Skocz do zawartości

Zakleszczone złączki


milosz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Próbowałem dzisiaj rozkręcić sprzęt do transportu i okazało się, że jedna ze złączek nie chce się odkręcic od gwintu przy kole filtrowym. Nie jest to jakiś wielki kłopot, ale docelowo chciałbym to jednak rozkręcić. Czy ktoś może polecić dobry sposób na tego typu problem? WD40? Może włożyć całość do zamrażarki?

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rękawiczki gumowe spożywcze albo ogrodnicze i wszystko odkręcisz. Tylko nie ściskaj punktowo. Czasem w ogóle siły nie potrzeba do odkręcenia a trochę zwiększyć tarcie pomiędzy dłonią a zakleszczonym elementem.

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzisiaj byłem u ślusarza bo nie mogłem odkręcić złączek w żaden sposób. Tak się zapiekło, że nic tego nie ruszyło. Dodatkowo nie było jak złapać bo złączka w złączce. Ślusarz dał radę.IMG_20200305_101827_copy_1600x1200.jpg.6d695232f9fdd8d217aa9f83e065f7f6.jpg

 

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem z pomocą przychodzi suszarka do włosów - pod warunkiem że rozgrzanie elementów nie narazi ich na uszkodzenie. Parokrotnie udało mi się dzięki suszarce wybrnąć z sytuacji z pozoru beznadziejnych - typu nie schodzący za nic odrośnik itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, count.neverest napisał:

Rękawiczki gumowe spożywcze albo ogrodnicze i wszystko odkręcisz. Tylko nie ściskaj punktowo. Czasem w ogóle siły nie potrzeba do odkręcenia a trochę zwiększyć tarcie pomiędzy dłonią a zakleszczonym elementem.

Dokładanie tak, czasem gdy nie da się odkręcić filtra foto, nie należy go wcale ściskać, wystarczy przycisnąć do wewnętrznej części dłoni i obrócić. 

Polecam do tej czynności grubsze rękawice robocze,  szczególnie takie z grubszą warstwą gumy. Sam wiele razy byłem zaskoczony, jak małą siłę trzeba użyć, tyle że rozłożoną na całej powierzchni. 

 

Do grubszych rzeczy 2 paski klinowe zwykle załatwiają sprawę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Winter napisał:

A ja dzisiaj byłem u ślusarza bo nie mogłem odkręcić złączek w żaden sposób. Tak się zapiekło, że nic tego nie ruszyło. Dodatkowo nie było jak złapać bo złączka w złączce. Ślusarz dał radę.IMG_20200305_101827_copy_1600x1200.jpg.6d695232f9fdd8d217aa9f83e065f7f6.jpg

 

Taki warsztaty ślusarski pod ręką, to prawdziwy majątek. Tokarki, frezarki, szlifierki, a wszystko nie gniotsa, nie łamiotsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, milosz napisał:

Dzięki wszytkim. Próbowałem już z rękawiczkami i nie pomogło. Spróbuję z suszarką, to się moze udać :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Byłem w zakładzie maszyn przed odwiedzeniem ślusarza ze zdjęcia i gość mówił by rozgrzać złączkę w piekarniku /ok 200 stopni/ i ostudzić. I tak 10 razy. Ale nie testowałem. Podobno u niego pomogło kilka razy w trudnych przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, udało się! Po 2 rundach w zamrażarce i pod suszarką do włosów udało mi się odkręcić upartą złączkę przy pomocy gomowych rękawiczek. Nie wiem, czy oziębianie/ogrzewanie pomogło. Na pewno w moim przypadku nie zaszkodziło. Dzięki jeszcze raz!

 

Pozdrawiam,

milosz

 

p.s. część koła filtrowego, w której zakleszczyła się złączka jest połączona z kołem śrubami, więc całe koło nie brało udziału w termicznych eksperymentach.

Edytowane przez milosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.