Skocz do zawartości

Jak odkręcić pierścień z Sigmy 20?


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Mam potrzebę okresowego zdejmowania osłony przeciwsłonecznej w Sigmie Art 20, która jest przykręcona na stałe do obiektywu, a nie jak to zwykle wygląda, zdejmowalna. Śruby trzymające osłonę znajdują się pod pierścieniem na przodzie obiektywu:

DSC_0128.thumb.jpg.84a8282ac17994c61900f2946f898ec2.jpg

Pierścień ten ma gwint zewnętrzny, którym jest wkręcony w gwint w osłonie przeciwsłonecznej. Tak wygląda pierścień:

s-l1600.jpg

A tak osłona z gwintem:

HTB14mXOclCw3KVjSZFuq6AAOpXaB.jpg

 

No i pytanie, jak odkręcić ten pierścień? Ma ktoś pomysł lub doświadczenie z czymś podobnym? Pierścień nie ma żadnych otworów lub nacięć, żeby włożyć do nich stosowny klucz. Próbowałem przykładając plastikową rurkę o odpowiedniej średnicy i dając gumę pomiędzy, ale niestety ani drgnie. Metoda ta wymaga sporego nacisku na pierścień i boję się, że to uniemożliw jego ruch (osłona jest plastikowa, a pierścień prawdopodobnie metalowy).

Będę wdzięczny za pomysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Darula napisał:

Kiedyś gdzieś widziałem na yt jak koleś wymienia złamana osłonę z tego obektywu i zdaje mi się że tej osłony nie da się zdjąć z tego pierścienia, jest tam przymocowana na stałe 

Osłona jest przykręcona do obiektywu, a śruby są ukryte pod pierścieniem. Więc gdyby udało się odkręcić pierścień, to odkręcę śruby i zdejmę osłonę. Niestety właśnie, jak pokazano na tym filmie, "znana" metoda zdjęcia pierścienia polega na rozwaleniu osłony, a tego nie chcę robić :) (bo moja osłona jest dobra, a nowa kosztuje majątek...).

Tak więc szukam metody nieinwazyjnego odkręcenia pierścienia, co pozwoli mi zdjąć osłonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem wcześniej na jakiejś reperacji objektywu, jak chłopak zbierał różnej wielkości nakrętki plastikowe. 

Na taką nakrętkę pasującej wielkości zakładał trochę grubszą rękawiczkę gumową, dociskał i odkręcał. 

 

Znalazłem, jakby moje tłumaczenie było za kiepskie :-)

https://youtu.be/H5_w94_Igtk?t=29

 

O takich narzędziach pewnie mówi.

https://www.ebay.com/itm/9pcs-Rubber-Set-Ring-filter-Removal-Spanner-Wrench-Camera-Lens-Repair-Tool-TG/173921847956?epid=19024907780&hash=item287e8cca94:g:0SYAAOSwoDlbyEsJ

 

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra :) No to trzeba będzie pewnie wytoczyć taki element, bo pierścień jest stożkowy (podobnie jak tam). Niestety on ma też te schodki, mam nadzieję, że wystarczy to bez ich robienia na tokarce...

Jest tylko o tyle problem, że u mnie soczewka wystaje sporo ponad pierścień i rękawiczka będzie dociskać soczewkę. Oby nie zrobiło to zbyt dużego oporu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sukces!

Trzeba było wytoczyć plastikowy element ze skośnym rantem, nałożyć gumę i poszło. Ale czuć było że to tak na styk (potrzebna była duża siła). Gdy rant był prosty, to nie było szans tego ruszyć, teraz poprawiła się powierzchnia kontaktu. Pierścień był wkręcony zgodnie z moimi przypuszczeniami.

90065875_2694144994042359_3175277954817064960_n.thumb.jpg.4b5cccd4e5534de81cefddeb32154cd5.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.