Skocz do zawartości

Serce m42 z Dobsona


Chemafiz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

na początku parę słów o samym powstaniu zdjęcia. Generalnie to jestem obserwatorem wizualnym nieba i jakoś nie ciągnęło mnie nigdy do astrofotografii. Ale...jak to bywa zawsze, nadchodzi moment kiedy wreszcie chce się uwiecznić obiekt, który widać przez okular, no i mnie dopadł ten moment :movingtongue:

No i zaczęło się przeszukiwanie forów astronomicznych pod kątem obiektów DS z dobsona bez prowadzenia. Prędzej czy później i tak natrafiałem na hasła "Musisz mieć prowadzenie", "Nie jest możliwa astrofotografia DS bez prowadzenia" itd. Sami wiecie jak to wygląda...przecież się nie da! Ale ja nie dałem za wygraną no i odkrycie: lucky imaging. Wykonując klatki o czasie naświetlania rzędu ułamka sekundy można przecież uniknąć pojechanych gwiazd i tak właśnie powstało moje zdjęcie.

Zważając na fakt, że jest to moje pierwsze tego typu zdjęcie (zaczynam zabawę, która mnie chyba wciągnęła:flirt:) oraz, że nagrywam nie koniecznie dobraną kamerką pod lucky imaging (DMK 41AF02) to jestem bardzo zadowolony z efektu. Zdaję sobie sprawę, że poziom astrofotografii na forum jest tak wysoki, że moje wypociny nie zaliczają się pewnie nawet do kategorii "dobre zdjęcia". Moja obróbka jest słaba, przeostrzyłem, jest szum i pewnie ostrość złą ustawiłem ale chwalę się, bo jakby ktoś z wizualowców zastanawiał się czy się da to... da się! Tylko kosztuje to dużo przekleństw pod nosem w czasie zbierania materiału. Co 20 sekund muszę przesuwać kadr o kolejne minuty kątowe i tak przez dobre 45 minut by zebrać 13 minut materiału. Ale da się dojść do dobrej wprawy i potem idzie to sprawnie. Tak to wygląda, prowadzenie ręczne co 20 sekund :happy:

 

No i już same parametry zdjęcia:

teleskop: GSO 300/1500 na dobsonie

stack 5000 klatek po 160ms; w sumie 13 minut materiału; narazie stack wszystkich klatek jak leci, kiedyś siądę do selekcji najlepszych klatek, może więcej szczegółów wycisnę

kamerka DMK 41AF02 ; gain 85%

Stackowane w Siril, obróbka w Pixinsight LE i RawTherapee1530853457_5000TYSICY.jpg.1f77868127b7ca98308d7c9ecf453c58.jpg

Edytowane przez Chemafiz
  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez prowadzenia? Wyszło super! Chyba nawet znalazłem dwa dyski protoplanetarne :)

Łukasz zrobił taki własny ich przegląd (pewnie widziałeś), o tu: 

A ja niedawno obejrzałem bardzo ładny film o tej mgławicy, dyskach w nich i o budowniczych teleskopu Hubble'a:

 

1530853457_5000TYSICY.jpg.1f77868127b7ca98308d7c9ecf453c58.jpg

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mirek01 napisał:

Brawo za wysiłek  ...

 

Ale pewnie w wizualu przy takim lustrze widok jest znacznie lepszy:D

Wizualnie mgławica jest oczywiście przepiękna jednak takich szczegółów wnętrza mgławicy nie ma szans zobaczyć (przynajmniej z mojej miejscówki) :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, MarcinSn napisał:

Bez prowadzenia? Wyszło super! Chyba nawet znalazłem dwa dyski protoplanetarne :)

Łukasz zrobił taki własny ich przegląd (pewnie widziałeś)

Oczywiście, że widziałem, to była jedna z moich fotek referencyjnych czy na moim zdjęciu jest to faktycznie gwiazda czy jakiś paproch no i służyła jako mapa dysków protoplanetarnych, które miałem nadzieję znaleźć na moim zdjęciu...no i się udało coś odszukać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Chemafiz napisał:

Generalnie to jestem obserwatorem wizualnym nieba i jakoś nie ciągnęło mnie nigdy do astrofotografii. Ale...jak to bywa zawsze, nadchodzi moment kiedy wreszcie chce się uwiecznić obiekt, który widać przez okular, no i mnie dopadł ten moment :movingtongue:

Mam to samo! Chociaż ja trochę oszukuję i korzystam z GoTo. Złapałem niedawno podobny kadr do Twojego (160x500ms):

r_m42_stacked_processing_3.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kombinuj-licz napisał:

Mam to samo! Chociaż ja trochę oszukuję i korzystam z GoTo. Złapałem niedawno podobny kadr do Twojego (160x500ms):

Ale się tam gwiazd złapało! I tylko ledwo 1,5 minuty naświetlania, duże lustro robi swoje. No to teraz mam kolejne zdjęcie, któremu chciałbym dorównać, czekam na pogodę :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.