Skocz do zawartości

Nowy TS APO 76EDPH f4,5 - nano test


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety adapter nie dotarł do mnie na czas, więc dzisiaj wysyłam teleskop z powrotem do TS, bez dodatkowego sprawdzenia. Tak samo jak Adam miałem kartkę, gdzie było zaznaczone, że była sprawdzona kolimacja optyczna. Więc myślę, że albo TS kiepsko sprawdza, albo budowa teleskopu jest kiepska. Szkoda, bo parametry mi bardzo pasowały, wyciąg dobrze pracuje i mógłbym nawet więcej zapłacić, byleby optyka była dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Misza napisał:

U mnie taki kolor tła jak powyżej pojawia się nawet pod niebem bortle 3 gdy naświetlam canonem powyżej 3 min. Czy warto w takiej sytuacji zastosować filtr CLS nawet pod tak ciemnym niebem ?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem problem. Chcesz balans bieli korygować filtrem LP ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno - bo nie mogę dojść co jest przyczyną. Mam takie dwa flaty:

https://www.dropbox.com/sh/6m5jesth03obmqm/AADd8rvXXFBwv0UfeIcpMeTEa?dl=0

 

Jeden z jednej sesji, a drugi po rozkręceniu wszystkiego i skręceniu na nowo wczoraj. 

Gradient zmienia pozycje - możliwe, że na inną pozycję przykręcony filts cls? Czy bardziej obrót na rotatorze i przesunięta płaszczyzna takie kwiatki powoduje w połączeniu z cls'em...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, MaciejW napisał:

Niestety adapter nie dotarł do mnie na czas, więc dzisiaj wysyłam teleskop z powrotem do TS, bez dodatkowego sprawdzenia. Tak samo jak Adam miałem kartkę, gdzie było zaznaczone, że była sprawdzona kolimacja optyczna. Więc myślę, że albo TS kiepsko sprawdza, albo budowa teleskopu jest kiepska. Szkoda, bo parametry mi bardzo pasowały, wyciąg dobrze pracuje i mógłbym nawet więcej zapłacić, byleby optyka była dobra.

Moim znaniem nie testują tego teleskopu pełną klatką :) Wydaje mi się, że mój egz. na apsc jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.04.2020 o 10:58, Misza napisał:

Ja tez myślę o zakupie któregoś z TS-ów o ogniskowej w okolicy 400mm ale czytając ostatnie wątki im poświęcone jawi się obraz sporego ryzyka takiego zakupu. Zastanawiam się natomiast dlaczego praktycznie w ogóle nikt nie rozważa klasycznych obiektywów fotograficznych w rodzaju canon 400 f5,6 jako bezpieczniejszej (?) alternatywy ? Czytając forum odnoszę wrażenie że jeśli obiektyw foto to tylko samyang 135 lub canon 200 2,8 a wszelkie dłuższe to już tylko dedykowane refraktory.

No właśnie nie - ja kiedyś ze świetnymi rezulatatmi używałem moich obiektywów Nikona: 400/3.5 oraz 500/4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.04.2020 o 12:56, innerside napisał:

Jeszcze jedno - bo nie mogę dojść co jest przyczyną. Mam takie dwa flaty:

https://www.dropbox.com/sh/6m5jesth03obmqm/AADd8rvXXFBwv0UfeIcpMeTEa?dl=0

 

Jeden z jednej sesji, a drugi po rozkręceniu wszystkiego i skręceniu na nowo wczoraj. 

Gradient zmienia pozycje - możliwe, że na inną pozycję przykręcony filts cls? Czy bardziej obrót na rotatorze i przesunięta płaszczyzna takie kwiatki powoduje w połączeniu z cls'em...

Czy ktoś wie o co chodzi z tym gradientem magentowym od cls? To teleskop, czy cls zwracać?

 

edit: na naszym forum coś nie mogę nic odszukać na ten temat. Ale mam to:

 

https://www.cloudynights.com/topic/555335-new-astronomik-cls-unusual-gradient/

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2020 o 17:17, Adam_Jesion napisał:

Jutro dojdzie do mnie przesyłka z kilkoma sztukami, więc jak ktoś chętny dołączyć się do zabawy, to dajcie znać na PW (jakiś rabat się ukręci). Na pewno poza rezerwacjami będę miał 1 sztukę wolną.

 

@Adam_Jesion aktualne jeszcze? Bo rozważam zakup takiego maleństwa. Napisałem Ci też PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wyniki CCDinsp. 

 

Poniżej d810_FF

1785716389_Adnotacja2020-04-22103614.thumb.png.e68bfa120dff564866c2948a53a62215.png274338039_Adnotacja2020-04-22103521.png.cd3b92a24898224798c41fa5acbce290.png

 

A tutaj z innego body - d300_DX (tu dwa wyniki - najlepsze wybrane z tych co testowałem)

 

1092063602_Adnotacja2020-04-22104129skala.png.59ec5070041163e4e454819e9f3b142d.png863426207_Adnotacja2020-04-22104037skala.png.59779156b676ca08abe495200ca64ed9.png1690505230_Adnotacja2020-04-22103109.png.b3631c9a7685cf2d93b198d457d7dc9d.png1709149905_Adnotacja2020-04-22103030.png.39dca2cdeab0f401488a3fb2f62cb748.png

 

 

 

A teraz podsumowanie - dajcie znać, czy dobrze kombinuje.

 

D300 i apsc jest jest naprawdę spoko - widać, że do poprawy jest odległość matrycy od korektora? (oczywiście nie możliwe do wykonania przy setupie z lustrzanką)

D810 i FF - no tutaj ten narożnik to już lipa - podobnie jak u @MaciejW - bardzo podobne przekoszenie.

 

Czy możliwe, że bagnet/matryca w moim d810 jednak trochę leci? Czy na DX ta wada po prostu zanika i nie zależy to od body.

 

Tak jak pytałem wcześniej - czy Gradient w filtrem cls - może być zależny od takich wyników na matrycy FF? Bo nie wiem, czy zwracać filt cls, czy teleskop :DDDD

 

Z góry dziękuję za pomoc. 

Pozdrawiam

Michał

 

_NLB0176-kopia.thumb.jpg.1442efe51e88e4da21d836fb6fa48351.jpg

 

edit: nie pomyślałem, aby faktycznie zrobić test jak pokazuje zwo - obracać rotator podczas sesji/testów. Wtedy wyjdzie, czy to optyka, czy matryca.

https://astronomy-imaging-camera.com/tutorials/reason-of-field-tilt-problems-and-how-to-solve-it.html / Może dzisiaj się uda jeszcze dorzucić klatki. 

Edytowane przez innerside
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.04.2020 o 11:05, innerside napisał:

Czy możliwe, że bagnet/matryca w moim d810 jednak trochę leci? Czy na DX ta wada po prostu zanika i nie zależy to od body.

Moim zdaniem to zdecydowanie kwestia wielkości matrycy. APSC wykraja co najlepsze ze środka. To niestety nie jest sprzęt pod FF...

Do tego w D810 masz mniejsze piksele, niż w D300, więc dodatkowo pogłębia się widoczność wad optycznych.

W dniu 22.04.2020 o 11:05, innerside napisał:

Tak jak pytałem wcześniej - czy Gradient w filtrem cls - może być zależny od takich wyników na matrycy FF? Bo nie wiem, czy zwracać filt cls, czy teleskop :DDDD

A gdzie był ten filtr? Moim zdaniem to może być problem zbyt szerokiej wiązki przy jasnej światłosile - dla promieni padających pod dużym kątem na filtr następuje przesunięcie wykresu filtra - przepuszcza on nieco inne długości fal, niż jest projektowany. Im większy kąt, tym większe przesunięcie i to jest cecha każdego filtru interferencyjnego (choć niektóre radzą sobie lepiej niż inne). Ale nie wiem, to taki strzał, a nigdy nie używałem filtra na FF. Problem o któym piszę dotyka najczęściej osoby zakładające filtr do jasnego obiektywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki. Już myślałem, że tu nikt nie zajrzy :D

 

@count.neverest - tak - wielkośc piksela i ratio wpisywane poprawne w settings CCDin w zależności od body.

@MateuszW - wczoraj robiłem jeszcze testy z obracaniem dwóch rotatorów, zaciskaniem śrubek rotatora i innych. Wieczorem wrzucę podsumowanie. Ale jeszcze bym nie skreślał pełnej klatki. Na moje oko, przeglądając na szybko wyniki soczewki w głównej tubie są ok - obracanie rotatorem na tubie nic nie zmienia - nie ma wpływu na przesunięcie wad. Obracanie rotatorem i luzowanie go na reduktorze - no tutaj dzieją się jaja :D ale to już opiszę wieczorem z klatkami i wynikami. 

Co do filtra - mam podobne zdanie - myślę, że wada koreluje z gradientem na CLS... Ale! Robiłem testy clsa i d810 również na newtonie 150/750 +mpcc.... i tam też coś się chyba działo... Wieczorem wkleję też te klatki. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2020 o 09:50, holeris napisał:

@Adam_Jesion aktualne jeszcze? Bo rozważam zakup takiego maleństwa. Napisałem Ci też PW.

A przepraszam, że jeszcze nie odpowiedziałem. Nie, nie mam już. Miałem określoną ilość, ale rozeszła się od ręki. Kup bezpośrednio w TS'ie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

A przepraszam, że jeszcze nie odpowiedziałem. Nie, nie mam już. Miałem określoną ilość, ale rozeszła się od ręki. Kup bezpośrednio w TS'ie.

A jak Ci się z niego korzysta? Zadowolony jesteś? A jak myślisz jakby wypadł w porównaniu z czymś podobnym rozmiarowo i z podobną ogniskową, ale 2 razy droższym, np. https://williamoptics.com/products/telescope/gran-turismo/2019-all-new-gran-turismo-81-innovative-bahtinov-mask-cover-patented-included

Skąd ja to wziąłem, że ten WO jest 2 razy droższy:fool:  Z flatenerem jakieś 1.5k droższy.

https://www.firstlightoptics.com/william-optics/william-optics-gt-81-iii-2019-checked-tuned.html

Nie mniej pytanie pozostaje otwarte. Jak się taki WO ma do tego TSa.

 

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.