Skocz do zawartości

Parka Galaktyk w Lwie, M95 M96


Jarzyna B.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Panowie!

Maciek z pogodą w Hiszpanii jest masakryczna. Cały styczeń i połowa lutego przeleciała bez dnia ładnej pogody. Serwis obserwatorium z Tomciem też wykonaliśmy bez żadnych testów ze względu na deszcz i chmury.

W lutym było kilka naprawdę pięknych i gwieździstych nocy ale seeing nie pozwolił nawet na jedną dobrą ekspozycję.

Dopiero kilka nocy na przełomie lutego i marca było względnie dobrych.

 

Edytowane przez Jarzyna B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Wow! 

 

Dobry stempel w PS i mamy 2 galaktyki w kadrze ;-) Wyglądają prawie identycznie. 

To prawda ale na szczęście tylko prawie :-)

Co do kalibracji koloru w tym zdjęciu to nie miałem z nią żadnych problemów. Wszystko wyskoczyło książkowo bez żadnego dłubania.

Rzadko kiedy wychodzi mi to tak łatwo i przyjemnie co za tym idzie jest duża szansa, że to kolory są bardzo zbliżone do rzeczywistych.  Tak przynajmniej sądzę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie naprawdę zacne. Nie mogę wyjść z podziwu. Tak obrobione galaktyki będą brał za wzór :)

 

Mam pytanie - czy mam źle skalibrowany monitor, czy też pewna część gwiazdek ma bardzo delikatny fioletowy zafarb? I tło ma moim zdaniem troszeczkę za dużo szumu kolorowego - struktura szumu z luminancji jest bardzo fajna, ale pojawiają się miejscami kolorowe "plamy", w szczególności zielone.

 

Tomek

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Tomek96 napisał:

Zdjęcie naprawdę zacne. Nie mogę wyjść z podziwu. Tak obrobione galaktyki będą brał za wzór :)

 

Mam pytanie - czy mam źle skalibrowany monitor, czy też pewna część gwiazdek ma bardzo delikatny fioletowy zafarb? I tło ma moim zdaniem troszeczkę za dużo szumu kolorowego - struktura szumu z luminancji jest bardzo fajna, ale pojawiają się miejscami kolorowe "plamy", w szczególności zielone.

 

Tomek

Dzięki Tomek,

Tak jest to możliwe. Materiał zbierałem podczas bardzo zmiennych warunków więc nie miałem go na tyle by odrzucić te gorsze klatki.  Stopniowe dodawanie koloru do luminancji spowodowało takie artefakty ponieważ za każdym razem etap taki zostaje nieco dosaturowany.  Zauważyłem to dopiero na samym końcu kiedy galaktyki były już obrobione i dużo się nad nimi napracowałem.  Na samym RGB nie było tego efektu.

Popełniłem błąd nie wyłączając tła do takiego wielokrotnego saturowania. Miałem dłużą przerwę w obróbce i po prostu o tym zapomniałem ale szacun za to zauważyłeś :-)

Następnym razem będzie lepiej.

Przy okazji wrzucam jeszcze lekko wyciągniętą L-kę bez męczenia.

M95_M96_B&W_koniec.jpg

Edytowane przez Jarzyna B.
  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogdan nie myslales, zeby stosowac odrobine jasniejsze tlo? Bardziej okolice 20punktow w PS - wylazi wiecej halo wokol galaktyk i drobnicę łatwiej wyłuskać ogldając fotkę.

Tomek96, faktycznie w blusach siedzi odrobina wiecej magenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jarzyna B. napisał:

Warunki bardzo zmienne więc mocno napracowałem się z obróbką zdjęcia.

Gratuluję poczucia estetyki. Jak dla mnie bardzo smaczne. :)

 

Godzinę temu, Tayson napisał:

Bogdan nie myslales, zeby stosowac odrobine jasniejsze tlo?

Może faktycznie. Ale ciemne tło podkreśla bogatą kolorystykę. ;)

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.