Skocz do zawartości

teleskop dla konesera


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Oferuję mój nieukończony ATM.

Przedmiotem jest teleskop planetarny w systemie Cassegrain marki Uniwersał.

Paramterty 150/2800 czyli około F=18.

Ciężar około 5,5 kg.

Długość tuby około 650mm.

 

W teleskopie odnowiono lustra, napylenie we Wrocławiu - czyli tam gdzie prawdopodobnie powstała optyka. Same lusta jak nowe, bez najmniejszej rysy.

Tylny dekiel został przerobiony pod adaptację wyciągu 2"/1,25" w systemie pojedyńczego crayforda ciernego, oraz odchudzony ze wzgledu na bardzo niekorzystny stosunek rozkładu masy.

Sam wyciąg został skrócony od stronu tuby, bo rurka była za długa i nie ostrzył. Skutkiem ubocznym jest brak blokany przed wypadnięciem wyciagu - do wymyślenia (jakiś robaczek?).

Skrócilem tez rurkę centralną, tak aby nie obcinała stożka światła i przelot łapał pełne światło.

Nie udało mi się wymienić pakąka z mocowaniem LW na newtonowskie (dorzucam gratis).

Wymieniłem też dovetaila na aktulany standard.

Mimo że sprzęt wymaga jeszcze dokończenia i na pewno nie jest idelanie profesjonalnie skolimowany to już teraz daje bardzo poprawne obrazy Księżyca i np. M42 wygląda bardzo ciekawie - taka stonowana bez przepalonego trapezu.

 

Teleskop dla kogoś kto ma więcej czasu i możliwości logistycznych niż ja. Najważniejsze zostało wykonane, można jeszcze rozważyć adaptację tuby z newtona ale to już grubsza rewolucja.

Cena jaka mnie interesuje to 500pln. Bez negocjacji, czyli dla zdecydowanego i świadomego kupującego.

 

Parę zdjęć z przeróbek i na gotowo.

 

 

 

 

IMG_2032.JPG

IMG_2033.JPG

IMG_2034.JPG

IMG_2018.JPG

IMG_2019.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.