Skocz do zawartości
  • 0

Jak połączyć mpcc do Newtona 150/750 od Celestona


_vk_

Pytanie

Napiszcie proszę jaka złączka jest potrzebna, by połączyć korektor komy Baader Mark III do starszego Celestona 150/750. Tam zdaje się jest gwint m42 1mm. Jest tam też adapter ale nie znalazłem jeszcze jaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ok. Pytanie tylko jaki. Słowa Mirka sprawdziły się w 100% odnośnie ostrzenia, czyli że mpcc musi wejść w wyciąg.  Barlow do DS się nie sprawdzi więc zostaje zmiana focusera. Doradzcie proszę taki z dobrym stosunkiem jakości do ceny i 2 calowym wejściem.

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam jeszcze dwa pytania. Ponieważ wydaje się że do ostrzenia brakuje niewiele, może wystarczy podnieść lustro główne?  A jeśli nie to co sądzicie o wyciągu TS 10:1 Crayford?

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dokładasz 40E i masz nowy, fabrycznie złożony:

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10591_TS-PHOTON-6--F5-Advanced-Newtonian-Telescope-with-metal-tube.html

 

Moim zdaniem nie opłaca się zmieniać wyciągu w tego typu teleskopach. Chyba, że znajdziesz używany. Ale musi mieć dopasowany baseplate. Wierz mi nie chcesz plastikowego (pomimo, że możesz go zaprojektować i wydrukować) - plastik jest za miękki. 

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 godzin temu, innerside napisał:

 

Moim zdaniem nie opłaca się zmieniać wyciągu w tego typu teleskopach. Chyba, że znajdziesz używany.

Też mam podobne zdanie...

 

Nowy wyciąg najtańszy to koszt ok 500zł

 

Za te pieniądze można kupić używany N150/750  z 2calowym wyciągiem.

Albo używany wyciąg...

 

 

Jak chcesz mogę podesłać na próbę ten mój (na foto wyżej) fabryczny od C8N daj znać na priv.

 

 

Edytowane przez mirek01
.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Używka zakupiona. Co prawda od SCT, ale mam nadzieję, że wyostrzy na nieskończonyść. Czas na zabawę w dopasowanie. Planuję (przynajmniej na razie) nie modyfikować tuby, więc dla testu wydrukowałem rozmiesczenie otworów. Planuję wydrukować bazę z plastiku. W środku wkleić rurę aluminiową o fi zew. 73mm (mocowanie wyciągu) dodatkowo wydrukować obejmy na tubę, stabilizujące bazę za pomocą dwóch metalowych opasek zaciskowych.

IMG_20200330_125205_c.jpg

IMG_20200330_125249_c.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wstępnie mocowanie wyciągu zaprojektowane. To szare to rura alu o fi 74mm. Wszelkie uwagi mile widziane, bo juro bym drukował. Jeszcze po bokach muszę zrobić prowadnicę na opasmę zaciskową.

focuser_dsm.jpg

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A z jakiego to bedzie tworzywa drukowane? Bo generalnie nawet odlewany z al  wyciąg ugina się w newtonach.(w ściance z blachy)  A tu jeszcze  cała podstawa plastik.:g:

 

Na ile trwałe i pewne jest to wklejenie rury Al ? 

 

Super sztywność jest gdy oprócz opasek/obejm nana zewnątrz  od wewnątrz są wręgi -raczej metalowe wtedy możesz docisnąć do stabilnego kształtu.

Plastik może się nie sprawdzić.

 

Będę obserwował z zaciekawieniem jak Ci to bedzie się sprawdzało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gratuluję! Jak na 3dprint jest nieźle. Ostrość jest przed obiektem - ale pewnie masz już wydrukowaną maskę bahtinova do niego :) Jak nie to na thingiverse są gotowe. 

Chyba, że właśnie po ustawieniu, wychodzi to co pisaliśmy wyżej - wyciąg pracuje i nie będzie trzymał ostrości zbyt długo. Potestuj. 3mam kciuki! Warto kombinować!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Maski, jeszcze nie mam, no i kolimacji jeszcze nie było, brak też opasek, które również usztywnią konstrukcję. Co do pracującego wyciągu nie do końca rozumiem, co będzie pracować - aluminiowa rura jest na sztywno połączona z tubą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszystkiego się dowiesz, gdy zrobisz zdjęcie z gwiazdami i z korektorem mpcc :) Absolutnie nie zniechęcam @_vk_. Serio trzymam kciuki i liczę, że Ci się uda. Patent z rurką na pewno pomoże. Kwestia spasowania, a potem trzymania kolimacji (pamiętaj, że kolimujesz z leciutkim kolimatorem - potem wkładasz - strzelam 700g lustrzankę z korektorem i czar pryska).

Ja nie mogę ustawić mpcc i opanować ugięcia na dedykowanym mocowaniu i wyciągu - to nie wiem, czy tu dasz radę. Chociaż nie wiem jak ten wyciąg pracuję od SCT - wygląda o wiele solidniej niż oryginał 2 calowy od SW. 

 

Daj znać po kolimacji + zdjęcia z gwiazdami. 

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.