Skocz do zawartości

Poszukuję pliku .stl dla...


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, kubaman napisał:

Szukam potrójnej maski bahtinowa (znalazłem generatora do plików svt) ale w wersji dzielonej na fragmenty - druk na Ender 3

Ale czego konkretnie potrzebujesz, chodzi Ci o podział wygenerowanego stl-a? Sam pewnie bym tak do tego podszedł. Pytanie tylko jaka konkretnie wielkość, aby nie kleić "żeberek" najlepiej byłoby podzielić 1/2+1/4+1/4. To Ci się zmieści na drukarkę? Może najlepiej wygeneruj sobie w wymiarach jakich potrzebujesz i wrzuć stl-a, pociąć to nie powinien być problem. Ja używam tego generatora napisanego w OpenSCAD, trzeba się tylko pobawić parametrami:

https://www.thingiverse.com/thing:2823413/files

 

P.S. Pomysł z wydzieleniem wątku na prośby popieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za zgodą użytkowników wydzieliłem kilka ostatnich postów i tworzę nowy temat obejmujący wszelkie pytania i odpowiedzi związane z poszukiwaniami plików .stl dla konkretnych zastosowań. Jeśli ewentualnie macie inny pomysł na nazwę tematu to proszę o sugestie. Zachęcam do wrzucania zarówno próśb, jak i pomocnych odpowiedzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kristofus napisał:

Ale czego konkretnie potrzebujesz, chodzi Ci o podział wygenerowanego stl-a? Sam pewnie bym tak do tego podszedł. Pytanie tylko jaka konkretnie wielkość, aby nie kleić "żeberek" najlepiej byłoby podzielić 1/2+1/4+1/4. To Ci się zmieści na drukarkę? Może najlepiej wygeneruj sobie w wymiarach jakich potrzebujesz i wrzuć stl-a, pociąć to nie powinien być problem. Ja używam tego generatora napisanego w OpenSCAD, trzeba się tylko pobawić parametrami:

https://www.thingiverse.com/thing:2823413/files

 

P.S. Pomysł z wydzieleniem wątku na prośby popieram.

Generator jest tutaj. http://svg2.mbsrv.net/astro/Tri-Bahtinov.html

Potrzebuję na rozmiar 11" do RASA.

Mam drukarkę Ender 3, więc nie ma mowy o wydruku w jednym kawałku. Wiem, że dla normalnych masek bahtinova są projekty z systemem zatrzasków tak by można to złożyć w jedną sztywna całość po wydruku. Taka maska służy do kolimacji teleskopu i musi był płaska i leżeć płasko na telepie. Ne wiem jak wykonać takie połączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, kubaman napisał:

Trochę mało użyteczne bo tylko svg wypluwa (2D). Z w/w OpenSCAD-a masz od razu stl-a gotowego do wrzucenia na drukarkę (gdyby nie wymiar...).

Tak w ramach treningu modyfikacji stl-i w Fusion-ie ;) Wewnątrz wypustek fi 319mm (chyba z małym zapasem na RASę), szczeliny 6,8mm, grubość 2mm (można pogrubić), cztery części łatwe do sklejenia. Chcesz STL-e?

 

bahinov_seg_rasa.jpg.1f67069235dbef8470d5992939e1ff31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musiałbyś coś pomóżdżyć w CAD, po zewnątrz łatwo byłoby schować jakieś wypustki z otworami na imbusiki, gorzej ze środkiem, może pogrubić i zrobić coś na zasadzie małego wpustu ale pozycja druku komplikuje sprawę.

Tylko nie wiem czy warto w to wkładać pracę o ile nie ma to być jakieś super mobilne rozwiązanie, patrzę na swoją maskę od ED-ka, oczywiście inna średnica ale mam wrażenie, że nawet w zenicie taka klejonka tej wielkości nie miałaby problemów z utrzymaniem sztywności (płaskości) pod własnym ciężarem.

Za jakiś czas pewnie będę robił swoją do Newtona 10'' (tylko w jednym kawałku) to będę mógł powiedzieć coś więcej.

 

Edytowane przez kristofus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Nie wiem czy w dobrym miejscu.

Jako, że byłem zmuszony zrobić zębatkę, szukałem w sieci i znalazłem na YT filmik: 

 

postanowiłem zmodyfikować go po swojemu i wyszło coś takiego, może się komuś przydać: (miłej zabawy)

 

// koło zębate - wzór
sz=53.5;   // średnica zębatki
w=16.3;    //wysokość zębatki
s1=6;      // średnica otworu wewnętrznego dół (jeżeli jest klin)
s2=6;      // średnica otworu wewnętrznego góra (jeżeli jest klin)
z=37;      // ilość zębów
p=-0;     // pochylenie zębów
pz=4;    //podstawa zęba
wz=3;    //wysokość zęba
swz=0;    //szerokość wieżchołka zęba
wzL=(pz/2)-(swz/2);     // przesunięcie po X lewej strony zęba (dla zębów ściętych - wzL=pz/2)
wzP=(pz/2)+(swz/2);     // przesunięcie po X prawej strony zęba (dla zębów ściętych - wzP=pz/2)
wo=14;     // wysokość rantuo tworu
szo=14;    // średnica zewnętrzna rantu otworu



 
difference () {
linear_extrude (height=w,  twist=p)   {
for (i=[0:z]) {
    rotate(a=i*360/z, v=[0,0,1])
    translate([0, (sz/2)-wz, 0])              // odsunięcie podstawy zęba 
    translate([-pz/2,0,0]) polygon ([[0,0],[wzL,wz],[wzP,wz],[pz,0]]);    // środkujemy i podajemy parametry wierzchołków zęba
    }
    circle((sz/2+0.2)-wz);
}
 
cylinder($fn=180, h=w*2, d1=s1, d2=s2, center=true);  // wycinamy środkowe koło
//translate([0,2,0]) cube([1, 3, 10], center=true); // wycinamy klina
}
 
difference () {
translate([0,0,0]) cylinder($fn=180, h=wo, d=szo);  // wycinamy środkowe koło
translate([0,0,0]) cylinder($fn=180, h=wo, d=s1);
}
 
//translate([-s1/2,1,0]) cube([s1, s1/2, wo]); // wycinamy klina
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.