, dwa rózne DLSR: nikon d750 i d600. Niestety każdy róg wygląda inaczej, więc nie chodzi o odległość flatener-matryca, mimo, że jest 55mm. Środek też nieciekawie, ale środek mogę jeszcze wytłumaczyć dryfem w trakcie sesji - jakiś problem do odkrycia z asiair i guidingiem. Poniżej dwa zdjęcia, oba 60s, iso400, różne aparaty. Po pierwszej nocy zauważyłem, że gwiazdy w rogach mocno się różnią w zależności od kierunku w którym celowałem, jednak nigdy nie były dobre, a zawsze prawy górny róg był prawie ok. Usztywniłem więc adapter, wsadzając kartonik 0,25mm pomiędzy mocowanie a body, teraz gwiazdy w rogach miały powtarzalne wady, nie zależnie czy celowałem na wschód, zachód czy zenit. Poniżej wstawiam dwie klatki, jedną z d750, jedną z d600.
Nie ufajcie też moim umiejętnościom, bo nie mam doświadczenia i to moje pierwsze APO. Nie oczekuję też, że chińskie APO za 1200€ da radę pełnej klatce, ale na pełnej klatce łatwiej zobaczyć co się dzieje z optyką, a w tej chwili mój egzemplarz nawet APS-C nie daje rady.
D750.thumb.jpg.134e3e1e42099fa55e79be92cc558f61.jpgD600.thumb.jpg.d1ccf5431fc8117b7dc6b6ab06150f33.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2020 o 21:52, count.neverest napisał:

76EDPH 
Qhyccd 600 Mono
Filtr Optolong Astronomy
33 Ha 600 sec
33 R 300 sec
33 G 300 sec
22 B 300 sec

81760155_2470088696585661_2719304177766367232_o.jpg.0266e235d657581e974aac0f659c180d.jpg

 

12 lightów 600 sec
4 lightów 900 sec
Filtr Optolong Astronomy Filter L PRO

 

79992670_2459158694345328_6287458489254019072_o.jpg.0c7a724372f1412bd6d56193fbf66750.jpg

 

 

Fot: Andrea Andreotto Maggi

 

Mam pytanko, jeżeli naświetlam ten sam obiekt, ale z różnymi czasami to jak to się ma do palenia Darków?. Również muszę utworzyć wtedy dwie biblioteki, czy też palę tylko te, które posiadają najdłuższy czas naświetlania?. Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Auron84 napisał:

Mam pytanko, jeżeli naświetlam ten sam obiekt, ale z różnymi czasami to jak to się ma do palenia Darków?. Również muszę utworzyć wtedy dwie biblioteki, czy też palę tylko te, które posiadają najdłuższy czas naświetlania?. Z góry dzięki za pomoc.

Do każdego czasu inne darki. Ale ogólna zasada jest taka, żeby palić jeden obiekt w jednym filtrze przy jednym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do meritum i problemu MaciejaW. Ktoś się pokusi o podsumowanie? Na moje oko :

 

1. Problem nie wynika z montażu i prowadzenia 

2. Albo jest bardzo zepsuta optyka albo coś nie halo w połączeniu aparatów do teleskopu że tak bardzo odchyla płaszczyznę. 

 

 Tymczasowo zakładając, że teleskop nie jest obarczony aż taką wadą to pozostaje kwestia tego adapteru/złączki. Nigdy nie przyłączałem aparatu do teleskopu ale to normalne, że się jakieś podkładki z papieru stosuje do usztywnienia? 

 

 Fajnie, że masz możliwość bezproblemowo zwrotu. Ale jeśli kupisz inny i będzie to samo bo problemem jest krzywa złączka/brak regulacji nachylenia. Ja bym chyba spróbował najpierw to wykluczyć. Albo nowa złączka albo test obecnej na innej optyce. To by chyba rostrzygało winę teleskopu. W obu przypadkach dodatkowa fatyga, cóż... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez myślę o zakupie któregoś z TS-ów o ogniskowej w okolicy 400mm ale czytając ostatnie wątki im poświęcone jawi się obraz sporego ryzyka takiego zakupu. Zastanawiam się natomiast dlaczego praktycznie w ogóle nikt nie rozważa klasycznych obiektywów fotograficznych w rodzaju canon 400 f5,6 jako bezpieczniejszej (?) alternatywy ? Czytając forum odnoszę wrażenie że jeśli obiektyw foto to tylko samyang 135 lub canon 200 2,8 a wszelkie dłuższe to już tylko dedykowane refraktory.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaciejW Masz problem z tiltem i odległością matrycy od korektora - masz filtr założony w korektorze? Jeśli tak to powinieneś przysunąć matrycę - a niestety z lustrzanką i klasycznymi adapterami ustawionymi na 55mm jest to niemożliwe (korekcja tilt również). Mam ten refraktor - niestety jest to wada, którą skumałem dopiero przy paleniu klatek :) filtr zakłada się w nim przed korektorem, a nie za. Co jest oczywiście logiczne - to refraktor z f4.5 i wielkim 2.5calowym wyciągiem - ma kryć fullFrame. 

 

Zrób jeszcze test BEZ FILTRA - wtedy może @count.neverest jeszcze raz sprawdzi CCDinspectorem? Może swoje klatki też podeślę. 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, innerside napisał:

@MaciejW Masz problem z tiltem i odległością matrycy od korektora - masz filtr założony w korektorze? Jeśli tak to powinieneś przysunąć matrycę - a niestety z lustrzanką i klasycznymi adapterami ustawionymi na 55mm jest to niemożliwe (korekcja tilt również). Mam ten refraktor - niestety jest to wada, którą skumałem dopiero przy paleniu klatek :) filtr zakłada się w nim przed korektorem, a nie za. Co jest oczywiście logiczne - to refraktor z f4.5 i wielkim 2.5calowym wyciągiem - ma kryć fullFrame. 

 

Zrób jeszcze test BEZ FILTRA - wtedy może @count.neverest jeszcze raz sprawdzi CCDinspectorem? Może swoje klatki też podeślę. 

 

Pozdrawiam

Dzięki, za zainteresowanie, ale nie używałem filtrów w testach, a odległość flatener-matryca to dokładnie 55mm, tak jak sprzedawca podaje. Tilt też powoli wykluczam, klatki są skopane dla dwóch różnych DSLR. No, ale pojutrze dostanę nową, podobno porządną przejściówkę m48-nikon i jeszcze raz sprawdzę, chyba, że nie będzie pogody, to zwrócę teleskop, bez sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba podobnie jak u @MaciejW :)

Mam teleskop od Adama - ten z testu na początku wątku. No i nie ma szału z lustrzanką. Również zamówiłem właśnie m48-nikon CNC od WO. W weekend sprawdzę. Faktem jest, że z tanim adapterem na m48 miałem już problemy przy mpcc i newtonie - więc faktycznie może tu być pies pogrzebany. 

 

Powoli opanowuję kalibrację i stackowanie w APP. Poniżej kilka surowych klatek z body N.D810 - wszystko opisane:

https://www.dropbox.com/sh/ebdntstsls7enhc/AABR2HTJshQWA3ajb4fJIWaIa?dl=0

 

U mnie na 90% jestem pewien, że nie mam poprawnej odległości od korektora z filtrem. Niestety bez filtra pod moim niebem nie ma szans na cokolwiek (przedmieścia / bortle 5-7).

Mam też chyba przesuniętą płaszczyznę - widać to na surowych stackach (patrz załączniki - stack - ligths/flats/darkflats/bias) oraz wciaż ten sam gradient w prawym dolnym rogu. APP to usuwa przy LP remove, ale coś chyba jest na rzeczy. Chyba, że tak zbiera odblaski? Lampę uliczną mam za domem, teleskop jej "nie widzi"...ale kto wie. 

 

Filtr w załącznikach to Explore Scientific 2" CLS. Jest kilka klatek ostatnich też na dropbox, jaśniejsze pliki (bardziej różowe) to Baader Neo/moon.

 

 

 

mGAL-St-kopia.jpg

ngc7000-St-kopia.jpg

ps. tak wiem na ngc7000 nie ma ostrości ;D, ale to tylko 5x240sek testowch klatek 

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszła przejściówka WO m48 (jakość wykonania niesamowita).

Ale czy ma wpływ na wyniki? Nie widzę chyba dużych różnic. 

Problem przejściówki w takim razie wyeliminowany...

 

2 klatki / FF / Bez filtra tym razem, a więc czysty tor i odległość niby 55mm podręcznikowo. Pierwszy rotator na korektorze delikatnie i równomiernie skręcony. Rotator na tubie luźny, blokada focusa również (na tubie).

 

Chyba wykorzystałem ilość miejsca na swoje grafiki na serwerze...

Załączam linki w takim razie:

 

https://www.dropbox.com/sh/3nth0l1rjyp8cjx/AADOCd18x_vemCEZwQpXgJeWa?dl=0

Edytowane przez innerside
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.