Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy teleskop


Kacper Korc

Pytanie

Cześć wszystkim !
Chciałbym zakupić teleskop dla osoby początkującej, niestety nie posiadam żadnej wiedzy na ten temat.
Mieszkam w średnio zaludnionym mieście, ale bywam również poza miastem gdzie nie ma tylu sztucznych świateł.
Na teleskop chciałbym wydać 600-700 zł (jestem w stanie troszkę dopłacić jeżeli będzie warto).
Powtarzam jeszcze raz, miałby to być teleskop dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z obserwacją nieba, byłoby świetnie gdyby teleskop był łatwy w montażu i byłaby możliwość brania go na różne wycieczki, aby poużywać go gdzieś indziej niż na balkonie.
Zadzwoniłem do kilku sklepów internetowych i polecili mi ten model :

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3758&lunety=Teleskop Levenhuk SKYLINE PRO MAK 80 EQ 1
Co sądzicie ? Opłaca się zainwestować w ten sprzęt ?
Możecie oszczędzać fachowe słownictwo bo nic z tego nie zrozumiem :).

Dziękuje i pozdrawiam.
Kacper.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Najlepiej będzie jak znajdziesz kogoś w okolicy Twojego miejsca zamieszkania https://astropolis.pl/membermap/

umówicie się i zobaczysz z czym to się je...

 

Jeśli nie wiesz tak na prawdę nic to ciężko Ci będzie polecić teleskop dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, Kacper Korc napisał:

Cześć wszystkim !
Chciałbym zakupić teleskop dla osoby początkującej, niestety nie posiadam żadnej wiedzy na ten temat.

 

Cześć

Niestety bez żadnej wiedzy nie ma sensu kupowania teleskopu. Najpierw wiedza o astronomii, potem wiedza o teleskopach, a na końcu zakup teleskopu.  Zacznij od zakupu jakichś książek, powertuj internet...

 

Ps

Znowu Levenhuk... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć, jeśli jesteś początkujący i całkowicie "zielony", to proponuję na start zakupić jakiś Atlas nieba i niedrogą lornetkę. Zapoznasz się dzięki temu z gwiazdozbiorami i ich rozmieszczeniem na niebie, a także będziesz miał okazję ujrzeć, jak zmieniają się w ciągu roku. Bez podstawowej wiedzy nawet naj... teleskop Ci nic nie da. A najtaniej będzie, jak napisał Paweł powyżej - spotkaj się z kimś w swojej okolicy, kto ma sprzęt.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ja się nie zgadzam z przedmówcami:movingtongue:. Kup sobie lornetkę i naucz się nieba... 

A to niby czemu ma się uczyć nieba lornetką a nie teleskopem i oczami.???

Ja też byłem zielony. Chyba tylko Wielką Niedźwiedzice rozpoznawałem:D

Kupiłem Newtona 10" i to z nim uczyłem się nocnego nieba. 

Nie daj sobie wmówić że nie dasz rady. 

Jedyne co może Ci przeszkodzić to własny słomiany zapał. Jeżeli jest prawdziwy to poczytaj na temat rodzajów teleskopów, popytaj i kup sobie najlepszy na jaki Cię stać. 

Pozdrawiam. 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze kilka tygodni temu nie posiadalem teleskopu, dzis mam dwa. Jakby nie patrzec calkiem przypadkiem. Z tego co chcialym koledze podpowiedziec to angelskorpion i psut maja racje. Astronomia, niezaleznie czy amatorska czy profesjonalna to tak naprawde wiedza. A patrzenie w okular to hobby bo takimi slabymi zwierciadlami jakimi dysponujemy tu w wiekszosci, wiele sie nie osiagnie, w porownaniu do tych wielgachnych teleskopow o srednicach kilku metrow. Zdjecia ksiezyca to masz lepsze w internecie, mglawice tez i inne niebieskie obiekty. Wazniejsze IMO jest ze jak juz patrzysz w te gwiazdy to zeby wiedziec na co sie patrzy. Kupisz zabawke, to bedzie tak jak z zabawkami - pobawisz sie i odstawisz do kata. Jak kupisz najlepszy teleskop na jaki cie stac staniesz przed kolejnymi wyzwaniami. Czy montaz firmienny bedzie ciebie zadowalal? Czy zakup lepszych okularow to bedzie strzal w 10?  Ile czasu ci zajmie zanim zacznie cie wkurzac uciekanie wszystkiego z teleskopu? A moze wlasne zdjecia, kamera? No fakt, mozliwosci wiele. Ale jak kazda podroz - astrohobby wymaga zrobienia pierwszego kroku, i jesli pytasz jaki masz kupic teleskop to mowie ci - LEWA. :) No i druga rzecz, czytac...... w cholere duzo na poczatek i potem jeszcze wiecej. Aha , bym zapomnial, zeby optymistycznie cie podniesc na duchu, prawdopodobnie wszystko co wypatrzysz przez swoj teleskop ktos juz wypatrzyl; ba nawet nadal temu czemus symbole i nazwy. No moze poza dziewczyna z sasiedztwa :) Pozdrawiam i trzymam kciuki za wytrwalosc w astronomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

I kolejna ważna sprawa. Zadaj sobie pytanie czy te mgiełki i plamki (galaktyki, mgławice itp.), które zobaczysz będą Cię satysfakcjonowały.  W necie jest dużo symulacji co widać przez teleskop. Bo widoków z kolorami jak z neta nie będzie. Wydaję mi się, że ,,to" się po prostu wie. Ja np. ,,wiedzialem", że niezależnie od tego co zobacze kupię teleskop i będę zadowolony. Bo nocne niebo to pasja. Jak się wyjdzie na dwór i popatrzy w gwiazdy a nie czuje się ,,tego czegoś", to lepiej dać sobie spokój z teleskopami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.