Skocz do zawartości

Nowy Explore Scientic 20mm czy użuwany Tele Vue 21mm


Rudy2000

Rekomendowane odpowiedzi

W pierwszej kolejności radzę douczyć się języka polskiego ("użuwany") i angielskiego ("Scientic") oraz zacząć traktować poważnie Forumowiczów. Za takie niechlujstwo w tytule wątku powinna być obowiązkowa kwarantanna z zestawem zadań domowych do odrobienia! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że chodzi Ci o Ethos vs Explore Scientific 100°.

Podstawowa sprawa to teleskop w jakim będzie używany okular. Jeżeli będzie to duży Newton to każdy z nich będzie doskonałym wyborem. ESy 100° we wszelakich porównaniach, czy to na Cloudynights czy na SL są BARDZO blisko TeleVue. 14mm i 9mm uważane są za najlepsze z serii. Tuż za nimi 5,5mm i 20mm. 25mm wyraźnie odstaje. Nie patrzyłem przez Ethosa ale mam 14mm ES i jest wspaniałym okularem a kosztuje połowę Ethosa. 

Z drugiej strony jeżeli znalazłbym używanego TV w nienagannym stanie za cenę nowego ES kupiłbym bez chwili namysłu. 

Na pewno jego atutem będzie mała utrata wartości. 

 

 

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton 12, po jakimś czasie będzie 16, a może  20.

Ethos 21 mm jest za 2700 zł, nowy es 20 mm za 2100 zł, APM 20 mm 1200 zł. 

Mam es 9 i 14 jestem zadowolony, chodź nie mam porównania. Jedyny mankament wlasne rzęsy.

Chciałbym po prostu coś kupić i mieć z głowy problem z osprzętem. I tu przemawia TV, prawie 2 razy droższy od es.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Rudy2000 napisał:

Newton 12, po jakimś czasie będzie 16, a może  20.

Ethos 21 mm jest za 2700 zł, nowy es 20 mm za 2100 zł, APM 20 mm 1200 zł. 

Mam es 9 i 14 jestem zadowolony, chodź nie mam porównania. Jedyny mankament wlasne rzęsy.

Chciałbym po prostu coś kupić i mieć z głowy problem z osprzętem. I tu przemawia TV, prawie 2 razy droższy od es.

Ja bym go kupił bez namysłu. 

Jak Ci nie przypasuje ( szczerze wątpię by nie pasował:neat:) sprzedasz bez straty. 

Jak masz zamiar iść w większą aperturę to będzie okular docelowy. 

Sam mam chęć kupić jednego:D. Tylko że nowe troszkę za drogie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Szarlej napisał:

Zerknij jeszcze na ten okular, po kursie EUR 4.32 wychodzi nieco poniżej 1800zł:

https://astrogarten-shop.de/de/zubehoer/okulare/pentax/okular-pentax-xw-30-r.html

30mm źrenice wyjściową będę miał za duża przy 16 calach oraz 70 stopni pola widzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast ES możesz zastanowić się nad Lunt XWA 20 mm 100 stopni 2" lub Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC i inne. 

To szkło porównywalne (lub nawet lepsze - mam Lunty XWA 20mm i HDC 9mm) od ESów. Kiedyś je porównywałem ze sobą. 

Te okulary wyżej połączone znakiem =, to chyba klony w innych oprawach. 

Nigdy nie patrzyłem przez Ethosy.

Ale mam porównanie ES 82deg z Naglerami. Naglery są znacznie lepsze. Może tak jest z Ethosami. Ale czyta się różne opinie w tej sprawie. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie porównywałem ale przetrząsnąłem wiele takich porównań. 

APMy i ESy są zawsze o krok za TV a są i tacy co nie widzą różnicy. 

Jest gdzieś nawet zdjęcie rentgenowskie Ethosów i ES. Obydwa okulary mają identyczny układ soczewek. Różnica więc będzie polegać na rodzaju szkła i powłok. 

Ci co dostrzegają różnice mówią o minimalnie lepszej korekcji na brzegach, ciemniejszym tle i lepszej kontroli rozproszenia. 

A czy to warte dwukrotności ceny...? 

Samemu trzeba zdecydować:neat:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile Jesteś estetą, ale jeżeli zależy Tobie na jak najlepszej jakości obrazu, to weź dodatkowo pod uwagę zakup paracorra.

http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=61&Tab=_back

Inaczej koma teleskopu rozmyje gwiazdki na brzegu i większa inwestycja w "najokular" ethosa wydaje się trochę bez sensu.

 

Jeżeli chcesz większy LER dla okularów o krótszych ogniskowych to weź pod uwagę te ESy:

https://explorescientificusa.com/collections/92-series-eyepieces

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z Bartolinim.

Myślę że Paracorr na F5 nie jest czymś niezbędnym. Myślę że Parracor nie jest w żadnym wypadku potrzebny. Jest drogi, ciężki i ma dodatkowe szkło. Szerokie pola okularów 100° są szersze niż możemy się skupić.,tak że "peryferia" zapewniają nam jedynie kontekst widoku a nie szczegóły. To na tym zasadza się idea okularów 100°. Powiedzmy sobie szczerze, kto z nas zezuje "za róg"??? 

Ten swego rodzaju spacer kosmiczny jest tylko oprawą detalu w centrum, na którym się skupiamy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję siebie: "jeżeli zależy Tobie na jak najlepszej jakości obrazu" 

Mam paracorra od kilku lat i nie jest to gadżet, który działa na słowo honoru. Jest tak zbudowany, że można regulować korekcję jednocześnie patrząc przez okular. Widać wtedy jak spada nasilenie komy. 

Jeśli chodzi o super szerokokątne okulary, to dużych newtonach minimalne powiększenie jest na tyle duże, że wiele obiektów (np. veil, pasy pyłowe m31) nie mieści się kadrze i wtedy to dodatkowe pole jest do obejrzenia bez poruszania teleskopem

Druga sprawa, że okulary szerokokątne +80* mogą pomagać dostrzegać słabe obiekty. Jest taka teoria, że nasz mózg widząc idealnie czarną diafragmę okularu, odczuwa obraz nieba jako jaśniejszy i trudniej wyłapuje DSy. Jak nie widzi diafragmy to nie ma odniesienia. Ja osobiście nie próbowałem zaobserwować tego efektu, ale były takie wątki na CN i rozmawiałem o tym z paroma bardziej doświadczonymi ode mnie obserwatorami. 

 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jeden okular 100° i szczerze mówiąc niewiele obserwacji za sobą. 

Na chwilę obecną jest tak jak mówię. To pole jest dla mnie kontekstem i nie widzę potrzeby stosowania Paracorr. 

Być może z czasem i po zdobyciu większego doświadczenia i innych ogniskowych 100° mój sposób postrzegania się zmieni i te niedociągnięcia zaczną być mi solą w oku. :happy:

Na razie mam radochę z samego patrzenia w to "okno" bez diafragmy, która jest gdzieś tam daleko z boku. 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.