Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani! Wielka Opozycja Jowisza i wielki jubileusz "Uranii" zdominują najnowsze RADIO PLANET I KOMET. Jowisz już błyszczy wieczorami na wschodnim nieboskłonie, a w poniedziałek osiągnie największy blask od 12 lat! W weekend zaś "Urania" świętuje 100-lecie publikacji pierwszego numeru. Oprócz relacji z jubileuszu będą egzemplarze najnowszego numeru - do wygrania tylko u nas!

 

RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 25 września o 21:05 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz http://www.radiopik.pl, gdzie po emisji audycji dostępny będzie jej podcast. Do usłyszenia! :)

 

Radio_Planet_i_Komet_HD_2021.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kochani! Za oknami dojrzewa jesień, a Słońce właśnie nabiera wigoru... Aktywność magnetyczna naszej gwiazdy dziennej rośnie szybciej od przewidywań, liczba plam słonecznych jest zaskakująco wysoka, a zorze polarne znów sięgają Polski. Czy to zapowiedź geomagnetycznego "sztormu stulecia"? Z pewnością jest to zapowiedź najbliższego RADIA PLANET I KOMET, w którym zapowiemy też październikowe zaćmienie Słońca.

 

RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 09 października o 21:05 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz http://www.radiopik.pl, gdzie po emisji audycji dostępny będzie jej podcast. Do usłyszenia! :)

 

Radio_Planet_i_Komet_HD_2021.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kochani! Misja udana, Ziemia uratowana :D Sukces misji DART, która zepchnęła małą asteroidę z kursu wlewa w nas nadzieję na zwycięstwo w starciu z kosmicznymi pociskami. Z pewnością zaś zdążymy obejrzeć wtorkowe zaćmienie Słońca. No i zaprosimy słuchaczy do... baru ;)

 

RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 23 października o 21:05 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz http://www.radiopik.pl, gdzie po emisji audycji dostępny będzie jej podcast. Do usłyszenia! :)

 

Radio_Planet_i_Komet_HD_2021.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kochani! W długi weekend narodowego świętowania zapraszam na specjalne wydanie RADIA PLANET I KOMET. Naszym gościem będzie dr Krzysztof Caputa z Kanadyjskiej Akademii Nauk - współtwórca radioteleskopu przyszłości o nazwie SKA. Droga do sukcesu dra Caputy zaczęła się w Toruniu, a jej poboczem płynęły dźwięki zespołu, który dał początek słynnej Republice. Warto posłuchać!

 

RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 13 listopada o 21:05 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz http://www.radiopik.pl, gdzie po emisji audycji dostępny będzie jej podcast. Do usłyszenia! :)

 

Radio_Planet_i_Komet_HD_2021.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kochani! 3, 2, 1 i... poleciała! Artemis 1 już orbituje wokół Księżyca, a my spoglądamy w przyszłość programu powrotu człowieka na Srebrny Glob. Patrzymy też uważnie w niebo przygotowując się do grudniowego zakrycia Marsa przez Księżyc. "Astroturystyka" to nowe słowo, które padnie w naszym programie, a nowa "Urania" z bonusem padnie łupem naszych Słuchaczy ;)

 

RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 27 listopada o 21:05 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz https://www.radiopik.pl/54,1,radio-planet-i-komet, gdzie po emisji audycji dostępny będzie jej podcast. Do usłyszenia! :)

 

 

Radio_Planet_i_Komet_HD_2021.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kochani! Pierwsze grudniowe wydanie audycji będzie i "po wodzie" i "po lodzie". Wody poszukamy na Marsie, a przez lód przebijemy się na księżycu Jowisza - Europie. Przed świętami ogłosimy kilka konkursów i rozdamy nasze kalendarze astronomiczne na Rok Kopernika!

 

RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 11 grudnia o 21:05 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz https://www.radiopik.pl/54,1,radio-planet-i-komet, gdzie po emisji audycji dostępny będzie jej podcast. Do usłyszenia! :)

 

 

Radio_Planet_i_Komet_HD_2021.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 11.12.2022 o 11:34, radio-teleskop.pl napisał:

Kochani! Pierwsze grudniowe wydanie audycji będzie i "po wodzie" i "po lodzie". Wody poszukamy na Marsie, a przez lód przebijemy się na księżycu Jowisza - Europie. Przed świętami ogłosimy kilka konkursów i rozdamy nasze kalendarze astronomiczne na Rok Kopernika!

 

RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 11 grudnia o 21:05 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz https://www.radiopik.pl/54,1,radio-planet-i-komet, gdzie po emisji audycji dostępny będzie jej podcast. Do usłyszenia! :)

 

 

 

 

Posłuchałem, wysłałem maila i stałem się przed chwilą posiadaczem fantastycznego zestawu kalendarzy. Serdeczne dzięki dla Radia Planet i Komet! Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, apolkowski napisał:

Posłuchałem, wysłałem maila i stałem się przed chwilą posiadaczem fantastycznego zestawu kalendarzy. Serdeczne dzięki dla Radia Planet i Komet! Pozdrawiam.

Wspaniale! Bardzo się cieszę :) Dlatego m.in. warto słuchać RADIA PLANET I KOMET ;) Świąteczno-noworocznych serdeczności!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani! I znów ubierzemy kosmiczną choinkę! W Boże Narodzenie nie zamierzamy robić nic innego i dobrze nam z tym ;) A pod choinką nasi słuchacze znajdą prezenty nie z tej Ziemi! Warto po nie sięgnąć!

 

RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 25 grudnia o 21:05 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz https://www.radiopik.pl/54,1,radio-planet-i-komet, gdzie po emisji audycji dostępny będzie jej podcast. Wesołych Świąt! :)

 

Radio_Planet_i_Komet_HD_2021.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie także wczoraj dotarły kalendarze.

Super sprawa i piękne wykonanie. Bardzo dobre kalendarium, pełne informacji.  Widać ogrom pracy włożonej w przygotowane materiały. Ale warto było, efekt jest znakomity. Oprawa kalendarzy z ciekawego, czarnego materiału z tłoczonymi pozłacanymi elementami komponuje się bardzo dobrze, przyciąga wzrok i sprawia wrażenie "jakości premium".

Dziękuję za przesyłkę. Robicie bardzo dobra robotę z audycjami. Prosty przekaz, pełny ciekawych informacji przeplatany dobra muzyką - jeśli tylko mogę słucham z moim 11-latkiem.

 

 

kalendarze.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to też dorzucę swoje 3 grosze... ;)

Popieram opinię @simarik;)

Ja o konkursie dowiedziałam się z karty społeczności na YT - od razu przesłałam zgłoszenie :)

Kalendarz jest zachwycający, a główne, złote logo skradło moje serce - jest przepiękne! Dodatkowo bardzo ładne zdjęcia i ilustracje na każdej stronie i opis zjawisk astro! Po prostu piękne :D

Na pewno będę korzystać :)

Bardzo dziękuję @radio-teleskop.pl

IMG_20221229_105007.thumb.jpg.85bd4ef892c369ff50322b48e3a73dcb.jpgIMG_20221229_105134.thumb.jpg.358b2882f1265f84184af6e3296c7a9a.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani! @simarik @apolkowski i @Milena Niemczyk bardzo Wam dziękuję za miłe słowa! Wasze recenzje to dla mnie największa nagroda za - nie ukrywam - wytężoną pracę nad opracowaniem kalendarza. Od lat moim skrytym marzeniem było stworzenie takiego wydawnictwa na Rok Kopernika. Udało się dzięki wsparciu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i współpracy @loki_p oraz grafików studia poPROstu (oni stworzyli m.in. to cudne logo), za co jestem nieziemsko wdzięczny. Zależało mi, aby kalendarze były bezpłatne i trafiły do miłośników astronomii. No i trafiają... ;) Rosnące koszty usług poligraficznych sprawiły, że nakład jest mocno limitowany, ale pozostała jeszcze konkursowa pula dla słuchaczy RADIA PLANET I KOMET oraz subskrybentów kanału radio-teleskop.pl na YouTube - szczegóły już wkrótce! Czystego nieba i noworocznych serdeczności! :)

 

  • Lubię 6
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na styczniowe wydanie kalendarza na YouTube :) To my bardzo dziękujemy za ten świetny kalendarz! 

 

Wiem, że pytanie trochę nie w obecnym temacie, ale jak można słuchać Radia Planet i Komet? Nie jestem akurat z regionów wymienionych (śląsk, Beskidy) i czy można słuchać audycji spoza tych regionów, np. za pomocą linków? Jestem zainteresowana wysłuchaniem :)

@radio-teleskop.pl

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Milena Niemczyk także jestem z południa Polski i słucham radia w internecie na stronie www.radiopik.pl

Zresztą w zapowiedzi emisji audycji Piotr za każdym razem wstawia link do audycji (zobacz wyżej). Na podanej stronie znajdziesz wiele aktualności i informacji astronomicznych, jak również audycje archiwalne.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kochani! Pierwsze tegoroczne RADIO PLANET I KOMET przebiegnie pod znakiem przeglądu najciekawszych zjawisk na niebie w 2023 roku. Zaćmienie Księżyca? Superksiężyc? Deszcz Perseidów? Wielka Koniunkcja Wenus i Jowisza? A może jasna kometa rozbłyśnie na 550. urodziny Mikołaja Kopernika? A propos... ostatnie egzemplarze kopernikańskich kalendarzy astronomicznych też się rozdadzą ;)

 

RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 08 stycznia o 21:05 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz https://www.radiopik.pl/54,1,radio-planet-i-komet, gdzie po emisji audycji dostępny będzie jej podcast. Noworocznych serdeczności! :)

 

Radio_Planet_i_Komet_HD_2021.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna audycja! :) 

Byłam dziś po raz pierwszy (i już wiem, że nie ostatni ;)) i nie pamiętam kiedy minęła ta godzina... Słuchało się bardzo przyjemnie, jak taką luźną pogadankę o astro - aż chciałam coś dopowiedzieć :D Przy okazji dowiedziałam się czegoś nowego... Na pewno będę słuchać dalej!!! :) 

 

2023-01-08.png.ce5a5cb5c65057e3a6c5c38d1f210a9c.png

p.s: na początku audycji było wspominane o planecie Wenus, którą.... miałam okazję wczoraj złapać! :) Obiekt widoczny gołym okiem, nad zachodnim horyzontem -jasność ok. -3,5 mag ;) 

DSCN9820-01.thumb.jpeg.88c59e253a42d065cf00baba73558d2e.jpeg.4ff620bdbc6ccd0454a627af4ae781c1.jpeg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kochani! Kometa C/2022 E3 (ZTF) nabiera mocy na nocnym niebie i wchodzi w zasięg naszych lornetek. Podpowiemy gdzie jej szukać. Przy okazji rzucimy okiem na Betelgezę, dla której ustalenie odległości od Ziemi wciąż jest niemałym wyzwaniem dla astronomów. Zapolujemy też na węża wśród gwiazd i zaprosimy na debatę kopernikańską.

 

RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 22 stycznia o 21:05 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz https://www.radiopik.pl/54,1,radio-planet-i-komet, gdzie po emisji audycji dostępny będzie jej podcast. Do usłyszenia :)

 

Radio_Planet_i_Komet_HD_2021.jpg

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kochani! Dokładnie w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika spojrzymy w niebo oczami astronoma wszechczasów. Co i jak obserwował? Jakich instrumentów używał? Czym tak naprawdę zajmował się astronom u schyłku średniowiecza? Nieba Kopernika uchyli Wam RADIO PLANET I KOMET. Pojawi się też książkowa niespodzianka ;)

 

RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 19 lutego o 21:05 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz https://www.radiopik.pl/54,1,radio-planet-i-komet, gdzie po emisji audycji dostępny będzie jej podcast. Do usłyszenia! :)

 

Radio_Planet_i_Komet_HD_2021.jpg

  • Lubię 3
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2023 o 11:17, radio-teleskop.pl napisał(a):

Kochani! Dokładnie w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika spojrzymy w niebo oczami astronoma wszechczasów. Co i jak obserwował? Jakich instrumentów używał? Czym tak naprawdę zajmował się astronom u schyłku średniowiecza? Nieba Kopernika uchyli Wam RADIO PLANET I KOMET. Pojawi się też książkowa niespodzianka ;)

 

RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 19 lutego o 21:05 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz https://www.radiopik.pl/54,1,radio-planet-i-komet, gdzie po emisji audycji dostępny będzie jej podcast. Do usłyszenia! :)

 

Radio_Planet_i_Komet_HD_2021.jpg

 

Świetny odcinek, wyjątkowy ? 

Super by było gdyby takie programy były w telewizji !

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2023 o 12:13, Limax7 napisał(a):

Świetny odcinek, wyjątkowy ? 

Super by było gdyby takie programy były w telewizji !

 

Zgadzam się, że wczorajsza audycja była wyjątkowa i niezwykle ciekawa. Co do telewizji, to już nie popieram. Radio również ma swój uroku, nawet wtedy gdy fale wędrują światłowodem B)

 

Co do samej treści, to mnie bardzo zaciekawił jeden wątek. Mianowicie to, że ówczesny KK za wyjątkową herezję uznawał odejście od idei geocentrycznej, natomiast zdaje się, że horoskopy (a zatem wróżbiarstwo) było traktowane znacznie pobłażliwej. Chyba nawet kiedyś czytałem kilka artykułów na ten temat. 

Zastanawiające jest to głównie dlatego, że w Piśmie raczej znajdą się fragmenty mówiące o zakazie wróżbiarstwa danym przez Jahwe. Natomiast nie kojarzę fragmentu mówiącego wprost, iż Ziemia stoi w centrum wszechświata. Chyba, że ktoś mnie naprostuje.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mc ślimack napisał(a):

Zastanawiające jest to głównie dlatego, że w Piśmie raczej znajdą się fragmenty mówiące o zakazie wróżbiarstwa danym przez Jahwe. Natomiast nie kojarzę fragmentu mówiącego wprost, iż Ziemia stoi w centrum wszechświata. Chyba, że ktoś mnie naprostuje.

Bardzo dziękuję w imieniu swoim i Jerzego Rafalskiego - także za wnikliwy komentarz. Nie jestem biblistą, ale też pamiętam wzmiankę o wystrzeganiu się okultyzmu i wróżbiarstwa. A horoskopy w średniowieczu to był chleb powszedni, więc... stały w jawnej sprzeczności z Biblią. I także nie kojarzę postulatu geocentryzmu w Piśmie Świętym. Owszem, jest mowa o obiektach i zjawiskach astronomicznych, a nawet o zatrzymaniu Słońca przez Jozuego, lecz wcale nie musimy rozumieć tych zapisów dosłownie, podobnie jak przypowieści Chrystusa o zburzeniu i odbudowaniu jerozolimskiej świątyni w trzy dni. Jezus miał bowiem na myśli świątynię swojego ciała i jego zmartwychwstanie po ukrzyżowaniu... Biblia jest pełna opisów symbolicznych, poetyckich i czegoś w rodzaju kalamburów dla dociekliwych badaczy. W tym sensie wcale nie musi stać w jawnej sprzeczności z nauką. Osobiście uważam, że poszukiwanie syntezy wiary i rozumu ma głęboki sens.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolnej chwili nieco zgłębiłem temat i wygląda na to, że wątek wstrzymania biegu Słońca przez Jozuego, stanowił główną przesłankę, na której Kościół opierał prawdziwość teorii geocentrycznej. Oczywiście następnie na tej bazie narosło wiele innych przekonań i wywodów, które z dzisiejszej perspektywy mogą wydawać się nawet zabawne. Niemniej jednak, jako że sam geocentryzm był już dość mocno ukonstytuowany od czasów antycznych, zatem wrósł równie głęboko w wykładnie katolicką. Na tyle głęboko, że heliocentryzm zdawał się burzyć całe nauczanie Kościoła, nie tylko na temat otaczającej nas rzeczywistości, ale także i zbawienia. W tym sensie stanowił zagrożenie dla całej wiary katolickiej, gdyż wydawało się, że może on być przyczynkiem do upadku Kościoła.

Wychodzi na to, że ówcześni Ojcowie Kościoła postrzegali Pismo Święte o wiele bardziej dosłownie. I tutaj dla mnie najciekawsze jest to, że chyba mimo wszystko fragmentarycznie. Ponieważ faktycznie horoskopy bywały potępiane, niemniej różnie to z tym bywało na przestrzeni wieków. Być może ich powszechność sprawiała, że były przeciwnikiem nie do wyplenienia. A może pokłon oddany w Betlejem Chrystusowi przez trzech mędrców, jakby nie było astrologów i wróżbitów, sprawił że nieco pobłażliwej traktowano zodiakalne wróżbiarstwo.

Innym aspektem, może być to, że horoskopy były czymś znanym od dawna, a teoria kopernikańska była pewnym novum. Natomiast sam Kościół będący organizmem cechującym się stałością, nie potrafił postrzegać rewolucyjnej zamiany inaczej niż tylko w kategorii zagrożenia.
To tylko luźna garść osobisych spostrzeżeń i wyczytanych faktów odnośnie tego dualizmu w historycznej interpretacji prawd biblijnych.
Na dokładkę pozwolę sobie zostawić dwa dość ciekawe linki (choć nie do końca po drodze mi z linią ideologiczną portalu), w których sprawa jest potraktowana bynajmniej nie po macoszemu:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/t,1336
http://www.racjonalista.pl/kk.php/t,2176

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zatrzymaniem Słońca przez Jozuego wiąże się jeszcze jeden ciekawy wątek:

https://dzienniknaukowy.pl/czlowiek/najstarsza-relacja-zacmienia-slonca-biblii

https://deon.pl/kosciol/uczeni-ustalili-dokladna-date-zatrzymania-slonca-z-ksiegi-jozuego,458120

 

Wprawdzie data domniemanego zaćmienia nie zgadza się ze wskazaniami Stellarium, ale sama istota zjawiska może tłumaczyć owo "wstrzymanie" biegu Słońca. Kwestia semantyki... Są to szalenie interesujące zagadnienia dla ciekawych. Bardzo dziękuję za ciekawe i inspirujące komentarze, Panowie!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.