Skocz do zawartości
  • 0

QHY5L-II mono i problem z Maxim DL


Amper

Pytanie

Witam,

od jakiegoś czasu nie mogę sobie poradzić z kamerką prowadzącą. W EZPlanetary, kamerka pokazuje to co widzi ale już Maxim Dl czy PHD Guiding widzi tylko ciemność, ściągane klatki są czarne. Nie wiem już gdzie szukać problemu, sterowniki instalowałem już chyba wszystkie jakie znalazłem, począwszy od tych dostarczonych z opakowaniem, skończywszy na ostatnich dostępnych na stronie producenta. Może sterownik ascomowy jest jakiś kiepski, może już ktoś miał podobny problem i pomoże mi pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

No, czyli maiłem rację :) Lewe światło, które padało na tubę. Tak to właśnie wyglądało, bo jasność tła podnosiła się stopniowo wraz ze zmianą ustawienia teleskopu.

Wiele typowych kamer do monitoringu ma właśnie oświetlacze podczerwone. Do astro powinno się stosować bardziej czułe kamery, które widzą bez takiego doświetlenia. Teoretycznie mógłbyś założyć filtr IR Cut na guider, no ale wydaje mi się, że nadal główny teleskop będzie łapał troszkę tego światła mimo filtra, bo te diody nie mają idealnego pasma, tylko mogą świecić też w dalekiej czerwieni (zazwyczaj takie diody widać jak świecą).

Jeśli w kamerze nie da się jakoś elektronicznie wyłączyć diod, to może da radę ją rozebrać i jakoś rozłączyć od płytki. Ale pytanie czy będzie wtedy cokolwiek widać w kamerze.

Edytowane przez MateuszW
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć Piotr,

dziwna sprawa jest z tą kamerką ale myślę, że coś jest ze sterownikami albo z ustawieniami. Dzisiaj już mnie boli głowa od instalowania i odinstalowania sterowników i innych pierdołek.

Popatrz na screeny niżej, przy czasach 0,5s i mniej jest obraz, a już od 0,6s jest kiszka od 0,7 jest czarno i nie zmienią tu tego żadne suwaki.

01.jpg.58825b136f26b03c3af4645e045b91e4.jpg

02.jpg.0510ca635175d83226df957d39b44623.jpg

Mało tego w EZPlanetary gwiazdki są jak szpileczki, a w Maximie krowy na pół ekranu. Nie idzie mi to, ciągle coś mi stoi na drodze do wykonania dobrej długiej klatki. Może ktoś będzie wiedział gdzie popełniam błąd i mnie nakieruje, jak to naprawić. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gain ustawiałem od 0-99 i próbowałem robić klatki. przy Gain 13-14 da się wejść na 3s, od 4s jest już tylko czarno. Offset, tego jeszcze nie sprawdzałem, bo prawdę mówiąc nie wiem gdzie to ustawić w Maximie dla tej kamerki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zainstalowałem inny sterownik ASCOM zassnay z kolejnej strony i jest możliwość ustawienia offsetu, niestety nie wiele to zmieniło. Zaczynam powoli obstawiać na uszkodzenie kamery.

03.jpg.4a96e128d5f64e386b287aea078cff3a.jpg

Zrobię jeszcze jakieś testy w domu na innym komputerku 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hmm... skoro pod EZPlanetary kamera dział, to nie obstawiał bym uszkodzenia kamery.

-

Widać zmiana gainu przyniosła efekty. Czy ograniczyłeś dostęp światła do matrycy podczas ekspozycji. 

Odznacz Fast Histogram.  

Ustawiłem czerwony i zielony trójkącik w Screen Stretch poza białym polem i też  uzyskałem czarny obraz.

Porównaj ze swoimi screenami. 

fast.jpg.421508e1d2ff19f9757cf4e96088b223.jpg

 

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Piotr, nie wiem już sam co o tym myśleć, czy w EZPlanetary działa jak trzeba.  Co ciekawe, 60s w Maximie z dekielkiem na kamerce klatka wygląda tak:

05.jpg.2cba396fa86d1d85a474c74ff4906b10.jpg

minimalnie odchylony dekielek z czasem 1s, wygląda już tak:

06.jpg.03f5f5833cef34db9739c3adbb3fcfd9.jpg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mniej więcej tak powinno być. Nie twierdzę, że konkretnie w Twoim przypadku wszystko jest ok, ale co do zasady kamera zachowuje się poprawnie. Kamera jest czuła i nawet wydawało by się niewielka porcja światła potrafi ją "przepalić. Zrób eksperyment coś ala kamera obskura. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Piotr odznaczyłem ptaszka na Fast histogram ale to nic nie zmienia. Kamerka wydaje się działać poprawnie tylko z zamkniętym dekielkiem. Jak tylko odsłonie dekielek, to w okienku screen stretch nie ma białego pola, górki czy czegokolwiek. Poczekam jeszcze do wieczora i zobaczę czy coś z tego będzie, jak nie to złom, bo raczej serwis w tym przypadku będzie przewyższał koszt nowej kamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszystko działa. Bez dekielka po prsotu tak szybko się przepala. Popatrz na histogram, masz tam pionowa kreskę z prawej strony, co oznacza że całe zdjęcie jest białe. Screenstretch w takiej sytuacji pokazuje kolor czarny bo próboje za wszelką cenę rozciągnąć histogram którego się nie da. Ale zdjęcie w rzeczywistości jest normalnej białe. 

Zrób po prostu jakieś zdjęcie z teleskopu i tyle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

 

37 minut temu, Amper napisał:

kamera skierowana na wschód działa bezbłędnie, na zachodzie klatki są czarne, w zenicie też jest dobrze.

W sumie dziwne, bo teoretycznie wpierw powinno zerwać połączenie z kamerą, a nie robić takie cyrki. To może być, luźne złącze USB, zimny lut, złamany przewód. Złap kabel trytką do obudowy kamery. Prowizorka, ale powinno przynajmniej na razie pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Choć wydaje się to mało prawdopodobne, to chyba znalazłem winnych, a raczej winne czyli kamery monitoringu wewnątrz obserwatorium. Jak tylko odłączyłem kamery, to wszystko pracuje pięknie, aż niemożliwie pięknie.

Póki co problem uważam za rozwiązany, teraz tylko muszę pomyśleć co zrobić z kamerami :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałeś rację. Nigdy bym nie przypuszczał, że to kamery. Pisałem Ci o kilku diodach, a o kamerach zapomniałem, dopiero siedząc przy biurku załapałem, że może to właśnie to, bo kamera monitoringu w nocy widzi bdb, dzięki wbudowanym diodom. Zmyliło mnie też to, że teleskop patrzy w górę i te kamery nie powinny mieć tu wpływu, na obraz z kamer do AF. Myliłem się, człowiek uczy się całe życie ..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.